Strojvedoucí, kterému na Vysočině ujel vlak, nespáchal trestný čin

Strojvedoucí vlaku, který se 19. února samovolně rozjel a dojel s 11 cestujícími do Velkého Meziříčí, se podle policie nedopustil trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. Jeho jednání bylo zřejmě přestupkem, který bude řešit Drážní úřad. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí policie Dana Čírtková. Vlak se rozjel poté, co z něho kvůli poruše brzdy strojvedoucí vystoupil. Vlak jel několik kilometrů, nikdo se nezranil.

Přidejte svůj názor

Vlaky
doporučujeme

Podle policie jel vlak pomalu, takže nehrozilo, že vykolejí. Dveře byly zavřené, nemohl tedy ani nikdo za jízdy vypadnout.

Drážní úřad prozatím nemá policejní závěry k dispozici, řekl dnes ČTK jeho mluvčí Martin Novák. Kromě policejní zprávy čeká úřad i na závěry vyšetřování od Správy železniční dopravní cesty, Českých drah a Drážní inspekce. Rozhodovat se bude až na základě jejich prostudování, řekl Novák. Úřad chce vědět, zda neměl vlak vážnou technickou závadu, což by byl důvod zahájit správní řízení z Českými drahami. Hrozila by jim až desetimilionová pokuta. "V tuto chvíli ale nelze předjímat, jak budeme rozhodovat," řekl Novák.

České dráhy (ČD) hned po události přeřadily strojvedoucího na jinou činnost. Ani teď nevykonává profesi strojvedoucího, uvedl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. I když prověřování události ještě neskončilo, je podle něho zřejmé, že strojvedoucí chyboval.

"Jedná se o individuální lidskou chybu, na kterou jsou ostatní kolegové upozorněni tzv. poučným listem, díky kterému jsou opět proškoleni v řádných postupech při obsluze příslušných zařízení tak, aby se podobné chybě vyhnuli a ta se neopakovala," uvedl Šťáhlavský.

Drážní inspekce nařídila prohlídky a kontrolu vnitřních předpisů provozovatele. Zjišťovala také výpovědi zúčastněných. "Žádné závěry, které bychom mohli v tuto chvíli zveřejňovat, nemáme," řekl dnes ČTK mluvčí drážní inspekce Martin Drápal.

Událost se stala na jednokolejné trati Studenec - Křížanov. Osobní vlak odjel v 8:44 z Velkého Meziříčí. Před příjezdem do zastávky Martinice začala kontrolka upozorňovat na závadu parkovací brzdy prvního podvozku. V zastávce se strojvedoucí pokusil poruchu odstranit, špatnou manipulací s brzdovými prvky způsobil, že se vlak uzavřel a samovolné rozjel, uvedla Čírtková.

Vlak se rozjel zpět do Velkého Meziříčí. Strojvedoucí telefonoval výpravčímu, který zajistil, že vlak mohl vjet na první staniční kolej. Když vlak dojel, zajistil ho zarážkami.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vleklý spor o agresivní jízdu opět u soudu: Řidič zproštěn obžaloby, auto…

22.11.2019 13:58 Krajský soud v Plzni dnes opět zprostil obžaloby za pokus o těžké ublížení na zdraví…

Auto se po nárazu do stromu převrátilo na střechu, řidič zahynul

22.11.2019 13:55 Dnes, zhruba 15 minut po půlnoci, narazil řidič osobního auta u výjezdu z průmyslové zóny Ovčáry u…

Doprava v Praze kolabuje. Stojí auta, vlaky už se rozjely

21.11.2019 18:52 Aktualizováno Dopravu v pražské Libni dnes odpoledne zkomplikovala série nehod, které ztěžují hlavně průjezd…

Do spuštění nového mýtného systému zbývá pár dní. Nastane kolaps dopravy?

21.11.2019 14:37 Aktualizováno Budoucí správce mýta společnost CzechToll posílí kapacitu míst pro registraci do nového mýtného…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama