Rýsuje se další úsek Pražského okruhu? Začne výkup pozemků

Pražský magistrát začne vykupovat pozemky pro zelené pásy podél budoucí trasy Pražského okruhu v úseku mezi D1 a D11 nejprve v městských částech Dubeč a Běchovice. Poté bude odkup postupně pokračovat v Kolodějích, Praze 21, Kolovratech, Praze 22 a Nedvězí. Na odkupy pozemků o celkové rozloze 251 hektarů město schválilo 2,5 miliardy korun, které plánuje čerpat do roku 2022. Vyplývá to z informačního tisku, který dnes projednali zastupitelé. Zelené ochranné pásy mají sloužit k ochraně obyvatel před hlukem a zplodinami.

Přidejte svůj názor

Dálnice, ilustrační foto
doporučujeme

Praha se před časem domluvila s ministerstvem dopravy na memorandu, že Praha a ŘSD budou pozemky vykupovat společně a už před tím, než bude vydáno stavební povolení. Původně mělo pozemky vykupovat město a následně je přeprodat ŘSD.

Podle náměstka primátora pro dopravu Adama Scheinherra (Praha Sobě) už město zahájilo první práce na menších kompenzačních opatřeních na místních komunikacích a pro další se připravují projekty. Náměstek dodal, že se v nejbližší době plánuje sejít se zástupci ministerstva dopravy a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které je investorem stavby, ohledně dalšího postupu při výkupu pozemků.

Podle opozičního zastupitele a starosty Běchovic Ondřeje Martana (ODS) jsou zelené pásy a další schválená kompenzační opatření málo. Občanští demokraté podle něj budou požadovat , aby městské části podél nové části okruhu z důvodu větší dopravní zátěže dostávaly od magistrátu dvojnásobek peněz, než dostávají nyní. Scheinherr v reakci uvedl, že už samotná opatření znamenají obrovské investiční náklady ze strany magistrátu.

Zároveň s výkupy vyhlásí magistrát soutěž na zpracovatele projektu samotných pásů, tedy jejich krajinářské řešení a výsadby zeleně. Cílem je, aby jejich budování mohlo začít zároveň se začátkem stavby úseku. Pro ten chce ŘSD ještě letos získat územní rozhodnutí, podle optimistických odhadů by se mohlo začít stavět v příštím roce a hotovo by mohlo být v roce 2025.

Projekt dvanáctikilometrové části okruhu mezi D1 a D11 na jihovýchodě Prahy, tzv. úsek 511, zahrnuje čtyři mimoúrovňové křižovatky a dva tunely. Celý Pražský okruh měří asi 80 kilometrů, v provozu je zhruba polovina. Město se podle Scheinherra snaží spolupracovat s ŘSD i na přípravě dalších chybějících úseků tak, aby znamenaly v budoucnu co nejmenší zátěž pro městské části.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi na dovolených trpí. V létě jim v zahraničí hrozí velké komplikace

23.04.2019 22:34 Aktualizováno Výpadek problémových letadel Boeing 737 MAX dopadá na první Čechy, kteří se na dovolenou do…

U Jihlavy se srazilo osobní auto s náklaďákem, muž a dítě na místě zahynuli

23.04.2019 16:27 Dva lidé zemřeli dnes odpoledne při srážce osobního auta s nákladním na silnici číslo 602 u Jihlavy…

Vichřice komplikuje dopravu na železnici, na tratě padají stromy

23.04.2019 15:23 Aktualizováno Popadané stromy zastavily ráno na půl hodiny provoz na frekventované železniční trati z Liberce na…

Velikonoce byly na silnicích tragické, zemřelo dvakrát víc lidí než loni

23.04.2019 14:15 Aktualizováno Při dopravních nehodách v Česku za čtyři dny od Velkého pátku do Velikonočního pondělí zemřelo šest…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama