Strojvedoucí, kterému na Vysočině ujel vlak, nespáchal trestný čin

Strojvedoucí vlaku, který se 19. února samovolně rozjel a dojel s 11 cestujícími do Velkého Meziříčí, se podle policie nedopustil trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. Jeho jednání bylo zřejmě přestupkem, který bude řešit Drážní úřad. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí policie Dana Čírtková. Vlak se rozjel poté, co z něho kvůli poruše brzdy strojvedoucí vystoupil. Vlak jel několik kilometrů, nikdo se nezranil.

Vlaky

Podle policie jel vlak pomalu, takže nehrozilo, že vykolejí. Dveře byly zavřené, nemohl tedy ani nikdo za jízdy vypadnout.

Drážní úřad prozatím nemá policejní závěry k dispozici, řekl dnes ČTK jeho mluvčí Martin Novák. Kromě policejní zprávy čeká úřad i na závěry vyšetřování od Správy železniční dopravní cesty, Českých drah a Drážní inspekce. Rozhodovat se bude až na základě jejich prostudování, řekl Novák. Úřad chce vědět, zda neměl vlak vážnou technickou závadu, což by byl důvod zahájit správní řízení z Českými drahami. Hrozila by jim až desetimilionová pokuta. "V tuto chvíli ale nelze předjímat, jak budeme rozhodovat," řekl Novák.

České dráhy (ČD) hned po události přeřadily strojvedoucího na jinou činnost. Ani teď nevykonává profesi strojvedoucího, uvedl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. I když prověřování události ještě neskončilo, je podle něho zřejmé, že strojvedoucí chyboval.

"Jedná se o individuální lidskou chybu, na kterou jsou ostatní kolegové upozorněni tzv. poučným listem, díky kterému jsou opět proškoleni v řádných postupech při obsluze příslušných zařízení tak, aby se podobné chybě vyhnuli a ta se neopakovala," uvedl Šťáhlavský.

Drážní inspekce nařídila prohlídky a kontrolu vnitřních předpisů provozovatele. Zjišťovala také výpovědi zúčastněných. "Žádné závěry, které bychom mohli v tuto chvíli zveřejňovat, nemáme," řekl dnes ČTK mluvčí drážní inspekce Martin Drápal.

Událost se stala na jednokolejné trati Studenec - Křížanov. Osobní vlak odjel v 8:44 z Velkého Meziříčí. Před příjezdem do zastávky Martinice začala kontrolka upozorňovat na závadu parkovací brzdy prvního podvozku. V zastávce se strojvedoucí pokusil poruchu odstranit, špatnou manipulací s brzdovými prvky způsobil, že se vlak uzavřel a samovolné rozjel, uvedla Čírtková.

Vlak se rozjel zpět do Velkého Meziříčí. Strojvedoucí telefonoval výpravčímu, který zajistil, že vlak mohl vjet na první staniční kolej. Když vlak dojel, zajistil ho zarážkami.

Dálnice D1 uzavřena. Kvůli požáru kamionu je neprůjezdná

19.06.2021 09:36 Požár kamionu, který začal hořet v úseku s dopravním omezením na 170. kilometru D1 u Domašova ve…

Praha postaví metro D, nejprve vznikne úsek z Pankráce na Nové Dvory

17.06.2021 13:15 Aktualizováno Hlavní město začne stavět linku metra D. Jako první bude vybudován úsek trasy z Pankráce na Nové…

Praha zavede parkovací podzóny pro řemeslníky

16.06.2021 15:18 Pražané si v parkovném budou moci přidat 120 hodin pro parkování řemeslníků, kteří k nim jedou. Za…

Stavbě pražského metra D hrozí zpoždění

14.06.2021 17:20 Stavbě pražského metra D hrozí zpoždění zahájení výstavby. Ministerstvo dopravy (MDČR) totiž…

Dnes a v neděli nepojede kvůli opravě metro C v úseku Ládví a Letňany

12.06.2021 07:07 Kvůli opravě nepojede dnes a v neděli pražské metro na lince C v úseku Ládví a Letňany a místo něj…

Dnešek se kvůli nehodám přiblížil nejtragičtějším dnům roku

11.06.2021 21:55 Aktualizováno Dnešek se čtyřmi oběťmi dopravních nehod přiblížil nejtragičtějším dnům letošního roku v Česku.…

Proces kvůli sestřelení letounu MH17 vstoupil v Nizozemsku do rozhodující…

07.06.2021 13:49 Soudní řízení v Nizozemsku kvůli sestřelení letu MH17 v létě 2014 nad východní Ukrajinou vstoupilo…

Řidiči senioři bourají nejméně, jejich nehody jsou však závažnější

06.06.2021 09:51 Řidiči senioři bourají proti jiným věkovým skupinám nejméně, jejich nehody však bývají podle…

Nehoda na D10 zablokovala dálnici ve směru na Prahu

03.06.2021 09:02 Dálnici D10 u Tuřic na Mladoboleslavsku dnes ráno uzavřela dopravní nehoda, jeden člověk je zraněný.

Za noční nehodou autobusu v Brně mohla být zdravotní indispozice nebo…

01.06.2021 08:48 Příčinou noční nehody autobusu městské hromadné dopravy v Brně, při které se zranilo 11 lidí, mohla…

Související:

Právě se děje