Hororový víkend na kolejích: Při střetech vlaků s auty pět mrtvých včetně dvou dětí

O víkendu zemřelo při srážkách vlaků a aut pět lidí. Čtyřčlenná rodina cestující v osobním voze nepřežila dnešní střet se spěšným vlakem v Černožicích na Královéhradecku. Nehoda je nejtragičtější kolizí na železničním přejezdu bezmála za 15 let. Jedna žena zahynula a dalších sedm lidí se zranilo při sobotní nehodě u Příčiny na Rakovnicku, při níž se dodávka srazila s motorovým vlakem. V obou případech se nehody staly na přejezdech se světelnou signalizací bez závor a podle předběžných informací řidiči nerespektovali výstražná světla. Další víkendovou obětí na železnici je člověk, kterého dnes odpoledne srazil vlak na koridoru v Mohelnici na Šumpersku.

Přidejte svůj názor

Vlaky
doporučujeme

S mnohačetnými zraněními vyvázl ze sobotní srážky s rychlíkem Pendolino zhruba třicetiletý muž, který se pohyboval v železničním tunelu nedaleko Hlavního nádraží v Praze. Bez zranění skončil incident, při němž nákladní vlak v sobotu časně ráno projel v Rynolticích na Liberecku návěstidlo stůj a vjel na kolej, po níž se v opačném směru blížil rychlík. Chybu strojvůdce zaznamenala obsluha dráhy, postavila protijedoucímu vlaku návěstidlo stůj, a zabránila tak srážce obou vlaků. Na návěstidle vznikla škoda zhruba 10.000 korun.

V Černožicích nedaleko Jaroměře se dnes před 15:00 střetl spěšný vlak jedoucí z Trutnova do Hradce Králové s osobním autem, které tlačil přibližně 300 metrů. Osádka vozu - dva dospělí a jejich děti ve věku pět a osm let - zemřela na místě nehody, auto vlak zcela zdemoloval. Provoz na železniční trati byl zastaven, mezi Hradcem Králové a Jaroměří jezdily náhradní autobusy. Ve vlaku cestovalo asi 80 lidí, nikomu se nic nestalo. Předběžného zjištění Drážní inspekce výstražná světla na přejezdu v době nehody fungovala. Škoda byla odhadnuta na 370.000 korun, z toho 120.000 korun činí škody na vlaku a 250.000 Kč na autě.

Další víkendová smrtelná nehoda na přejezdu se stala v sobotu odpoledne ve Středočeském kraji na regionální trati u obce Příčina. Řidič dodávky zřejmě nerespektoval výstražné znamení na železničním přejezdu. Srazil se s motorovým vlakem, kterým tou dobou cestovalo šest lidí včetně strojvůdce. Žena, která jela v autě, zemřela. Dva lidé - jeden z auta a druhý z vlaku - skončili s vážnými zraněními v nemocnicích v Plzni a Praze. Další žena a jedno dítě se zranily středně těžce, další tři lidé lehce. Řidič dodávky vyvázl s lehkým zraněním, strojvedoucí vlaku bez zranění.

Při nehodě vznikla škoda 5,16 milionu korun, z toho pět milionů na vagoně, na dodávce 150.000 korun a na železniční trati odhadem 10.000 korun.

Provoz na železniční trati mezi Lubnou a Zavidovem na Rakovnicku byl obnoven dnes ráno před 05:30. Havarovaný vlak, který po nehodě skončil napříč přes koleje a sjel z třímetrového náspu, dostal zpět na koleje speciální jeřáb pomocí několika lan.

Letos se na železničních přejezdech v Česku stalo už nejméně sedm smrtelných nehod. Začátkem dubna zahynul pacient na přejezdu v Čenkově na Příbramsku při kolizi sanitky s osobním vlakem, v polovině dubna nepřežil řidič auta srážku s vlakem v Lubech u Klatov a 23. dubna zemřel řidič skútr po kolizi s vlakem u obce Holedeček nedaleko Žatce. Třináctého května zahynula řidička auta při střetu s vlakem na přejezdu u Bílé Třemešné na Trutnovsku a 8. července nepřežila řidička auta srážku s vlakem na přejezdu v Bednárci na Jindřichohradecku.

V historii Česka a Československa se dosud nejtragičtější nehoda na přejezdu stala 21. prosince 1950, kdy se srazil rychlík s autobusem. Tehdy zahynulo 34 lidí, dalších 56 lidí utrpělo zranění. Téměř před 15 lety, v prosinci 2004, se na předměstí Prostějova střetl rychlík s vojenským autem Tatra. Zahynulo pět vojáků a dalších osm lidí bylo zraněno.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Splavnost Labe? Stát už vynaložil 927 milionů, efekt bídný

22.07.2019 17:07 Aktualizováno Za dosud nepostavené plavební stupně na Labi stát zaplatil už 927 milionů Kč, zjistil Nejvyšší…

Auto v protisměru? Český student navrhl systém, který automaticky odhalí…

22.07.2019 12:14 Student Vysokého učení technického v Brně (VUT) Ondřej Vacek navrhl systém, který samostatně odhalí…

Hromadná nehoda uzavřela dálnici D2 u Brna

21.07.2019 16:29 Hromadná nehoda šesti osobních aut dnes po 15:00 zcela uzavřela dálnici D2 u Brna v obou směrech.…

Tramvaj v Praze sestřelila osobní auto, řidička zemřela

21.07.2019 16:21 Při srážce s tramvají v Trojské ulici v Praze dnes zemřela osmadvacetiletá řidička osobního auta.

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama