Nehod motorkářů v Česku přibývá, letos už 48 mrtvých. Besip spustí kampaň

Na tuzemských silnicích letos při dopravních nehodách zemřelo 48 motorkářů, dalších 228 bylo těžce zraněno. V posledních letech navíc počet obětí roste. Česku se tak stále nedaří naplňovat strategický plán na snižování obětí z řad motocyklistů. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr dopravy Vladimír Kremlík.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

motorky
doporučujeme

Besip v následujících týdnech spustí novou bezpečnostní kampaň zaměřenou právě na motorkáře.

Loni na českých silnicích zemřelo 91 motorkářů, což je meziročně o 30 procent více. Národní strategický plán přitom počítal se statistikami až o 48 procent nižšími. Tragický trend navíc pokračuje i letos, kdy byl plán Národní strategie bezpečnosti silničního provozu v počtu obětí překonán už v červenci. Česko v tomto ohledu zaostává i za Evropou, kde se ve většině států daří dlouhodobě snižovat počty obětí.

zdroj: YouTube

Zvýšený počet nehod motocyklistů je podle Kremlíka způsoben zejména vzrůstající oblibou motocyklů, které jsou navíc stále dostupnější. "Řada motocyklistů pak podceňuje rizika a životní situace, která mohou na silnicích nastat. Ale to často platí i pro řidiče automobilů" podotkl.

K hlavním příčinám nehod patří podle ředitele Besipu Tomáše Neřolda například špatně zvolená rychlost zejména do zatáček, nesprávné vyhodnocení situace, nepřizpůsobení jízdy okolnostem nebo povrchu vozovky a nezkušenost.

Neřold připomněl, že většinu nehod způsobí sami motorkáři, přes 40 procent však zapříčiní řidiči automobilů. I na ně by se tak bezpečnostní akce měly zaměřit.

Nejčastějšími účastníky nehod z řad motorkářů jsou lidé ve věku 35 až 45 let. Právě na ně by se měla zaměřit nová bezpečnostní kampaň Besipu. Kampaň, na které s Besipem spolupracuje i motocyklový závodník Lukáš Pešek, bude zahrnovat spoty, propagační akce, instruktorské a bezpečnostní školy, motosalon a další vzdělávací akce. Kampaň by měla odstartovat v září, Besip pak v ní bude pokračovat i příští rok na jaře.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kolaps dopravy v Česku. D1 uzavřely nehody

07.12.2019 11:14 Dopravu na východě České republiky komplikuje dnes ráno a dopoledne ledovka. Kvůli několika nehodám…

Náledí na jihu Moravy: Jedna nehoda za druhou, řidiči by si měli dát pozor

07.12.2019 09:01 Dopravu na jihu Moravy komplikuje ráno náledí. Policisté obdrželi v průběhu půlhodiny hlášení o…

POZOR: Vysočinu pokryla ledovka, zasahují všechny sypače. Na D1 prší a…

07.12.2019 08:29 Na silnicích kraje Vysočina je ledovka. Silničáři zasahují s 91 sypači, snaží se upravit především…

Auto na Trutnovsku srazilo malého chlapce, zemřel na místě

05.12.2019 12:46 Na silnici I/14 v obci Rudník na Trutnovsku srazilo osobní vozidlo chlapce, na místě zemřel. Nehoda…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama