Zrušené lety Boeingu 737 MAX: Jak se zákaz dotkne ruzyňského letiště?

Evropská agentura pro bezpečnost letového provozu (EASA) zareagovala velmi rychle na víkendovou tragédii zřícení letadla Ethiopian Airlines v Addis Abeba. Od včerejších 20:00 SEČ byly zrušeny lety všech modelů Boeingu 737 MAX. EuroZprávy.cz zjišťovaly více o důsledcích na letový provoz v Praze.

Přidejte svůj názor

Boeing 737 MAX
doporučujeme

Boeing 737 MAX byl uveden do provozu teprve v roce 2016 a už to vypadá, že bude z něj bude brzy vyřazen. Zákaz pohybu v evropském vzdušném prostoru EASA je zatím dočasný, ale další výrobě inkriminovaného modelu asi příliš nepomůže.

Do komplikací dostala situace i českého dopravce Smartwings. Nejen proto, že v době zákazu byla ve vzduchu dvě letadla mířící do Prahy, která musela mimořádně přistát v Egyptě a Turecku. Společnost má v provozu 7 letadel, ovšem objednala si u výrobce 39 kusů problematického modelu.

Provoz na pražském letišti ani v české vzduchovém prostoru situace příliš neovlivní. "Počet zrušených letů z důvodu 737 Max lze těžko zjistit, protože letečtí dopravci okamžitě flexibilně nahradili tyto stroje jinými ze své flotily, to stejné platí i pro lety na a z letiště Praha. Tyto stroje navíc z hlediska dosavadní produkce nejsou příliš často zastoupeny ve flotile leteckých dopravců," objasnil situaci pro EuroZprávy.cz Richard Klíma z Řízení letového provozu ČR.

Vzhledem k nízkému počtu letadel v provozu bezpečnostní opatření EASA nemá zásadní vliv na pasažéry leteckých společností. 

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Žádný shortlist neexistuje, ohradil se Kremlík. Kandidátů do…

20.09.2019 13:37 Seznam kandidátů do představenstva Českých drah má 14 jmen a o jeho případném zúžení rozhodne…

Začne registrace do nového mýtného systému. Dopravci mají čtyři možnosti

20.09.2019 12:13 Registrace do nového mýtného systému se spustí v neděli. Funkční bude na 1300 kilometrech českých…

U Kladna se srazil autobus s autem, několik zraněných

19.09.2019 18:32 U Kamenných Žehrovic nedaleko Kladna se dnes odpoledne srazil autobus s osobním autem. Řidička auta…

Kamion v Brně sešrotoval autobus, jedna z cestujících zemřela

19.09.2019 17:29 Aktualizováno Ve Vídeňské ulici v Brně dnes před polednem narazil nákladní vůz do zájezdového autobusu, jedna z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama