Dopravní podnik Praha musí zaplatit 8,5 milionu. Pokutu potvrdil NSS

Nejvyšší správní soud (NSS) potvrdil pokutu 8,5 milionu korun, kterou uložil pražskému dopravnímu podniku Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za chyby v tendru na dostavbu metra A. Důvodem bylo nedostatečně transparentní hodnocení nabídek u kritéria na plán organizace výstavy. Stanovenou pokutu už musel dopravní podnik zaplatit v roce 2016, když rozhodnutí předsedy ÚOHS nabylo právní moci.

Přidejte svůj názor

mhd
doporučujeme

Proti rozhodnutí NSS se nelze odvolat, spor tak po třech letech končí.

Dopravní podnik podle ÚOHS neuvedl dostatečně upřesňující údaje a nebyl předem jasný způsob hodnocení podle dílčího kritéria. Firmy tedy neměly konkrétní, přesnou a srozumitelnou informaci, které řešení bude považováno za nejvhodnější. Hodnotící kritéria jsou podle antimonopolního úřadu klíčovou částí zadávací dokumentace. Jejich prostřednictvím se nabídky hodnotí. Musejí proto být přesně specifikována, transparentně stanovena a zpětně přezkoumatelná.

"Podle kritérií hodnocení definovaných v zadání veřejné zakázky probíhá hodnocení nabídek, jež je jednou z nejdůležitějších fází celého procesu zadávání veřejných zakázek a má bezprostřední vliv na výběr nejvhodnější nabídky," uvedl už dříve předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Na problémy s dostavbou metra A poukázal i Nejvyšší kontrolní úřad. Kritizoval to, že na základě legislativy nemohl plně prověřit účelnost a hospodárnost využití finančních prostředků.

Tendr vyhrálo sdružení metro V. A (Dejvická-Motol) tvořené společnostmi Metrostav a. s. a Hochtief CZ a. s. Nový úsek se čtyřmi stanicemi na trase A pražského metra byl zprovozněn v dubnu 2015.

Rozhodnutí ÚOHS už před rokem potvrdil Krajský soud v Brně, pražský dopravní podnik ale podal proti tomuto rozhodnutí kasační stížnost k NSS.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kamion blokuje dálnici D1 na Novojičínsku, kolony jsou v obou směrech

23.07.2019 13:55 Nehoda kamionu znesnadňuje průjezd po dálnici D1 u Bravantic na Novojičínsku. Převrácený kamion tam…

Splavnost Labe? Stát už vynaložil 927 milionů, efekt bídný

22.07.2019 17:07 Aktualizováno Za dosud nepostavené plavební stupně na Labi stát zaplatil už 927 milionů Kč, zjistil Nejvyšší…

Auto v protisměru? Český student navrhl systém, který automaticky odhalí…

22.07.2019 12:14 Student Vysokého učení technického v Brně (VUT) Ondřej Vacek navrhl systém, který samostatně odhalí…

Hromadná nehoda uzavřela dálnici D2 u Brna

21.07.2019 16:29 Hromadná nehoda šesti osobních aut dnes po 15:00 zcela uzavřela dálnici D2 u Brna v obou směrech.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama