Nehod motorkářů v Česku přibývá, letos už 48 mrtvých. Besip spustí kampaň

Na tuzemských silnicích letos při dopravních nehodách zemřelo 48 motorkářů, dalších 228 bylo těžce zraněno. V posledních letech navíc počet obětí roste. Česku se tak stále nedaří naplňovat strategický plán na snižování obětí z řad motocyklistů. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr dopravy Vladimír Kremlík.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

motorky
doporučujeme

Besip v následujících týdnech spustí novou bezpečnostní kampaň zaměřenou právě na motorkáře.

Loni na českých silnicích zemřelo 91 motorkářů, což je meziročně o 30 procent více. Národní strategický plán přitom počítal se statistikami až o 48 procent nižšími. Tragický trend navíc pokračuje i letos, kdy byl plán Národní strategie bezpečnosti silničního provozu v počtu obětí překonán už v červenci. Česko v tomto ohledu zaostává i za Evropou, kde se ve většině států daří dlouhodobě snižovat počty obětí.

zdroj: YouTube

Zvýšený počet nehod motocyklistů je podle Kremlíka způsoben zejména vzrůstající oblibou motocyklů, které jsou navíc stále dostupnější. "Řada motocyklistů pak podceňuje rizika a životní situace, která mohou na silnicích nastat. Ale to často platí i pro řidiče automobilů" podotkl.

K hlavním příčinám nehod patří podle ředitele Besipu Tomáše Neřolda například špatně zvolená rychlost zejména do zatáček, nesprávné vyhodnocení situace, nepřizpůsobení jízdy okolnostem nebo povrchu vozovky a nezkušenost.

Neřold připomněl, že většinu nehod způsobí sami motorkáři, přes 40 procent však zapříčiní řidiči automobilů. I na ně by se tak bezpečnostní akce měly zaměřit.

Nejčastějšími účastníky nehod z řad motorkářů jsou lidé ve věku 35 až 45 let. Právě na ně by se měla zaměřit nová bezpečnostní kampaň Besipu. Kampaň, na které s Besipem spolupracuje i motocyklový závodník Lukáš Pešek, bude zahrnovat spoty, propagační akce, instruktorské a bezpečnostní školy, motosalon a další vzdělávací akce. Kampaň by měla odstartovat v září, Besip pak v ní bude pokračovat i příští rok na jaře.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dvě nehody sanitek zkomplikovaly provoz v Praze, v nemocnici skončilo sedm…

23.08.2019 22:04 Dvě nehody sanitek zkomplikovaly dnes vpodvečer provoz v Plzeňské ulici v Praze. Při první narazil…

Číňané mají smůlu: Letiště Praha z tendru na skenery vyloučilo Huawei a ZTE

23.08.2019 21:22 Letiště Václava Havla vyloučilo z výběrového řízení na sedm celotělových skenerů čínské firmy…

Dálnice D11 se po roce a půl opravila. Třetí pruh stále chybí

23.08.2019 15:50 Řidiči, kteří cestovali v posledních měsících do Prahy po dálnici D11 směrem od Hradce Králové, si…

D35 u Olomouce byla neprůjezdná. Boural kamion, záhy došlo ke karambolu v…

23.08.2019 11:12 Aktualizováno Dálnici D35 u Unčovic na Olomoucku dnes ráno ve směru od Mohelnice na Olomouc zhruba na hodinu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama