Evropa zakazuje přelet Boeingu 737 MAX. Česko zatím čeká

Česká republika zatím provoz letadel typu Boeing 737 MAX 8 v tuzemském vzdušném prostoru nezakáže. Úřad pro civilní letectví se bude řídit pokyny Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA). ČTK to řekl mluvčí úřadu Vítězslav Hezký, podle něho úřad nemá k zákazu pravomoc. Provoz letadel, které v neděli havarovalo s více než 150 lidmi na palubě v Etiopii, zakázala už řada zemí včetně Německa, Velké Británie, Francie a Irska.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Boeing 737 Lion Air

"Úřad pro civilní letectví monitoruje stanoviska a dokumenty vydávané jak FAA, tak EASA i držitelem typového osvědčení a je také v kontaktu s provozovatelem tohoto typu v ČR. V tuto chvíli úřad nemá informace o nutnosti omezení provozu nebo uzemnění daného typu," uvedl dnes Hezký.

Podle něj úřad provoz jednoho typu letadel sám zakázat nemůže, nedovoluje to národní legislativa. Pro úřad jsou v takových případech směrodatné tzv. příkazy k zachování letové způsobilosti. Vydává je v rámci evropského systému EASA nebo úřad, který vydal osvědčení pro daný typ letadla. Osvědčení pro letoun Boeing 737 MAX 8 vydal americký Federální úřad pro letectví FAA. "Provozovatel je pak povinen tyto příkazy a v nich stanovené podmínky plnit a dodržet, což je dozorováno právě národními leteckými úřady," vysvětlil mluvčí.

Na dotaz ČTK, jak mohly provoz letadel zakázat jiné státy, Hezký řekl, že to tamním úřadům patrně povoluje národní legislativa. Český úřad pro civilní letectví podle něj může sám vydat zákaz pouze pro národního provozovatele nebo v případě úplného zastavení leteckého provozu. "V případě určitého typu letadla jsme to nikdy neudělali," podotkl.

Letadla provozuje i tuzemský dopravce Smartwings, který jich má v současnosti sedm. Společnost je zatím z provozu nevyřadí. "S výrobcem letounu společností Boeing jsme v kontaktu. Nyní čekáme na vyjádření Evropské agentury pro bezpečnost letectví, vyčkáváme jejího doporučení a budeme se jím řídit," řekla mluvčí společnosti Vladimíra Dufková.

Smartwings letadla pořídil v rámci obnovy svého letového parku. Celkem si jich společnost objednala 39, postupně je přebírá. Část z nich by si měly pronajmout i České aerolinie, které jsou dceřinou společností Smartwings.

Po havárii letounu Boeing 737 MAX 8, který se v neděli krátce po startu z etiopské metropole Addis Abeby zřítil a nikdo z pasažérů nepřežil, se řada leteckých společností i jednotlivých zemí rozhodla z preventivních důvodů vyřadit letadla tohoto typu z provozu. Kromě etiopských aerolinek Ethiopian Airlines, kterým havarovaný letoun patřil, se k tomuto kroku odhodlali například v Číně, Austrálii či Ománu. Americký FAA naopak tyto stroje stále považuje za "vhodné k leteckému provozu", vyzval ale výrobce k urychlenému dokončení změn kontrolního systému.

Celkem nyní podle serveru Flightglobal nelétá přes 40 procent z celkového počtu 371 celosvětově provozovaných letounů Boeing 737 MAX 8.

Jedno letadlo Boeing 737 MAX 8 se zřítilo už loni v říjnu. Stroj nízkonákladové společnosti Lion Air se 181 pasažéry a osmi členy posádky na palubě havaroval krátce po startu z letiště v Jakartě. Nikdo neštěstí nepřežil. Už tato havárie vyvolala obavy o bezpečnost boeingu nové generace.

Vstupte do diskuze (13)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na D7 se srazil kamion s osobním autem, směr do Prahy je neprůjezdný

21.03.2019 10:18 Dálnici D7 na Kladensku dnes uzavřela nehoda osobního auta a kamionu. Řidič osobního vozidla utrpěl…

U Českého Těšína se propadla železniční trať, provoz zastaven

21.03.2019 08:30 Kvůli propadlé trati je zhruba od 06:40 přerušena vlaková doprava mezi Hnojníkem a Českým Těšínem…

Ve skladech ŘSD se nakupily odstraněné billboardy. Většinu čeká likvidace

20.03.2019 12:56 Majitelé billboardů si většinu odstraněných poutačů, které dosud skladuje Ředitelství silnic a…

Tramvaj v Praze srazila chodkyni, ta utrpěla zranění hlavy a hrudníku

20.03.2019 08:45 V pražských Řepích srazila dnes ráno tramvaj chodkyni, která zůstala zaklíněná pod soupravu. Žena…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama