Bilance autonehod za červen je hrozivá. Mohou za to i vedra, soudí policie

V červnu zemřelo na českých silnicích zatím 58 lidí, o 11 více než loni. Od začátku roku si dopravní nehody dosud vyžádaly 235 obětí, meziročně o sedm více. ČTK to dnes řekl ředitel dopravních policistů Tomáš Lerch. Bilance je předběžná, mohou ji ještě zhoršit odpolední a večerní nehody. Oficiální čísla zveřejní policie zhruba za týden.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Co se týče měsíce června, tak tam je nárůst poměrně výrazný, protože ještě po pěti měsících byl pokles," upozornil Lerch. Sedm lidí podle něj zemřelo o prvním prázdninovém víkendu včetně pátku. Nehorším dnem byla sobota, kdy zemřelo pět lidí, řekl ředitel.

Na tragické statistice se podle Lercha výrazněji podíleli tzv. zranitelní účastníci silničního provozu, tedy motorkáři, kterých za tento měsíc zemřelo 17, nehody si také vyžádaly životy šesti chodců a tří cyklistů. Řidičů osobních automobilů zemřelo v červnu 22, jejich spolujezdců devět.

Vyšší počet smrtelných nehod mohly podle Lercha ovlivnit také vysoké teploty, které panovaly zejména na konci června. "Teplé a slunné počasí způsobuje větší výskyt zranitelných účastníků silničního provozu, zároveň má velmi negativní vliv na pozornost řidiče. Většina těchto dopravních nehod byla způsobena z důvodu nepozornosti, mohla tam mít samozřejmě vliv i únava," vysvětlil Lerch.

I v případě usmrcených motorkářů převažovaly nehody, kdy ostatní řidiči motorkáře přehlédli, řekl Lerch. "To znamená, že to teplé počasí, ostré slunce, ovlivňuje silniční provoz velmi negativně," doplnil. Policisté podle něj zaznamenali i několik dopravních nehod s vážnými následky, které způsobili řidiči pod vlivem alkoholu. "Což ovšem svědčí o neodpovědnosti dotyčných řidičů motorových vozidel," dodal Lerch.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Za střety tramvají s chodci je často nepozornost, loni 113 nehod

28.09.2020 08:49 Srážky tramvají s chodcem patří k nejtragičtějším nehodám v provozu. Loni se v Česku stalo 113…

Nedaleko Teplic vykolejil vlak, škoda je asi za 30 milionů

26.09.2020 18:30 Aktualizováno Nedaleko Teplic ve stanici Úpořiny dnes ráno vykolejil nákladní vlak naložený uhlím. Nikomu se nic…

Při čelním střetu vozidel se zranilo v Nasavrkách osm lidí

26.09.2020 15:24 Při čelním střetu dvou vozidel v Nasavrkách na Chrudimsku na silnici I/37 se dnes dopoledne zranilo…

Do úterý je přerušen provoz části metra C

26.09.2020 08:12 Provoz metra na lince C mezi stanicemi Pražského povstání a Kačerov je ode dneška až do úterního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama