České dráhy zprovoznily první simulátor pro strojvedoucí. Klesne počet nehod?

České dráhy dnes v České Třebové, významném železničním uzlu, uvedly do provozu první ze dvou simulátorů pro výcvik strojvedoucích. Budou sloužit pro nácvik všech možných situací. Měly by pomoci snížit počet nehod na železnici, které se v poslední době nahromadily, řekl novinářům generální ředitel Českých drah Miroslav Kupec. Simulátory stály 30 milionů korun.

Vlaky

"Takto důležitá věc, jako je simulátor, může snížit pravděpodobnost vzniku mimořádných událostí. Vnímáme zařazení tohoto nástroje výcviku jako zásadní k tomu, abychom snížili pravděpodobnost, že se něco podobného na železnici nastane," uvedl Kupec.

Druhý simulátor bude Českým drahám sloužit od června v Praze - Vršovicích. Jde o první trenažéry svého druhu v Česku. Podnik zaměstnává 3500 strojvůdců, dalších asi 1700 pracuje v dceřiné společnosti ČD Cargo.

Podle Kupce Českým drahám chybí až 150 strojvůdců, ročně absolvují výcvik zhruba dvě stovky zájemců o tuto práci, což pokrývá fluktuaci. Simulátory zatím budou sloužit jen Českým drahám, výcvik pro další dopravce neplánují. Všem železničním dopravcům v ČR chybí celkově 300 strojvůdců.

Výcvik na simulátoru podstoupí jak zájemci o práci strojvedoucího, tak strojvedoucí současní. Ti absolvují toto školení dvě hodiny ročně, kromě toho mají každý rok 14 hodin dalších kurzů.

Trenažéry kopírují reálné prostředí kabiny se všemi ovládacími prvky. Lze na nich nasimulovat všechny situace, které mohou v provozu nastat, s některými z nich se strojvedoucí za celou kariéru nesetkají nebo se nedají v provozu nacvičit. Frekventanta výcviku sleduje z druhého pracoviště instruktor, který mu zadává modelové situace a může mu udílet pokyny.

Incidentů na železnici neubývá, v březnu jich inspekce řešila 119, nejvíc za letošní rok. Letos už se stalo 338 incidentů, meziročně o 28 procent víc. Výrazně v březnu stoupl i počet zraněných. Dráhy nedávno zavedly mimořádné kontroly strojvůdců. Podle podniku nezjistily systémové problémy, ve většině případů šlo o individuální selhání. Podnik ale kvůli nešťastným událostem na železnici rozšiřuje praktickou výuku strojvůdců.

K největším železničním nehodám uplynulých měsíců patří srážka dvou vlaků v Brně na hlavním nádraží, při které se zranilo 22 lidí. Na začátku března se vlaky srazily také u Ronova nad Doubravou na Chrudimsku, kde se zranilo šest lidí. Bez zranění se obešel incident na Vysočině, kde vlak ujel asi šest kilometrů bez strojvedoucího. Drážní inspekce tyto případy vyšetřuje, výsledky by měly být za několik měsíců.

Federace strojvůdců ČR tvrdí, že systém výuky strojvůdců nestačí. Podle ní jsou příčiny současných železničních incidentů systémové, strojvůdci se totiž musejí vyrovnávat s řadou nepříznivých faktorů, jež vedou k chybám.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Praha postaví metro D, nejprve vznikne úsek z Pankráce na Nové Dvory

17.06.2021 13:15 Aktualizováno Hlavní město začne stavět linku metra D. Jako první bude vybudován úsek trasy z Pankráce na Nové…

Praha zavede parkovací podzóny pro řemeslníky

16.06.2021 15:18 Pražané si v parkovném budou moci přidat 120 hodin pro parkování řemeslníků, kteří k nim jedou. Za…

Stavbě pražského metra D hrozí zpoždění

14.06.2021 17:20 Stavbě pražského metra D hrozí zpoždění zahájení výstavby. Ministerstvo dopravy (MDČR) totiž…

Dnes a v neděli nepojede kvůli opravě metro C v úseku Ládví a Letňany

12.06.2021 07:07 Kvůli opravě nepojede dnes a v neděli pražské metro na lince C v úseku Ládví a Letňany a místo něj…

Dnešek se kvůli nehodám přiblížil nejtragičtějším dnům roku

11.06.2021 21:55 Aktualizováno Dnešek se čtyřmi oběťmi dopravních nehod přiblížil nejtragičtějším dnům letošního roku v Česku.…

Proces kvůli sestřelení letounu MH17 vstoupil v Nizozemsku do rozhodující…

07.06.2021 13:49 Soudní řízení v Nizozemsku kvůli sestřelení letu MH17 v létě 2014 nad východní Ukrajinou vstoupilo…

Řidiči senioři bourají nejméně, jejich nehody jsou však závažnější

06.06.2021 09:51 Řidiči senioři bourají proti jiným věkovým skupinám nejméně, jejich nehody však bývají podle…

Nehoda na D10 zablokovala dálnici ve směru na Prahu

03.06.2021 09:02 Dálnici D10 u Tuřic na Mladoboleslavsku dnes ráno uzavřela dopravní nehoda, jeden člověk je zraněný.

Za noční nehodou autobusu v Brně mohla být zdravotní indispozice nebo…

01.06.2021 08:48 Příčinou noční nehody autobusu městské hromadné dopravy v Brně, při které se zranilo 11 lidí, mohla…

V Brně havaroval autobus plný lidí, 11 zraněných

01.06.2021 08:13 Jedenáct lidí se dnes v noci v Brně zranilo při havárii autobusu městské hromadné dopravy, který…

Související:

Právě se děje