Nulová sazba mýtného nebude? Komunisti se sesypali na ministra Kremlíka

Komunisté kritizují, že stát nezavede nulovou sazbu mýtného na silnicích první třídy. Mýto se od příštího roku rozšíří o 870 kilometrů. Nulovou sazbu na úsecích, o které se mýto v příštím roce rozšíří, slíbil loni krajům bývalý ministr dopravy Dan Ťok. Podle současného ministra Vladimíra Kremlíka (oba za ANO) by však mohlo bezplatné mýto zpochybnit mýtný tendr. Poslankyně Květa Matušovská (KSČM) dnes ve Sněmovně novinářům řekla, že zpoplatnění povede k přesunu nákladní dopravy na silnice nižších tříd. Stejné obavy mají i zástupci krajů a obcí.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Vladimír Kremlík
doporučujeme

Kremlík se v úterý shodl s představiteli krajů a obcí na vytvoření společné pracovní skupiny, která bude řešit rizika spojená s rozšířením mýta na silnice první třídy. Skupina bude jednat i o případných kompenzacích pro kraje.

"V současné době je mýtný tendr stále zpochybňován. Mým cílem je nedávat k tomu žádné záminky, aby od prosince mohl být zahájen bezproblémový výběr mýtného," vysvětlil ministr, proč stát bezplatné mýtné nezavede.

Matušovská uvedla, že průměrný výnos kilometru silnice první třídy se pohybuje na čtvrtině výnosu dálnice. Zpoplatnění zhruba 900 kilometrů silnic považuje za velmi vysoké číslo. "Bude nepochybně znamenat přesun nákladní dopravy na silnice nižších tříd, které nejsou na takový provoz připraveny ani konstrukčně, ani ze strany bezpečnosti provozu," uvedla. Není si ani jista, zda bude úseky schopna kontrolovat policie.

Mýtný systém se v příštím roce rozšíří o 870 kilometrů silnic první třídy. Kraje z nich vybraly 600 kilometrů, na nichž si přály zavedení nulové sazby. Ťok jim v memorandu slíbil, že stát bude výběr krajů respektovat.

Nový mýtný systém se satelitní technologií by měl být na silnicích první třídy od ledna 2020. Na dálnicích by měl fungovat o měsíc dřív. Provozovatelem bude konsorcium CzechToll/SkyToll, které uspělo s nabídkou 10,75 miliardy korun za desetiletý provoz systému. Po rozšíření bude mýtný systém na 2300 kilometrech dálnic a silnic první třídy.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Auto na Trutnovsku srazilo malého chlapce, zemřel na místě

05.12.2019 12:46 Na silnici I/14 v obci Rudník na Trutnovsku srazilo osobní vozidlo chlapce, na místě zemřel. Nehoda…

Na Chodově se srazily autobusy s dětmi. 18 zraněných, aktivován traumaplán

04.12.2019 10:56 Aktualizováno Na pražském Chodově se dnes dopoledne srazily v ulici Roztylská dva autobusy. V jednom z nich…

V Liberci se srazily tramvaje, jedna se převrátila na bok

04.12.2019 10:42 Aktualizováno V Liberci v Dolním Hanychově se dnes ráno srazily dvě tramvaje, zadní vůz jedné soupravy se…

Černý scénář se nenaplňuje. Nový mýtný systém i dnes funguje bez problémů

02.12.2019 13:57 Aktualizováno Spuštění satelitního mýta v Česku nepůsobí ani dnes ráno dopravní komplikace. Nejhorší předpoklady,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama