Pro nebezpečné řidiče výcvik a převýchova? Nejvyšší soud chce prosadit změny zákonů

Nejvyšší soud se pokusí prosadit změny zákonů, které budou motivovat nebezpečné a recidivující řidiče k absolvování speciálních programů sociálního výcviku, převýchovy nebo psychologického poradenství. Změny by se mohly dotknout trestního zákoníku, trestního řádu a zákona o silničním provozu, řekl mluvčí soudu Petr Tomíček.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Autonehoda
doporučujeme

Na nebezpečné šoféry se soud ještě podrobněji než dosud zaměří spolu s policií a Nejvyšším státním zastupitelstvím. S prvotními návrhy uvažovaných změn už Nejvyšší soud seznámil ministerstva dopravy i spravedlnosti. Jde o mezirezortní problém, proto bylo zapotřebí oslovit oba úřady.

"Čekáme a vyhodnocujeme, s kterým z nich spojíme úsilí o to, abychom tyto návrhy skutečně prosadili. Paralelně spolupracujeme například i s Centrem dopravního výzkumu. Víme, že školitelé budou mít o takové kurzy zájem," popsal Tomíček.

Mezi návrhy soudců Nejvyššího soudu je například částečná změna úpravy ukládání trestu zákazu činnosti v trestním zákoníku. Justice by mohla pro opětovné získání oprávnění k dané činnosti, typicky řízení auta, stanovit podmínku v podobě úspěšného absolvování vhodného programu sociálního výcviku a převýchovy či psychologického poradenství.

Další možná změna se týká okolností podmíněného upuštění od zbytku trestu zákazu činnosti, zákazu pobytu nebo zákazu vstupu na sportovní, kulturní a společenské akce. Trestní zákoník by justici umožnil zohlednit, zda se obviněný úspěšně podrobil vhodnému programu či poradenství zaměřenému na činnost, na kterou se vztahoval trest.

Na českých silnicích loni podle informací dopravní policie zemřelo 565 lidí, což je o 63 více než v roce 2017. Kampaně BESIP se letos zaměří na nepozornost řidičů, motocyklisty i dodržování bezpečné vzdálenosti.

Jako vážný problém odborníci často zmiňují také agresivitu řidičů. "Příliš mnoho českých motoristů bohužel stále jezdí agresivně a považuje to za normální," uvedla koncem loňského roku organizace BESIP, která se v Česku věnuje problematice bezpečnosti silničního provozu.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Potíže na D1. Dopravu komplikuje srážka cisterny s kamionem

18.10.2019 19:07 Aktualizováno Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici…

Doprava na D10 kolabuje. Dálnice u Mladé Boleslavi stojí

18.10.2019 18:20 Dálnici D10 ve směru na Prahu uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu, který se převrátil na bok.…

Neštěstí v areálu Nemocnice Na Bulovce: Dodávka při couvání usmrtila…

18.10.2019 15:24 V areálu pražské Nemocnice Na Bulovce dnes dopoledne zemřela šestaosmdesátiletá chodkyně. Na…

Mladý muž zůstal po nehodě zaklíněný v autě, zemřel. Další tři lidé zraněni

18.10.2019 12:04 Třiadvacetiletý muž zahynul a další tři lidé se zranili dnes kolem 6:00 při nehodě dvou osobních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama