Rýsuje se další úsek Pražského okruhu? Začne výkup pozemků

Pražský magistrát začne vykupovat pozemky pro zelené pásy podél budoucí trasy Pražského okruhu v úseku mezi D1 a D11 nejprve v městských částech Dubeč a Běchovice. Poté bude odkup postupně pokračovat v Kolodějích, Praze 21, Kolovratech, Praze 22 a Nedvězí. Na odkupy pozemků o celkové rozloze 251 hektarů město schválilo 2,5 miliardy korun, které plánuje čerpat do roku 2022. Vyplývá to z informačního tisku, který dnes projednali zastupitelé. Zelené ochranné pásy mají sloužit k ochraně obyvatel před hlukem a zplodinami.

Dálnice, ilustrační foto
doporučujeme

Praha se před časem domluvila s ministerstvem dopravy na memorandu, že Praha a ŘSD budou pozemky vykupovat společně a už před tím, než bude vydáno stavební povolení. Původně mělo pozemky vykupovat město a následně je přeprodat ŘSD.

Podle náměstka primátora pro dopravu Adama Scheinherra (Praha Sobě) už město zahájilo první práce na menších kompenzačních opatřeních na místních komunikacích a pro další se připravují projekty. Náměstek dodal, že se v nejbližší době plánuje sejít se zástupci ministerstva dopravy a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které je investorem stavby, ohledně dalšího postupu při výkupu pozemků.

Podle opozičního zastupitele a starosty Běchovic Ondřeje Martana (ODS) jsou zelené pásy a další schválená kompenzační opatření málo. Občanští demokraté podle něj budou požadovat , aby městské části podél nové části okruhu z důvodu větší dopravní zátěže dostávaly od magistrátu dvojnásobek peněz, než dostávají nyní. Scheinherr v reakci uvedl, že už samotná opatření znamenají obrovské investiční náklady ze strany magistrátu.

Zároveň s výkupy vyhlásí magistrát soutěž na zpracovatele projektu samotných pásů, tedy jejich krajinářské řešení a výsadby zeleně. Cílem je, aby jejich budování mohlo začít zároveň se začátkem stavby úseku. Pro ten chce ŘSD ještě letos získat územní rozhodnutí, podle optimistických odhadů by se mohlo začít stavět v příštím roce a hotovo by mohlo být v roce 2025.

Projekt dvanáctikilometrové části okruhu mezi D1 a D11 na jihovýchodě Prahy, tzv. úsek 511, zahrnuje čtyři mimoúrovňové křižovatky a dva tunely. Celý Pražský okruh měří asi 80 kilometrů, v provozu je zhruba polovina. Město se podle Scheinherra snaží spolupracovat s ŘSD i na přípravě dalších chybějících úseků tak, aby znamenaly v budoucnu co nejmenší zátěž pro městské části.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dopravci zatím spoje do Německa neomezí, počkají na vývoj zájmu

22.09.2020 13:04 Vlaky a autobusy budou jezdit z Česka do Německa zatím bez omezení. Dopravci chtějí počkat na vývoj…

Dálnici D1 ve směru na Prahu blokovala 8 hodin nehoda

21.09.2020 20:44 Hromadná nehoda šesti aut uzavřela dnes před polednem dálnici D1 před exitem 210 u Holubic na…

V příštím roce bude nově zpoplatněno dalších 32 km dálnic

21.09.2020 17:56 Dálniční známka zřejmě bude od příštího roku nově zapotřebí na dalších 32 kilometrech dálnic. Síť…

Muže na Českolipsku přejelo auto, možná zemřel ještě před střetem

20.09.2020 15:59 U Žandova na Českolipsku přejel brzy ráno motorista muže, který ležel na silnici. Přivolaný lékař…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama