Nový ministr Kremlík půjde k Ústavnímu soudu, bude hájit kontroverzní zákon

Nový ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) bude patrně u Ústavního soudu (ÚS) obhajovat část zákona o urychlení výstavby dopravní, energetické i komunikační infrastruktury, pod který se loni jako předkladatel mezi dalšími poslanci podepsal končící šéf resortu Dan Ťok (za ANO). O zrušení části zákona soud požádalo 18 senátorů, mají pochybnosti, zda některé části nezasahují do práv vlastníků anebo se jiným způsobem neocitají v rozporu s ústavním pořádkem.

ministerstva
doporučujeme

Vláda se postojem k návrhu bude zabývat 29. dubna, tedy den před avizovaným střídáním v čele ministerstva. Podle podkladů připravených pro schůzi vláda k soudu svého zástupce vyšle a do konce května vypracuje stanovisko k návrhu senátorů.

Loňská novela u vybraných staveb zjednodušuje proces povolování, což má urychlit výstavbu klíčových komunikací. Týká se vybraných částí dálnic, silnic první třídy, železnic, metra i nového oplocením pražského Letiště Václava Havla. Na seznamu jsou také Pražský okruh, stavby pražského, brněnského a ostravského železničního uzlu nebo plavební stupně Děčín a Přelouč.

Senátoři chtějí rozptýlit pochybnosti ohledně ústavnosti, které zaznívaly při projednávání novely loni v Senátu, kde prošla až po dlouhé debatě. Upozorňují, že norma postrádá obecnost, což by měl být základní rys zákona. Vytváří také nerovnost, kdy pro vybrané stavby ruší či upravuje některé běžné procesní postupy, které u dalších staveb zůstávají beze změn.

Nové znění novely také rozfázovalo vyvlastňovací proces na samostatné vyvlastnění a pozdější, ovšem časově nepředvídatelné poskytnutí náhrady. Senátorům vadí také neomezené právo vstupu a průzkumů na všech nemovitostech dotčených plánovanou stavbou.

Zákon podle návrhu nečiní rozdíly mezi pozemky a jejich součástmi. Měření a průzkumné práce tak lze v podstatě provádět na všech nemovitostech včetně veřejně nepřístupných, například v prostorách pro podnikání, na oplocených pozemcích nebo v soukromých staveních.

Novela přitom podle navrhovatelů zcela postrádá stanovení podmínek pro ochranu vlastníka.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dnes a v neděli nepojede kvůli opravě metro C v úseku Ládví a Letňany

12.06.2021 07:07 Kvůli opravě nepojede dnes a v neděli pražské metro na lince C v úseku Ládví a Letňany a místo něj…

Dnešek se kvůli nehodám přiblížil nejtragičtějším dnům roku

11.06.2021 21:55 Aktualizováno Dnešek se čtyřmi oběťmi dopravních nehod přiblížil nejtragičtějším dnům letošního roku v Česku.…

Proces kvůli sestřelení letounu MH17 vstoupil v Nizozemsku do rozhodující…

07.06.2021 13:49 Soudní řízení v Nizozemsku kvůli sestřelení letu MH17 v létě 2014 nad východní Ukrajinou vstoupilo…

Řidiči senioři bourají nejméně, jejich nehody jsou však závažnější

06.06.2021 09:51 Řidiči senioři bourají proti jiným věkovým skupinám nejméně, jejich nehody však bývají podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama