Stavba metra D? Praha nemá peníze a nemůže si půjčit, varuje ODS

Opoziční zastupitelé ODS a ANO budou chtít na dnešním jednání pražských zastupitelů jednat o stavbě metra D. Řešit chtějí její financování nebo způsob schválení radními, kteří o stavbě hlasovali tajně. Rovněž se budou ptát na rozpor v zápisu a zvukovém záznamu hlasování o opravě Libeňského mostu. Projednat chtějí také budoucnost domova pro postižené ve Zvíkovci, který vlastní Praha, nebo převod Nemocnice Na Františku z Prahy 1 na Prahu. Novinářům to dnes řekli zástupci ODS a ANO. V Praze vládne koalice Piráti, Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09 a STAN).

Metro
doporučujeme

Zastupitel Ondřej Martan (ODS) řekl, že v případě trasy metra D vedení města sice v týdnu schválilo zahájení geologického průzkumu metra D a jeho stavby, avšak nesdělilo, jak bude samotnou výstavbu financovat. "Měli by mít připraveno několik kroků dopředu," řekl. Podle něj na stavbu Praha nemá peníze a ani si na ni nemůže půjčit.

Předsedkyně zastupitelů ODS Alexandra Udženija a předseda zastupitelů ANO Patrik Nacher kritizovali způsob hlasování radních o stavbě, kteří rozhodovali v tajné volbě. Nacher zahájení stavby označil jako takzvané. "Maximálně schválili zahájení geologického průzkumu," řekl. Problém podle něj je, že územní rozhodnutí stavby je napadeno žalobami majitelů pozemků v Krči. Pokud bude soudem zrušeno, Praze podle Nachera zbudou štoly geologického průzkumu, za které magistrát bude platit 50 milionů Kč ročně, za což by mohlo být prý vedení města stíháno. "Proto byla volba tajná. Je smutné, že první tisk, který má nějaký obsah, dopadl takto," řekl.

Zástupci obou klubů kritizovali i nedávné hlasování radních o opravě Libeňského mostu. Podle jejich vyjádření se rozcházejí zápis z jednání se zvukovým záznamem, kdy v zápise je poměr hlasujících šest pro a dva se zdrželi, zatímco na zvukovém záznamu sedm pro a jeden se zdržel. V obou případech nikdo nehlasoval proti. "Dáme proto podnět kontrolnímu výboru magistrátu, aby prověřil, kolik hlasování bylo takto zfalšováno," řekl opoziční zastupitel Radomír Nepil (ANO).

Zastupitelé ODS kritizovali i zamýšlený převod Nemocnice Na Františku do vlastnictví Prahy. "Domníváme se, že tisk je nesystémový, protože se nepřevádí majetek, ale jen prázdná schránka nemocnice. Paní radní (Milena) Johnová řeší situaci jen tím, že finanční stránku převede na město," řekl předseda pražské ODS Tomáš Portlík. Udženija se bude chtít Johnové ptát na budoucnost Domova Zvíkovecká kytička. V médiích se objevily informace, že má být rušen a chovankyně stěhovány do Prahy. Johnová tyto informace ve středu v rozhovoru s ČTK popřela.

Nacher kritizoval radní také za to, že řadu materiálů zařadili na program jednání na poslední chvíli a oni si je nestačili prostudovat. "Na programu je 17 z 39 tisků takzvaně červených. Jsme zvědaví, jak tahle taktika posílání tisků na poslední chvíli bude dlouho trvat," řekl.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dopravci zatím spoje do Německa neomezí, počkají na vývoj zájmu

22.09.2020 13:04 Vlaky a autobusy budou jezdit z Česka do Německa zatím bez omezení. Dopravci chtějí počkat na vývoj…

Dálnici D1 ve směru na Prahu blokovala 8 hodin nehoda

21.09.2020 20:44 Hromadná nehoda šesti aut uzavřela dnes před polednem dálnici D1 před exitem 210 u Holubic na…

V příštím roce bude nově zpoplatněno dalších 32 km dálnic

21.09.2020 17:56 Dálniční známka zřejmě bude od příštího roku nově zapotřebí na dalších 32 kilometrech dálnic. Síť…

Muže na Českolipsku přejelo auto, možná zemřel ještě před střetem

20.09.2020 15:59 U Žandova na Českolipsku přejel brzy ráno motorista muže, který ležel na silnici. Přivolaný lékař…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama