Na Labe u Litoměřic byl spuštěn unikátní tanker, cestu do Nizozemí brzdí málo vody

Ve Lhotce nad Labem na Litoměřicku spustili dnes odborníci na vodu říční tanker určený pro zákazníka v Nizozemsku. Rozvážet bude jedlé oleje do vnitrozemí. Cestu k cíli nyní brzdí nedostatek vody, čekat bude proto v přístavu na odplutí.

Přidejte svůj názor

Řeka, ilustrační fotografie
doporučujeme

Nový tanker je dlouhý 86 metrů a široký 11,5 metru. Přijet pro něj měl remorkér z Německa, který kvůli nízké hladině uvízl u Drážďan. "Je to problém, nezbývá než čekat," řekl dnes novinářům obchodní zástupce loděnice Jurij Kulchytskyj.

V loděnici stavěli tanker devět měsíců. "Specifický je tím, že nádrže jsou vyrobeny z nerezové oceli, je jich celkem sedm pro převoz tekutiny," uvedl Kulchytskyj.

Předchozí zakázkou firmy byl chemický tanker také pro nizozemského zákazníka. Na vodu byl spuštěn loni na konci července, v lovosickém přístavu čekal na zvýšení hladiny Labe až do února letošního roku. "Nesplavné Labe je pro nás potíž, řeší se to desítky let, ale zatím na konkrétnější výsledek čekáme," uvedl Kulchytskyj.

Ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) nedávno uvedl, že bude nadále prosazovat stavbu jezu v Děčíně. Projekt, který by podle rejdařů výrazně zvýšil splavnost Labe, brzdí především spory kvůli jejímu vlivu na okolní krajinu.

V loděnici ve Lhotce se po spuštění tankeru na vodu uvolnil prostor pro další práci. "Zatím to vypadá, že bude mít práci minimálně na tři roky," uvedl Kulchytskyj. V loděnici pracuje od 60 do 100 lidí podle potřeby.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Orkán Julie: Vlaky nejezdily na desítkách tratí, provoz se vrací k normálu

24.02.2020 13:47 Aktualizováno Provoz na desítkách úseků lokálních tratí, který byl ráno přerušen kvůli následkům silného větru,…

Srážku na přejezdu ve Staré Huti vyšetřuje policie, řidiči auta hrozí…

24.02.2020 13:24 Kriminalisté vyšetřují případ řidiče nákladního auta, které se v pátek na železničním přejezdu ve…

Ministerstvo dopravy projde reorganizací, vláda schválila Havlíčkův plán

24.02.2020 13:17 Ministerstvo dopravy změní od 1. března organizační strukturu. Nově bude mít pět oddělených sekcí,…

Pokuty za dopravní přestupky by mohly vzrůst až na 75 tisíc, novelu brzy…

24.02.2020 09:50 Až na 75.000 korun by se podle návrhu novely zákona o silničním provozu mohla zvýšit horní hranice…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama