Za rychlou jízdu v tunelech na D8 už hrozí pokuta. Kamery jedou naostro

Za rychlou jízdu v tunelech na dálnici D8 v Českém středohoří už hrozí řidičům pokuta. Po dlouhých sporech o to, kdo je má vybírat, se kamerový systém tento týden spustil naostro. ČTK to dnes řekl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl. Přestupky bude řešit magistrát v Ústí nad Labem.

Přidejte svůj názor

Dálnice D8
doporučujeme

Mluvčí města Romana Macová odpoledne uvedla, že od Policie ČR přišla na magistrát první oznámení o podezření ze spáchání přestupku. "Probíhá technické stahování a systémové zpracování oznámených přestupků. Zpracování a odeslání prvních výzev se předpokládá 28. června," řekla.

Ústecký magistrát kvůli vyřizování přestupků přijal dva nové pracovníky. "Získané prostředky (z pokut) investujeme do opravy komunikací," uvedl primátor Petr Nedvědický (ANO).

V tunelech Libouchec a Panenská jsou kamery na měření rychlosti od léta 2017. Ústecký magistrát jako pověřený úřad pokuty zatím nevybíral. Město odmítalo agendu s odůvodněním, že řešení přestupků spadá do kompetence policie. S ní se nakonec Ústí dohodlo.

Záznamová zařízení Ředitelství silnic a dálnic přestupek zaznamenají a policie ho předá ústeckému magistrátu. Magistrát stanoví pomocí nového softwaru výši pokuty a oznámení odešle viníkovi.

"Řetězec správního řízení zatím neběžel, což se o půlnoci z pondělí na úterý změnilo," řekl ČTK Rýdl. V tunelech jsou kamery, nikoliv radary.

"Pokud někdo používá systém antiradar, v tunelech mu to bude k ničemu," poznamenal mluvčí.

Kamery spočítají průměrnou rychlost za čas průjezdu, data včetně fotek ŘSD běžnou datovou cestou předá Policii ČR, ta rozhodne o tom, co z toho je přestupkové jednání. "Policie určí, kdo se dopustil přestupku, a předá věc obci s rozšířenou působností, což je v tomto případě magistrát města Ústí," uvedl Rýdl. Město pak ve správním řízení pošle obálku s informací o výše pokuty konkrétnímu motoristovi.

Pokutě se nevyhnou v případě prohřešku ani zahraniční motoristé, protože Česko je zapojeno do celoevropského sdíleného registru vozidel.

Náklady za uvedení programu do provozu na magistrátu se podle Macové pohybují těsně pod hranicí dva miliony korun s DPH. Modul bude zpracovávat a odesílat výzvy v sedmi jazykových mutacích, a to v angličtině, němčině, francouzštině, polštině, ruštině, rumunštině a maďarštině.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vážná nehoda na D1: Dálnice uzavřena, vypuknul požár, mrtvý a mnoho…

13.10.2019 22:11 Aktualizováno Po hromadné nehodě na dálnici D1 na Benešovsku dnes večer shořela čtyři auta, jeden člověk uhořel,…

Dálnice D8 uzavřena. Havarovaly dva kamiony

11.10.2019 18:14 Na 31,5 kilometru dálnice D8 ve směru na Prahu dnes před polednem havarovaly dva kamiony. Úsek od…

Slevy na jízdném: Stát už zaplatil 5,6 miliardy. Zvýšil se počet…

11.10.2019 15:49 Státní slevy v dopravě pro studenty a důchodce stály za rok fungování přes 5,6 miliardy korun. Je…

Vlak na přejezdu v Chomutově srazil chodkyni, je vážně raněná

11.10.2019 14:45 Na železničním přejezdu v Chomutově narazil dnes dopoledne vlak do chodkyně, žena je velmi vážně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama