Nulová sazba mýtného nebude? Komunisti se sesypali na ministra Kremlíka

Komunisté kritizují, že stát nezavede nulovou sazbu mýtného na silnicích první třídy. Mýto se od příštího roku rozšíří o 870 kilometrů. Nulovou sazbu na úsecích, o které se mýto v příštím roce rozšíří, slíbil loni krajům bývalý ministr dopravy Dan Ťok. Podle současného ministra Vladimíra Kremlíka (oba za ANO) by však mohlo bezplatné mýto zpochybnit mýtný tendr. Poslankyně Květa Matušovská (KSČM) dnes ve Sněmovně novinářům řekla, že zpoplatnění povede k přesunu nákladní dopravy na silnice nižších tříd. Stejné obavy mají i zástupci krajů a obcí.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Vladimír Kremlík
doporučujeme

Kremlík se v úterý shodl s představiteli krajů a obcí na vytvoření společné pracovní skupiny, která bude řešit rizika spojená s rozšířením mýta na silnice první třídy. Skupina bude jednat i o případných kompenzacích pro kraje.

"V současné době je mýtný tendr stále zpochybňován. Mým cílem je nedávat k tomu žádné záminky, aby od prosince mohl být zahájen bezproblémový výběr mýtného," vysvětlil ministr, proč stát bezplatné mýtné nezavede.

Matušovská uvedla, že průměrný výnos kilometru silnice první třídy se pohybuje na čtvrtině výnosu dálnice. Zpoplatnění zhruba 900 kilometrů silnic považuje za velmi vysoké číslo. "Bude nepochybně znamenat přesun nákladní dopravy na silnice nižších tříd, které nejsou na takový provoz připraveny ani konstrukčně, ani ze strany bezpečnosti provozu," uvedla. Není si ani jista, zda bude úseky schopna kontrolovat policie.

Mýtný systém se v příštím roce rozšíří o 870 kilometrů silnic první třídy. Kraje z nich vybraly 600 kilometrů, na nichž si přály zavedení nulové sazby. Ťok jim v memorandu slíbil, že stát bude výběr krajů respektovat.

Nový mýtný systém se satelitní technologií by měl být na silnicích první třídy od ledna 2020. Na dálnicích by měl fungovat o měsíc dřív. Provozovatelem bude konsorcium CzechToll/SkyToll, které uspělo s nabídkou 10,75 miliardy korun za desetiletý provoz systému. Po rozšíření bude mýtný systém na 2300 kilometrech dálnic a silnic první třídy.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nepřipoutaný řidič se zabil na jihu Čech, narazil do betonového mostku

25.08.2019 17:29 Při dopravní nehodě na Jindřichohradecku zemřel v sobotu večer osmdesátiletý řidič. Vozem narazil…

Sedm zraněných při vážné nehodě. Dálnice D4 byla několik hodin uzavřena

25.08.2019 15:58 Aktualizováno Dálnici D4 na Příbramsku dnes uzavřela nehoda dvou osobních aut a dodávky. Nehoda se stala před…

BMW narazilo do skály a převrátilo se do potoka. Jeden mrtvý, čtyři zranění

25.08.2019 11:47 Jeden člověk zemřel a čtyři lidé utrpěli zranění při noční nehodě osobního auta nedaleko Kokšína na…

Na Českolipsku se srazila motorka s autem. Zemřela žena, čtyři zranění

24.08.2019 19:24 Aktualizováno Při čelním střetu s osobním autem dnes u Kravař na Českolipsku zemřela jednapadesátiletá řidička…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama