Počet incidentů na železnici klesá. Březen se ale vymyká, důvod je záhadou

Incidentů na železnici neubývá, v březnu jich Drážní inspekce vyšetřovala 119, což je nejvíce za letošní rok. Meziročně pak jde o navýšení o 37 událostí. Výrazně v březnu stoupl i počet zraněných. Vyplývá to ze statistik Drážní inspekce. Za první tři měsíce letošního roku řešila na železnici už 338 mimořádných událostí, což je o 28 procent více než za stejné období loni. Opatření, která reagovala na zvýšení počtu nehod, se tak zatím neprojevila.

Praha, hlavní nádraží

Čím je nárůst počtu incidentů způsoben, zatím dopravci nezjistili. České dráhy v březnu zavedly mimořádné kontroly strojvůdců. Podle podniku však nezjistily žádné systémové problémy, ve většině případů šlo o individuální selhání.

Počet zaznamenaných incidentů za letošní první tři měsíce je nejvyšší přinejmenším od roku 2015. V lednu inspekce řešila 111 incidentů, v únoru dalších 109. V březnu nehod i přes zintenzivnění kontrol ještě přibylo. Letošní březen byl nejbohatší měsíc na mimořádné události na železnici za posledních pět let. Nejčastějším přestupkem bylo projetí návěstidla na červenou.

I přes navýšení počtu incidentů se snížil počet usmrcených na železnici. Inspekce letos eviduje zatím 42 obětí, loni jich bylo ve stejném období o čtyři více. Více je naopak zraněných, kterých je oproti loňsku téměř jednou tolik, a to 67. Počet zraněných výrazně stoupl právě během března, kdy jich bylo 44.

České dráhy zavedly kvůli nárůstu počtu incidentů na začátku března několik opatření. Vedle zintenzivnění kontrol strojvůdců dráhy pořídily také nové trenažéry, které by měly ověřit praktické dovednosti strojvůdců. Do budoucna plánují i rozšíření praktické výuky strojvůdců.

Dopravce také podpořil vznik kontrolního systému, který by monitoroval, zda strojvůdci místo odpočinku nejezdí u konkurence. Drážní úřad ve spolupráci s ministerstvem dopravy pracuje na vytvoření bodového systému, který by po vzoru bodového systému v silniční dopravě sankcionoval problémové strojvůdce.

K největším železničním nehodám uplynulých měsíců patří srážka dvou vlaků v Brně na hlavním nádraží, při které se zranilo 22 lidí. Na začátku března se vlaky srazily také u Ronova nad Doubravou, kde se zranilo šest lidí. Bez zranění se obešel incident na Vysočině, kde vlak ujel asi šest kilometrů bez strojvedoucího. Drážní inspekce tyto případy zatím vyšetřuje, výsledky by měly být za několik měsíců.

V Praze začne o víkendu oprava na Hlávkově mostě, čekají se dopravní…

21.06.2021 14:38 Pražská Technická správa komunikací (TSK) vyrovná dlažbu na Hlávkově mostě, práce začnou tuto…

Doprava v Olomouckém kraji kolabuje. Část dálnice uzavřela oprava, jinou…

21.06.2021 11:13 Aktualizováno Velké dopravní komplikace způsobuje od rána na Olomoucku a Přerovsku uzavřená dálnice D35 mezi…

NKÚ: Třetina peněz na podporu městské hromadné dopravy se nevyčerpá

21.06.2021 08:52 Ministerstvo dopravy vyčlenilo na podporu městské hromadné dopravy v elektrické trakci, tedy…

Dálnice D1 byla kvůli požáru neprůjezdná. Uzavřena byla i dálnice D8

19.06.2021 21:58 Aktualizováno Požár kamionu, který začal hořet v úseku s dopravním omezením na 170. kilometru D1 u Domašova ve…

Další problémy na dálnicích. Na D35 kvůli teplu praskla silnice, pět nehod

19.06.2021 17:49 Aktualizováno V důsledku vysokých teplot popraskal dnes povrch dálnice D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem na…

Ženu v Brně zabilo auto, když seděla na lavičce na zastávce

19.06.2021 14:39 Ženu středního věku srazilo dnes před polednem v Brně v Úzké ulici osobní auto, které vjelo na…

Praha postaví metro D, nejprve vznikne úsek z Pankráce na Nové Dvory

17.06.2021 13:15 Aktualizováno Hlavní město začne stavět linku metra D. Jako první bude vybudován úsek trasy z Pankráce na Nové…

Praha zavede parkovací podzóny pro řemeslníky

16.06.2021 15:18 Pražané si v parkovném budou moci přidat 120 hodin pro parkování řemeslníků, kteří k nim jedou. Za…

Stavbě pražského metra D hrozí zpoždění

14.06.2021 17:20 Stavbě pražského metra D hrozí zpoždění zahájení výstavby. Ministerstvo dopravy (MDČR) totiž…

Dnes a v neděli nepojede kvůli opravě metro C v úseku Ládví a Letňany

12.06.2021 07:07 Kvůli opravě nepojede dnes a v neděli pražské metro na lince C v úseku Ládví a Letňany a místo něj…

Související:

Právě se děje