Spor RegioJetu a Flixbusu nebude řešit ÚOHS

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) nezahájil správní řízení na základě podnětu autobusového dopravce FlixBus, který podal kvůli návrhu svého konkurenta RegioJet. Podle FlixBusu ho RegioJet žádal o dodržování minimálních cen, čímž mohl porušit zákon. Tím, že FlixBus návrh odmítl, ale zákon porušen nebyl, uvedl úřad v tiskové zprávě.

Přidejte svůj názor

RegioJet
doporučujeme

"Návrhem na dodržování určitých minimálních cen se společnost RegioJet dopustila jednání, které mohlo směřovat k uzavření kartelové dohody, avšak díky odpovědnému přístupu společnosti Flixbus a jejímu veřejnému distancování se od zmíněného návrhu, k němu nedošlo. Úřad ve věci nezahájil správní řízení, neboť k protisoutěžnímu jednání nakonec nedošlo," uvedl úřad v tiskové zprávě.

Podle místopředsedy úřadu Hynka Broma by v případě uzavření takové dohody hrozily oběma dopravcům vysoké pokuty. "Mohly by dosáhnout až výše deseti procent ročního obratu," uvedl Brom.

RegioJet označil podnět Flixbusu za nesmysl. "Veškeré výzvy byly Flixbusu podány přes právního zástupce a jednoznačně vyzývaly k zanechání nekalosoutěžního jednání, nikoli ke stanovení určitých cen," řekl ČTK mluvčí společnosti Aleš Ondrůj.

RegioJet podal žalobu k Městskému soudu pro Prahu 2. Podle něj se FlixBus dlouhodobě snaží vytlačit ostatní dopravce působící na českém trhu. "Podle znaleckých posudků, které si nechal RegioJet vypracovat, a které jsou přílohou žaloby, jezdil Flixbus déle než rok po svém příchodu na trh za ceny, které pokrývají jen 55 procent nákladů," řekl Ondrůj.

FlixBus to odmítá a tvrdí, že nastavuje ceny samostatně a nezávisle na konkurenci. "Konkurence je trhu prospěšná a širší nabídka zákazníkům přináší možnost volby a současně kvalitnější služby nebo výhodnější cenu," uvedl jednatel Flixbusu v ČR Pavel Prouza.

FlixBus dnes nabízí jízdenky například na nejvytíženější české lince mezi Prahou a Brnem ve většině případů za méně než 100 korun. Ceny RegioJetu se pohybují kolem 170 korun.

RegioJet kritizuje FlixBus dlouhodobě, v minulosti byl ale sám obviňován za zneužití dominantního postavení. Žluté autobusy podle rozhodnutí ÚOHS vytlačily v letech 2007 a 2008 z trhu konkurenční společnost Asiana s pomocí podnákladových cen.

Firma FlixBus vznikla v Německu a provozuje vnitrostátní i mezinárodní autobusovou dopravu. První mezinárodní linky v České republice spustila v roce 2015. Nyní působí ve 27 evropských zemích a její evropská síť zahrnuje přibližně 250.000 denních spojů do 1700 destinací.

RegioJet začal provozovat vnitrostátní autobusové linky v Česku v roce 2004, tehdy ještě pod značkou Student Agency. Nyní nabízí desítky vnitrostátních i mezinárodních spojů. Vedle autobusové dopravy provozuje i vlaky.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Černý den pro MHD v Brně: Srážka tramvají, později jiná tramvaj vykolejila

17.02.2020 16:57 V Brně dnes po ranní nehodě dvou tramvají, při které se zranilo více než deset lidí, vykolejila…

V Brně se srazily tramvaje, přes deset lidí se zranilo

17.02.2020 12:11 Aktualizováno Při dnešní ranní srážce dvou tramvají v Brně v Křížové ulici se zranilo více než deset lidí. Dva…

DPP řeší personální krizi. Chybí stovky mu zaměstnanců

15.02.2020 19:02 Pražskému dopravnímu podniku (DPP) chybí 202 řidičů autobusů, 83 řidičů tramvají a 21…

"Babišova sleva" na jízdné vysává rozpočet. Kolik loni stát zaplatil?

14.02.2020 12:17 V roce 2019 stály slevy jízdného pro studenty a důchodce 5,78 miliardy korun. Naposledy v prosinci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama