Další pirát silnic? Nejvyšší soud musí řešit kauzu lahve hozené na pomalé auto

Nejvyšší soud (NS) musí zodpovědět otázku, zda je lahev hozená z auta na paralelně jedoucí vůz projevem nebezpečného pirátství. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podal dovolání v neprospěch šoféra, který takto reagoval na údajně pomalou jízdu řidičky v levém pruhu. Městský soud v Praze upustil od jeho potrestání, podle Zemana ale pro takový mírný postup nebyly splněny podmínky.

Dálnice, ilustrační foto

"Je třeba, aby účastníkům silničního provozu bylo z rozhodovací praxe soudů jednoznačně patrné, že takové jednání je pro společnost vysoce škodlivé, když může vést nejen ke značným škodám na majetku, ale i k ohrožení života a zdraví osob," stojí v dovolání.

Incidentem z června 2017 se jako první zabýval Obvodní soud pro Prahu 9 a potrestal řidiče za poškození cizí věci a výtržnictví pokutou 30.000 korun a zákazem řízení na dva roky. Podle verdiktu řidič Audi A7 v Praze 9 hodil asi litrovou lahev na další vůz značky Audi jedoucí v levém pruhu, poškodil dveře i blatník a z místa ujel.

U odvolacího městského soudu řidič vypověděl, že jen reagoval na řidičku druhého auta, která podle jeho názoru jela příliš pomalu, navíc se mu prý smála, když na ni zezadu blikal. Údajně mu se spolujezdkyní také ukázaly vztyčené prostředníčky. Městský soud upustil od potrestání. Zdůraznil, že řidič vyjádřil lítost. Prý to byl ojedinělý exces, navíc vyprovokovaný ostentativně pomalou jízdou řidičky v rychlém pruhu.

Podle Zemana ale městský soud nekriticky přijal argumenty obhajoby a přehlédl některé okolnosti, například to, že řidič s dalším nezjištěným šoférem vozu Volvo na ulici závodili a řidička jim svou jízdou 60 až 70 kilometrů v hodině překážela. Volvo ji dokonce "za trest vybržďovalo".

"Svědkyně tak v žádném případě neměla prostor na to, aby se mohla smát a snad na obviněného, který se mezitím zařadil vedle ní, cokoliv gestikulovat, protože musela napřít veškeré síly k tomu, aby zabránila střetu s vozidlem před ní," napsal Zeman.

Podle žalobců šlo o hrubý projev silničního pirátství, který mohl mít vážné následky. Lítost řidič účelově projevil až poté, co mu bezprostředně hrozil trest, a podle Zemana vyčerpal všechny způsoby obstruování trestního řízení.

"Ohledně povahy činu je třeba zdůraznit, že byl projevem hrubé neúcty obviněného k právem chráněným zájmům a byl motivován pomstychtivostí a zlomyslností, přičemž jej spáchal, oproti tvrzení soudu druhého stupně, bez jakékoliv reálné příčiny," uzavřel Zeman. Po NS žádá to, aby kauzu vrátil městskému soudu k novému rozhodnutí.

Praha postaví metro D, nejprve vznikne úsek z Pankráce na Nové Dvory

17.06.2021 13:15 Aktualizováno Hlavní město začne stavět linku metra D. Jako první bude vybudován úsek trasy z Pankráce na Nové…

Praha zavede parkovací podzóny pro řemeslníky

16.06.2021 15:18 Pražané si v parkovném budou moci přidat 120 hodin pro parkování řemeslníků, kteří k nim jedou. Za…

Stavbě pražského metra D hrozí zpoždění

14.06.2021 17:20 Stavbě pražského metra D hrozí zpoždění zahájení výstavby. Ministerstvo dopravy (MDČR) totiž…

Dnes a v neděli nepojede kvůli opravě metro C v úseku Ládví a Letňany

12.06.2021 07:07 Kvůli opravě nepojede dnes a v neděli pražské metro na lince C v úseku Ládví a Letňany a místo něj…

Dnešek se kvůli nehodám přiblížil nejtragičtějším dnům roku

11.06.2021 21:55 Aktualizováno Dnešek se čtyřmi oběťmi dopravních nehod přiblížil nejtragičtějším dnům letošního roku v Česku.…

Proces kvůli sestřelení letounu MH17 vstoupil v Nizozemsku do rozhodující…

07.06.2021 13:49 Soudní řízení v Nizozemsku kvůli sestřelení letu MH17 v létě 2014 nad východní Ukrajinou vstoupilo…

Řidiči senioři bourají nejméně, jejich nehody jsou však závažnější

06.06.2021 09:51 Řidiči senioři bourají proti jiným věkovým skupinám nejméně, jejich nehody však bývají podle…

Nehoda na D10 zablokovala dálnici ve směru na Prahu

03.06.2021 09:02 Dálnici D10 u Tuřic na Mladoboleslavsku dnes ráno uzavřela dopravní nehoda, jeden člověk je zraněný.

Za noční nehodou autobusu v Brně mohla být zdravotní indispozice nebo…

01.06.2021 08:48 Příčinou noční nehody autobusu městské hromadné dopravy v Brně, při které se zranilo 11 lidí, mohla…

V Brně havaroval autobus plný lidí, 11 zraněných

01.06.2021 08:13 Jedenáct lidí se dnes v noci v Brně zranilo při havárii autobusu městské hromadné dopravy, který…

Související:

Právě se děje