Českým turistům hrozí vážné problémy. Zjistili jsme, jak je ovlivní kauza boeing

Problém s letounem Boeing 737 MAX bobtná. Uzemnila jej i česká letecká společnost Smartwings, které během včerejšího dne odklonili dispečeři hned dva lety do jiných destinací. Jak zjistil server EuroZprávy.cz, problémy hrozí i v následujících dnech, počítají s nimi i cestovní kanceláře.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Boeing 737 MAX

Loni v únoru se letecká společnost Smartwings (tehdy ještě jako Travel Service – pozn.red.) na svých webových stránkách chlubila tím, že patří mezi první aerolinky na světě, které zařadily do flotily Boeing 737 MAX. Po třinácti měsících však musí v souvislosti s tímto letounem řešit jen problémy.

Evropská agentura pro bezpečnost a letectví (EASA) totiž po víkendové nehodě tohoto typu letounu v Etiopii zastavila provoz Boeingu 737 MAX. Šlo navíc už o druhou katastrofu, loni v říjnu se stejný stroj zřítil v Indonésii. Problémy tak během včerejšího dne řešila i společnost Smartwings, jejíž čtyři letadla se tou dobou pohybovala ve vzdušném prostoru.

Zatímco spoje z Reykjavíku na Kanárské ostrovy a z Tenerife do Tel Avivu přistály na místě určení, další dva letouny měly smůlu. Stroj na lince z Kapverd byl odkloněn na letiště v Tunisu, Boeing na cestě z Dubaje pak přistál v Ankaře, kde byli cestující ubytováni v hotelu a do Česka se dostanou během dnešního dne.

Podle informací serveru EuroZprávy.cz se však omezení provozu letadel Boeing 737 MAX dotkne i již naplánovaných letů. „Samozřejmě teď budeme muset přistoupit k optimalizaci letového plánu a zareagovat na to. U letů letadly daného typu budeme přistupovat k redukci a využívat stávající flotilu,“ uvedla mluvčí Smartwings Vladimíra Dufková.

S problémy, které se týkají už naplánovaných zájezdů, počítají i tuzemské cestovní kanceláře. „Vzhledem k tomu, že tento typ letadel uzemnila i společnost Travel Service (Smartwings – pozn.red.), očekáváme změny letů či časů letů této letecké společnosti v nejbližších dnech,“ uvedla pro EuroZprávy.cz Eva Sedlmajerová z portálu dovolena.cz.

Smartwings nyní stahují letouny Boeing 737 MAX zpátky do Prahy, avšak stroje mohou vzlétnout pouze bez pasažérů. Pro cestující do Tunisu a Ankary tak musely vyrazit náhradní letadla. Letecká společnost má k dispozici dalších 40 letadel, s nimiž se pokusí pokrýt své stávající závazky.

Boeing 737 MAX však pro Smartwings představuje problém i do budoucna. Do roku 2024 si má totiž převzít celkem 39 těchto moderních letadel. Některé aerolinky už od nákupu tohoto typu odstupují. Vzhledem k relativní délce vyšetřování leteckých katastrof navíc Boeing 737 MAX může zůstat mimo provoz i několik měsíců, ne-li celý rok.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na D7 se srazil kamion s osobním autem, směr do Prahy je neprůjezdný

21.03.2019 10:18 Dálnici D7 na Kladensku dnes uzavřela nehoda osobního auta a kamionu. Řidič osobního vozidla utrpěl…

U Českého Těšína se propadla železniční trať, provoz zastaven

21.03.2019 08:30 Kvůli propadlé trati je zhruba od 06:40 přerušena vlaková doprava mezi Hnojníkem a Českým Těšínem…

Ve skladech ŘSD se nakupily odstraněné billboardy. Většinu čeká likvidace

20.03.2019 12:56 Majitelé billboardů si většinu odstraněných poutačů, které dosud skladuje Ředitelství silnic a…

Tramvaj v Praze srazila chodkyni, ta utrpěla zranění hlavy a hrudníku

20.03.2019 08:45 V pražských Řepích srazila dnes ráno tramvaj chodkyni, která zůstala zaklíněná pod soupravu. Žena…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama