Zruší České dráhy wi-fi ve vlacích? Zjišťovali jsme víc

Datové připojení k internetu je v posledních dnech zásadním tématem politických diskuzí. K podivnému vyjádření ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové se přidala informace, že operátoři mění podmínky pro poskytování mobilního připojení k internetu prostřednictvím dat ve vlacích.

Přidejte svůj názor

České Dráhy, ilustrační fotografie
doporučujeme

Zejména v dálkových vlacích se za posledních několik let značně změnila situace. Plný vlak pasažérů postávajících na chodbách je již vzácností a problém najít místo k sezení mají zejména pasažéři, kteří si nevyřídili rezervaci, bez níž je cestovat například z Prahy sázkou na nejistou kartu. Větší starost mají dnes pasažéři o dostupnost wifi.

"Wifi nabízíme ve více než 800 regionálních i dálkových vlacích po celém území ČR a neustále ji rozšiřujeme. V současné době je wifi technologií vybaveno několik set vozů a postupně ji rozšiřujeme do dalších vozidel, např. v současné době probíhá instalace wifi technologie do 300 osobních vozů pro dálkové vlaky, z toho je už v cca 100 vozech instalováno. Další vlaky jsou wifi technologií dále vybavovány. V poslední době jsme rozšířili wifi např. do osobních vlaků na Vysočině, do osobních vlaků Plzeň - Horažďovice nebo Plzeň - Beroun nebo do rychlíků Praha - Ústí nad Labem - Karlovy Vary - Cheb," okomentoval pro EuroZprávy.cz Petr Šťáhlavský z tiskového oddělení generálního ředitelství Českých drah snahy o rozšiřování sítě wifi ve vlacích Českých drah.

Navíc upozornil, že u národních dopravců v zahraničí není zvykem možnost vybírat si konkrétní místo k sezení. "Jako zajímavost lze uvést, že u vlaků v rezervačním systému ČD lze při pořízení rezervace místa na ehopu vybírat konkrétní místo přímo z plánku vlaku. Tato možnost není v zahraničí obvyklá," popisuje služby Českých drah.

Podle ČTK však České dráhy monitorují zvyšování nákladů na provoz mobilního internetu ve vlacích s tím, že uvažují o omezení množství dat, které bude pro pasažéry k dispozici. Neomezená data nejsou k dispozici například v některých vlacích směřujících do Německa.

Změny neplánuje konkurenční soukromý dopravce Regiojet. "Od začátku svého provozu RegioJet má neomezený přístup k datům pro své cestující ve vlacích i autobusech a hodláme toto zachovat i do budoucna," uvedla PR manažerka společnosti Alžběta Nečasová pro EuroZprávy.cz.

V nejbližší době neuvažuje o změnách či omezení datových služeb pro cestující.

Společnost Leo Express rovněž nehodlá nic měnit, ovšem cenu dat považuje za problematickou. "V nejbližší době neuvažuje o změnách či omezení datových služeb pro cestující. Od operátorů nevyužíváme neomezené datové služby, platíme tedy dle klasických tarifů. Čím více u nás tedy cestující stáhnou dat, tím více platíme. Uvítali bychom, kdyby se cena dat snížila, protože pro nás jde o významný náklad," uvedl pro EuroZprávy.cz Emil Sedlařík za dopravce Leo Express.

Situace kolem drahých dat aktuálně popudila premiéra Andreje Babiše, který plánuje schůzku s ministrem dopravy Danem Ťokem za účelem řešit situaci.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Praze se srazil autobus MHD s autem, čtyři lidé zraněni

14.12.2019 19:56 Aktualizováno V ulici Na Jezerce v pražských Nuslích se dnes večer srazil autobus MHD s osobním automobilem. Při…

Na Písecku tragicky zahynula seniorka, autem narazila do stromu

14.12.2019 15:44 Aktualizováno Při dopravní nehodě u obce Králova Lhota na Písecku zemřela dnes dopoledne sedmdesátiletá žena. S…

Konec lístků a karet? V Praze můžete cestovat mobilem

14.12.2019 13:00 Pro pravidelné cestující pražské MHD dorazila jedna z nejvýznamnějších aktualizací aplikace PID…

Zákaz předjíždění kamionů? Plán se hroutí, sněmovní výbor odmítl změnu…

11.12.2019 14:20 Hospodářský výbor Sněmovny dnes nedoporučil zavedení zákazu jízdy kamionů v levém pruhu dálnic.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama