Předpověď počasí: Je vhodné už přezout na letní gumy?

Řidiči vědí, že na konci března mohou podle zákona vyměnit zimní gumy na svém voze za letní. Někteří tak činí již v těchto dnech v domnění, že teploty už klesat nebudou. Předpovědi meteorologů ale ukazují, že opak je pravdou. V Česku bude ještě nějakou dobu mrznout a hrozí nejen nehody, ale i problémy s pojišťovnami.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Zimní pneumatika
doporučujeme

Zákon stanoví, že řidiči mají povinnost mít zimní gumy do 31. března, pokud se očekává, že na silnicích bude souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. Někteří řidiči ale toto nepředpokládají a na přezouvání gum se vrhli už nyní. Vzhledem k tomu, že počasí na příští týdny není moc příznivé, může se jim to vymstít v případě nehody, kdy pojišťovna odmítne škody hradit.

Podle meteorologů totiž bude Minimálně tento a příští týden ráno a večer mrznout. Už ve středu mohou teploty během noci spadnout až na -3 °C, v pátek spadnou k 0 °C a v sobotu opět na -3 °C.

Lepší nebude ani příští týden. Český hydrometeorologický ústav uvádí, že minimálně do poloviny týdne teploty v noci klesnou až na -3 °C, i přesto, že přes den vystoupají na 17 °C.

Na silnicích se tak může objevit Černý led. Ten sice není zase tak častý, o to více je ale nebezpečný. Černý led totiž většina řidičů vůbec nečeká. Zatímco teploměr v autě může ukazovat i tři stupně nad nulou, vozovka může být stále promrzlá.

To jsou ideální podmínky pro vznik souvislé vrstvy ledu, která na černé silnici není vidět. Odtud označení černý led. Ten je extrémně kluzký, nebezpečný, a díky tomu že jej nelze zpozorovat, i zrádný.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Doprava v Praze kolabuje. Stojí auta, vlaky už se rozjely

21.11.2019 18:52 Aktualizováno Dopravu v pražské Libni dnes odpoledne zkomplikovala série nehod, které ztěžují hlavně průjezd…

Do spuštění nového mýtného systému zbývá pár dní. Nastane kolaps dopravy?

21.11.2019 14:37 Aktualizováno Budoucí správce mýta společnost CzechToll posílí kapacitu míst pro registraci do nového mýtného…

Češi se hrnou do vlaků. České dráhy i RegioJet přepravily více pasažérů

21.11.2019 10:01 České dráhy přepravily za tři čtvrtletí letošního roku 137,5 milionu cestujících, téměř o čtyři…

Novinka Českých drah: Platit kartou bude možné ve všech vlacích s průvodčím

21.11.2019 08:31 S novým jízdním řádem od 15. prosince budou mít cestující možnost platit kartou ve všech vlacích…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama