Na Rakovnicku se srazil vlak s dodávkou. Jeden mrtvý, mezi zraněnými je dítě

Hladina Mississippi se ve městě New Orleans do pondělí podle meteorologů zvýší až o 5,2 metru. To je o 0,6 metru méně než udávala předchozí předpověď. Protipovodňová hráz chránící město je vysoká šest až 7,5 metru. Pro New Orleans hurikán znamená náročnou zkoušku protipovodňových opatření, která město po ničivém úderu hurikánu Katrina v roce 2005 modernizovalo. Guvernér Louisiany John Bel Edwards řekl, že New Orleans mohou obecně ohrozit lijáky, rozvodněná řeka a vzedmutí hladiny moře. "Čekáme všechny tři případy," dodal. Hasiči dnes bedlivě sledují přetékající hráze v Plaquemines Parish jižně od New Orleans, podle nich by však měly nápor vody vydržet. Americká Národní meteorologická služba (NWS) pro oblast města New Orleans vydala varování před tornády a krupobitími, které mohou hurikán Barry doprovázet. Obyvatelé byli varováni, aby nevycházeli ven. Barry již nyní komplikuje životy obyvatel v pobřežních oblastech Louisiany. Bez proudu se dnes ocitlo přes 70.000 odběrných míst. Největší výpadky podle AP hlásí okresy Jefferson, Lafourche, Assumption a Terrebone v jižní Louisianě u New Orleans. Na řádění živlu se připravuje národní garda a záchranářské týmy, které mají k dispozici plavidla a vozidla s technikou pro pohyb v zaplavených oblastech. Garda oznámila, že v pohotovosti má také helikoptéry a že má nachystané zásoby pitné vody, potravin a dek. V Mexickém zálivu dnes bouře Barry zastavila těžbu na téměř polovině ropných plošin, a denní produkce suroviny se tak snížila o 1,3 milionu barelů, tedy skoro o 70 procent. O 56 procent se pak snížila těžba zemního plynu, uvedl americký Úřad pro bezpečnost a ochranu životního prostředí (BSEE).

Záchranná služba, ilustrační fotografie
doporučujeme

V dodávce jelo podle hasičů pět lidí, ve vlaku bylo šest lidí včetně strojvůdce, který vyvázl bez zranění. Čtyři zranění jsou z dodávky, tři z vlaku. Jednoho člověka z vlaku museli hasiči vyprostit. Středočeši požádali o součinnost záchranáře z Prahy a Plzeňského kraje, kteří na místo vyslali vrtulníky. Dva těžce zraněné převezly vrtulníky do střešovické nemocnice v Praze a do fakultní nemocnice v Plzni. "Žena a muž utrpěli vážná mnohočetná poranění," uvedla Effenbergerová.

Středně těžce bylo zraněno dítě předškolního věku a další žena. Záchranáři je převezli do nemocnice v pražském Motole. Tři lehce zraněné odvezly sanitky po ošetření do rakovnické nemocnice.

Vlak skončil po nehodě napříč přes trať, na místo míří vyprošťovací kolejový speciál s jeřábem. Zatím není jasné, v kolik hodin vyprošťování začne. Jasné není ani to, jak bude vyprošťování náročné, vlak sjel z náspu vysokého asi tři metry, což může práci značně komplikovat.

Provoz na trati by podle předběžných odhadů mohl být obnoven v neděli ráno, záleží na postupu vyprošťovacích prací, řekla ČTK Pistoriusová.

Nehoda byla na tísňovou linku nahlášena okolo 15:15. Stala se na přejezdu zabezpečeném světelnou výstražnou signalizací, který křižuje silnici druhé třídy s jednokolejnou tratí číslo 162. Regionální trať spojuje Rakovník s Mladoticemi na Plzeňsku.

Letos jde nejméně o pátou smrtelnou nehodou při srážkách aut s vlaky na železničních přejezdech. Začátkem dubna zahynul pacient na přejezdu v Čenkově na Příbramsku při kolizi sanitky s osobním vlakem, v polovině dubna nepřežil řidič auta srážku s vlakem v Lubech u Klatov, 13. května zahynula řidička auta při střetu s vlakem na přejezdu u Bílé Třemešné na Trutnovsku a 8. července nepřežila řidička automobilu srážku s vlakem na železničním přejezdu v Bednárci na Jindřichohradecku.

Na přejezdech v ČR se loni událo 171 střetů vlaku s autem, což je stejný počet jako v roce 2017. Mrtvých kvůli tomu bylo v loňském roce 33, o jednoho méně než o rok dříve.

Okolnosti dnešní nehody zjišťuje Drážní inspekce. Podle policejní mluvčí Michaely Richterové svědkové na místě uvedli, že výstražná světla na přejezdu v době nehody fungovala.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dálnice do Vídně? Už neplatí „nestavíme, protože sousedi nestaví“, říká…

14.08.2020 22:00 Aktualizováno Roky váznoucí dostavbu dálnic a kvalitního železničního spojení mezi Českem a sousedními státy má…

Havlíček dá prověřit všech 24 300 mostů v ČR, na rizikových budou…

14.08.2020 21:26 Aktualizováno Ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) nechá prověřit stav všech 24.300 železničních a silničních…

U Prahy vykolejily vagony. Poškodily auto a drážní domek, dva lidé zranění

14.08.2020 16:01 Aktualizováno Ve Mstěticích u Prahy dnes ráno vykolejily vagony poblíž železničního přejezdu. Na vlečce ujelo 32…

Exministr Kremlík čelí kárné žalobě. Umožnil novinářům nahrání schůzky s…

14.08.2020 15:58 Aktualizováno Bývalý ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) čelí kárné žalobě, kterou na něj podala Česká…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama