Do vojenské kolony nesmí vjíždět auta, připomněla policie

Do kolony vojenských vozidel na běžných silnicích se nesmí zařazovat auta. Jde o přestupek, za který řidiči na místě hrozí pokuta do 2000 korun. Auta mohou pouze předjet celou kolonu, ale na to potřebují dost dlouhý úsek i čas. Na možná rizika při míjení těchto kolon upozornila vojenská policie dnešní akcí konanou na bývalém letišti u obce Kámen na Pelhřimovsku.

Ilustrační foto
doporučujeme

Reálně se mohou řidiči s takovou situací setkat příští měsíc, kdy je v plánu přesun techniky zahraničních armád přes území ČR. Na dotaz novinářů to potvrdila mluvčí Vojenské policie Nikola Hájková. Načasování dnešní akce je podle ní ale shoda náhod.

Na možná úskalí na silnicích dnes vojenská policie poukázala simulovaným přesunem téměř kilometrové kolony kolových bojových vozidel pěchoty. Jela rychlostí 40 kilometrů v hodině. Osobní auto potřebovalo na předjetí kolony 1800 metrů, trvalo mu to 72 vteřin. Podle mluvčí to v běžném provozu není jednoduché. Podle ní je důležité, aby řidič zvážil, jestli je schopen celou kolonu předjet.

"Protože ze zákona vyplývá podmínka, pokud je kolona doprovázená vozidly s právem přednosti v jízdě, tak řidič nesmí do této kolony vjet," uvedla Hájková. Řidiči podle ní ale často čas potřebný na předjetí neodhadnou a do kolony vjedou. "Což je nebezpečné," řekla Hájková. Upozornila na to, že z bojových vozidel je vzhledem k jejich konstrukci omezený výhled. "Takže se často i stává, že řidič bojového vozidla nevidí to vozidlo, které se do kolony zařazuje," uvedla.

Rozdílná je také jejich brzdná dráha, jak ukázala další dnešní ukázka. Při rychlosti 70 kilometrů v hodině potřebovalo osobní auto na zastavení 21 metrů, bojové vozidlo stálo po 39 metrech.

S tím, že se auta při předjíždění zařazují do kolony, se vojáci setkávají. Potvrdil to Jakub Vrtiška, který řídil jeden z obrněných transportérů. "Řidiči to moc neznají," řekl.

Mezi vozidla s právem přednostní jízdy nepatří jen armáda, mohou to být třeba i vozidla hasičů, policie nebo záchranářů. Jde o vozidla vybavená modrými nebo modročervenými majáky. Do skupiny vozidel s právem přednostní jízdy a vozidel jimi doprovázených se ostatní auta nesmějí zařazovat.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stavbě pražského metra D hrozí zpoždění

14.06.2021 17:20 Stavbě pražského metra D hrozí zpoždění zahájení výstavby. Ministerstvo dopravy (MDČR) totiž…

Dnes a v neděli nepojede kvůli opravě metro C v úseku Ládví a Letňany

12.06.2021 07:07 Kvůli opravě nepojede dnes a v neděli pražské metro na lince C v úseku Ládví a Letňany a místo něj…

Dnešek se kvůli nehodám přiblížil nejtragičtějším dnům roku

11.06.2021 21:55 Aktualizováno Dnešek se čtyřmi oběťmi dopravních nehod přiblížil nejtragičtějším dnům letošního roku v Česku.…

Proces kvůli sestřelení letounu MH17 vstoupil v Nizozemsku do rozhodující…

07.06.2021 13:49 Soudní řízení v Nizozemsku kvůli sestřelení letu MH17 v létě 2014 nad východní Ukrajinou vstoupilo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama