Benzín i přes zpomalení růstu cen dále zdražuje

Pohonné hmoty v ČR od minulého týdne znovu zdražily, růst cen ale zpomalil. Benzin je nyní v průměru za 33,28 Kč/l, což je o 12 haléřů více než minulou středu. Průměrná cena nafty vzrostla o šest haléřů na 32,49 Kč/l. V předchozím týdnu paliva zdražila zhruba o 20 haléřů. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje. Podle analytiků by měl růst cen pohonných hmot zpomalovat i nadále.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ukazatel paliva
doporučujeme

"V nejbližším týdnu předpokládáme stagnaci cen benzinu a mírné zdražení nafty o několik haléřů za litr. Cenu nafty tlačí vzhůru zejména kontaminace ropy v ropovodu Družba. Tento ropovod vede do rafinerie v Litvínově, která vyrábí především naftu. Zvýšené logistické náklady se pak projevují i v trochu vyšší ceně nafty," řekl analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.

Nejdražší benzin zůstává stále na Vysočině, kde se litr Naturalu 95 prodává v průměru 33,72 Kč. Za naftu zaplatí řidiči nejvíce v Praze, a to 33,07 Kč/l. Na Vysočině je to o haléř méně. Podle analytiků je důvodem především započtení vyšších cen pump u dálnice D1, v Praze pak i vyšší kupní síla obyvatelstva. Připomínají, že po celé republice však lze najít čerpací stanice, které nabízejí pohonné hmoty pod průměrnými cenami.

Hlavní ekonom Czech Fund Lukaš Kovanda uvedl, že v růstu cen benzinu a nafty v ČR se zrcadlí letošní zdražování ropy. "Severomořská ropa typu Brent v letošním roce zdražila o více než 34 procent. Aktuálně tlak na růst cen ropy vyvolává zejména napětí v americko-íránských vztazích. Naopak eskalace obchodní války mezi USA a Čínou vyvolává tlak protichůdný, na pokles cen. Do cen ropy také promluví víkendové setkání zemí kartelu OPEC a dalších klíčových těžařů," podotkl.

Ceny pohonných hmot v Česku podle něj v příštím týdnu dále vzrostou, avšak o méně než deset haléřů. "Na přelomu května a června by mohl jejich růst ustat zcela," dodal. Hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček doplnil, že ve stejném období před rokem dosahovala cena benzinu v ČR průměrné úrovně 31,99 koruny za litr a nafta byla o 88 haléřů levnější.

"Pohonné hmoty šlo tedy tankovat levněji, přestože cena ropy na světových trzích byla vyšší. Před rokem byl však výrazně silnější kurz koruny vůči dolaru. Koruna se tehdy obchodovala v kurzu 21,50 koruny za dolar, kdežto nyní se obchoduje při kurzu 23,04 koruny za dolar. Vyšší ceny pohonných hmot tak můžeme vyčítat především české měně, která prodražuje dovoz ropy a ropných produktů," dodal.

Jediným krajem, kde průměrná cena benzinu zůstala pod 33 korunami, jsou jižní Čechy. Tamní čerpací stanice nabízejí Natural 95 v průměru za 32,98 Kč. Nejlevnější je u nich také nafta, stojí průměrně 32,08 Kč/l.

Paliva v Česku zdražují od poloviny února, předtím čtvrt roku zlevňovala. Cena benzinu se nyní dostala na úroveň loňského listopadu a naftu řidiči kupovali za podobnou cenu naposledy na přelomu loňského a letošního roku.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nedaleko Plzně se srazila tři auta. Mezi pěti zraněnými je i dítě

16.11.2019 12:24 Za Plzní ve směru na Klatovy se srazila tři osobní auta. Pět zraněných rozvezly sanitky do…

U Sadské se srazila auta. Pro popáleného řidiče letěl vrtulník

16.11.2019 11:57 U Sadské na Nymbursku se dnes ráno srazila dvě auta. Jedno z nich začalo po nehodě hořet, řidiče…

Tragická nehoda autobusu na Mělnicku: Policie hledá svědky

15.11.2019 16:09 Policisté hledají svědky čtvrteční tragické nehody autobusu u Nové Vsi na Mělnicku. Při havárii…

Vlak na Chomutovsku usmrtil člověka, trať je uzavřena

15.11.2019 09:42 Na železniční trati u Kotviny na Chomutovsku vlak dnes usmrtil člověka. Na místě zasahují hasiči z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama