Přímý let do Vietnamu už letos? Vietnamci i čeští turisté se jej nejspíš nedočkají

Nejen Vietnamci žijící v Čechách, ale i čeští turisté by uvítali zavedení přímého letu mezi Českem a Vietnamem. Aerolinky Bamboo Airways, které o provozování linky stojí, však musí nejprve splnit řadu podmínek. Podle serveru Simple Flying se proto letošního zprovoznění linky nedočkáme.

Bamboo Airways

Přesně před týdnem proběhlo v Praze za účasti více než 160 firem z Česka a Vietnamu podnikatelské a investiční fórum, na němž byla uzavřena řada dohod mezi firmami z obou zemí. Jednou z nich bylo memorandum o spolupráci na vzniku přímé letecké linky mezi Prahou a Hanojí, o kterou projevily zájem Bamboo Airways.

Premiér Andrej Babiš (ANO) při té příležitosti uvedl, že by byl velice rád, kdyby se přímé spojení spustilo do Vánoc. Podle serveru Simple Flying se obě strany dohodly, že Letiště Praha pomůže vietnamským aerolinkám s průzkumem trhu nebo propagací. Na zavedení přímého letu se má podílet rovněž ministerstvo dopravy.

Zástupci ministerstva dopravy nám potvrdili, že existující dvoustranný smluvní rámec v oblasti obchodní letecké dopravy mezi ČR a Vietnamem umožňuje kdykoliv zahájit pravidelné letecké spojení mezi těmito státy. Bamboo Airways však nejprve musí získat oprávnění k letům do ČR, s čímž může resort dopravy pomoct.

„Jednou z podmínek obchodního provozu leteckých dopravců ze třetích zemí do EU je získání povolení od Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA), která vydává tzv. oprávnění TCO, osvědčující požadovanou úroveň provozní bezpečnosti letadel provozovaných žadatelem v EU,“ říká pro EuroZprávy.cz tiskový mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

Takovou žádost si dopravce podává k EASA sám, ovšem česká strana chce Bamboo Airways pomoci. Zástupcům aerolinek už ministerstvo poskytlo informace včetně kontaktních údajů na agenturu. „Obě strany budou v případě potřeby i nadále v kontaktu. Ministerstvo dopravy bude nápomocno leteckému dopravci v rámci administrativního procesu při vyřizování provozního oprávnění v ČR,“ dodává Jemelka.

Podle Českého statistického úřadu žije v Česku zhruba 61.000 Vietnamců a po Ukrajincích a Slovácích tak tvoří třetí nejpočetnější menšinu v Česku. Přímý spoj by jim cestu do rodné země zkrátil ze současných 19 na pouhých 12 hodin. Do Vietnamu navíc stále častěji cestují i čeští turisté.

img-responsive

Boeing 787 Dreamliner | foto: Boeing

Bamboo Airways působí na trhu opravdu krátce, provoz zahájily letos v lednu. Flotila zatím čítá pouze 8 strojů, podle serveru Simple Flying je však nejpravděpodobnější, že linku do Prahy by obstaraly letouny Boeing 787-9 Dreamliner, kterých si společnost objednala hned třicet. Tyto letouny mají podle konfigurace zhruba 300 až 400 míst pro pasažéry.

Server Simple Flying uvádí, že Bamboo Airways označují samy sebe za nízkonákladové aerolinky. Ačkoliv ceny letenek jsou nízké, pasažéři si mohou vybrat sedadlo, za zavazadla se nepřiplácí a během letu je servírováno jídlo.

Babišovo přání o přímém spojení ještě během letošního roku se však podle zmíněného serveru nejspíš nevyplní. Nové letouny Boeing 787 mají Bamboo Airways obdržet až v polovině příštího roku. Na webových stránkách navíc uvádí, že rozšíření provozu na evropský kontinent očekávají dokonce až v roce 2021.

Praha postaví metro D, nejprve vznikne úsek z Pankráce na Nové Dvory

17.06.2021 13:15 Aktualizováno Hlavní město začne stavět linku metra D. Jako první bude vybudován úsek trasy z Pankráce na Nové…

Praha zavede parkovací podzóny pro řemeslníky

16.06.2021 15:18 Pražané si v parkovném budou moci přidat 120 hodin pro parkování řemeslníků, kteří k nim jedou. Za…

Stavbě pražského metra D hrozí zpoždění

14.06.2021 17:20 Stavbě pražského metra D hrozí zpoždění zahájení výstavby. Ministerstvo dopravy (MDČR) totiž…

Dnes a v neděli nepojede kvůli opravě metro C v úseku Ládví a Letňany

12.06.2021 07:07 Kvůli opravě nepojede dnes a v neděli pražské metro na lince C v úseku Ládví a Letňany a místo něj…

Dnešek se kvůli nehodám přiblížil nejtragičtějším dnům roku

11.06.2021 21:55 Aktualizováno Dnešek se čtyřmi oběťmi dopravních nehod přiblížil nejtragičtějším dnům letošního roku v Česku.…

Proces kvůli sestřelení letounu MH17 vstoupil v Nizozemsku do rozhodující…

07.06.2021 13:49 Soudní řízení v Nizozemsku kvůli sestřelení letu MH17 v létě 2014 nad východní Ukrajinou vstoupilo…

Řidiči senioři bourají nejméně, jejich nehody jsou však závažnější

06.06.2021 09:51 Řidiči senioři bourají proti jiným věkovým skupinám nejméně, jejich nehody však bývají podle…

Nehoda na D10 zablokovala dálnici ve směru na Prahu

03.06.2021 09:02 Dálnici D10 u Tuřic na Mladoboleslavsku dnes ráno uzavřela dopravní nehoda, jeden člověk je zraněný.

Za noční nehodou autobusu v Brně mohla být zdravotní indispozice nebo…

01.06.2021 08:48 Příčinou noční nehody autobusu městské hromadné dopravy v Brně, při které se zranilo 11 lidí, mohla…

V Brně havaroval autobus plný lidí, 11 zraněných

01.06.2021 08:13 Jedenáct lidí se dnes v noci v Brně zranilo při havárii autobusu městské hromadné dopravy, který…

Související:

Právě se děje