Zrušené lety Boeingu 737 MAX: Jak se zákaz dotkne ruzyňského letiště?

Evropská agentura pro bezpečnost letového provozu (EASA) zareagovala velmi rychle na víkendovou tragédii zřícení letadla Ethiopian Airlines v Addis Abeba. Od včerejších 20:00 SEČ byly zrušeny lety všech modelů Boeingu 737 MAX. EuroZprávy.cz zjišťovaly více o důsledcích na letový provoz v Praze.

Boeing 737 MAX
doporučujeme

Boeing 737 MAX byl uveden do provozu teprve v roce 2016 a už to vypadá, že bude z něj bude brzy vyřazen. Zákaz pohybu v evropském vzdušném prostoru EASA je zatím dočasný, ale další výrobě inkriminovaného modelu asi příliš nepomůže.

Do komplikací dostala situace i českého dopravce Smartwings. Nejen proto, že v době zákazu byla ve vzduchu dvě letadla mířící do Prahy, která musela mimořádně přistát v Egyptě a Turecku. Společnost má v provozu 7 letadel, ovšem objednala si u výrobce 39 kusů problematického modelu.

Provoz na pražském letišti ani v české vzduchovém prostoru situace příliš neovlivní. "Počet zrušených letů z důvodu 737 Max lze těžko zjistit, protože letečtí dopravci okamžitě flexibilně nahradili tyto stroje jinými ze své flotily, to stejné platí i pro lety na a z letiště Praha. Tyto stroje navíc z hlediska dosavadní produkce nejsou příliš často zastoupeny ve flotile leteckých dopravců," objasnil situaci pro EuroZprávy.cz Richard Klíma z Řízení letového provozu ČR.

Vzhledem k nízkému počtu letadel v provozu bezpečnostní opatření EASA nemá zásadní vliv na pasažéry leteckých společností. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kompenzace pro dopravce: Stát rozdělí přes 400 milionů korun, nejvíc…

30.09.2020 08:28 Stát rozdělí mezi železniční dopravce přes 400 milionů korun. Kompenzace by měly pokrýt ztráty z…

Vážná nehoda na Olomoucku: Několik zraněných, jednoho museli hasiči…

28.09.2020 19:45 Aktualizováno Na silnici druhé třídy u Štěpánova u Olomouce se dnes odpoledne srazily dva osobní automobily. Na…

Za střety tramvají s chodci je často nepozornost, loni 113 nehod

28.09.2020 08:49 Srážky tramvají s chodcem patří k nejtragičtějším nehodám v provozu. Loni se v Česku stalo 113…

Nedaleko Teplic vykolejil vlak, škoda je asi za 30 milionů

26.09.2020 18:30 Aktualizováno Nedaleko Teplic ve stanici Úpořiny dnes ráno vykolejil nákladní vlak naložený uhlím. Nikomu se nic…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama