Na Labe u Litoměřic byl spuštěn unikátní tanker, cestu do Nizozemí brzdí málo vody

Ve Lhotce nad Labem na Litoměřicku spustili dnes odborníci na vodu říční tanker určený pro zákazníka v Nizozemsku. Rozvážet bude jedlé oleje do vnitrozemí. Cestu k cíli nyní brzdí nedostatek vody, čekat bude proto v přístavu na odplutí.

Přidejte svůj názor

Řeka, ilustrační fotografie
doporučujeme

Nový tanker je dlouhý 86 metrů a široký 11,5 metru. Přijet pro něj měl remorkér z Německa, který kvůli nízké hladině uvízl u Drážďan. "Je to problém, nezbývá než čekat," řekl dnes novinářům obchodní zástupce loděnice Jurij Kulchytskyj.

V loděnici stavěli tanker devět měsíců. "Specifický je tím, že nádrže jsou vyrobeny z nerezové oceli, je jich celkem sedm pro převoz tekutiny," uvedl Kulchytskyj.

Předchozí zakázkou firmy byl chemický tanker také pro nizozemského zákazníka. Na vodu byl spuštěn loni na konci července, v lovosickém přístavu čekal na zvýšení hladiny Labe až do února letošního roku. "Nesplavné Labe je pro nás potíž, řeší se to desítky let, ale zatím na konkrétnější výsledek čekáme," uvedl Kulchytskyj.

Ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) nedávno uvedl, že bude nadále prosazovat stavbu jezu v Děčíně. Projekt, který by podle rejdařů výrazně zvýšil splavnost Labe, brzdí především spory kvůli jejímu vlivu na okolní krajinu.

V loděnici ve Lhotce se po spuštění tankeru na vodu uvolnil prostor pro další práci. "Zatím to vypadá, že bude mít práci minimálně na tři roky," uvedl Kulchytskyj. V loděnici pracuje od 60 do 100 lidí podle potřeby.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nulová sazba mýtného nebude? Komunisti se sesypali na ministra Kremlíka

19.06.2019 12:00 Komunisté kritizují, že stát nezavede nulovou sazbu mýtného na silnicích první třídy. Mýto se od…

U Vodňan havaroval náklaďák, řidič ve voze uhořel

19.06.2019 09:39 Aktualizováno Při dopravní nehodě u Vodňan na Strakonicku zemřel dnes ráno jeden člověk. Řídil nákladní vozidlo,…

Jede se na Babiše. Řada nedělních spojů do Prahy je vyprodaná, dopravci je…

19.06.2019 07:43 Jízdenky v nedělních vlacích i autobusech ve směru do Prahy rychle mizí, některé spoje jsou už…

Libeňský most čeká oprava: Začne v roce 2022 a trvat bude téměř 3 roky

18.06.2019 17:25 Oprava pražského Libeňského mostu by měla trvat 32 měsíců a uskutečnit se od září 2022 do dubna…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama