Kremlík pod palbou. Kritika strhala jeho působení v resortu

Ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) se musí vyrovnávat s problémy, které zdědil po svém předchůdci Danu Ťokovi (za ANO), uvedli experti, které ČTK oslovila. Řada z nich mu vyčítá způsob řešení dopravních uzavírek, personální politiku v podřízených orgánech nebo situaci kolem mýta. Podle ministra je však řada problémů způsobena působením některých předchozích vlád. Kremlík je ministrem od 30 dubna.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Vladimír Kremlík
doporučujeme

Kremlík dnes na tiskové konferenci, na které se věnoval svému dosavadnímu působení v čele ministerstva dopravy, vyzdvihl zejména pokračování výstavby dálnic, kterou se podle něj podařilo rozhýbat pod vedením ministrů za hnutí ANO. V současnosti je podle úřadu rozestavěno 191 kilometrů nových dálnic. Letos by jich mělo být otevřeno 26, loni byly zprovozněny čtyři kilometry nových dálnic.

Ministerstvo je kvůli pomalé výstavbě a opravám silnic dlouhodobě terčem kritiky, podle expertů je tempo výstavby pomalé i nyní. Například podle analytika společnosti Cyrrus Petra Pelce je problém především v přípravné fázi, která v Česku trvá zpravidla více než deset let. Kremlík dnes uvedl, že přípravu by měly zrychlit legislativní změny.

Většina z oslovených zatím kvůli krátké době ministra příliš hodnotit nechtěla. Poslanec Pirátů Ondřej Polanský, který se zaměřuje na dopravu, ocenil ministrovu komunikativnost, což je podle něj rozdíl oproti bývalému ministru dopravy Ťokovi. Poslanec zároveň uznal, že dosud Kremlík neměl moc prostoru něco předvést.

Podle předsedy KDU-ČSL Marka Výborného by se ministr měl zaměřit zejména na dálnici D1 a zrychlení výstavby. Kritický byl zejména k personálním změnám na Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Podle něj jsou časté změny výsledkem přímého zadání či neznalosti věci.

Změny v čele ŘSD, kde se během Kremlíkova působení vystřídali už tři generální ředitelé, kritizoval i poslanec ODS Stanislav Bláha. "Bohužel konec ministra Ťoka neznamená konec obřích problémů na ministerstvu dopravy. Naopak ministrovi Kremlíkovi se některé z nich ještě podařilo dál eskalovat," uvedl. Bláha zmínil i situaci kolem posunutí prací na úseku dálnice D1 u Chodova. Podle poslance tím Kremlík způsobil státu mnohamilionovou škodu, kterou budou vymáhat stavaři. Kremlík dnes ovšem odmítl tvrzení, že státu vznikla škoda.

Ke kritice se přidala i společnost Kapsch. Podle ní ministr problémy kolem mýtného tendru neřeší a pouze pasivně převzal výsledky po svém předchůdci. "Neudělal si vlastní kritickou analýzu celé situace, a plně převzal politickou i právní odpovědnost za hrozící velké škody," uvedl mluvčí rakouské firmy David Šimoník.

Předseda Dopravní sekce Hospodářské komory Emanuel Šíp nechtěl Kremlíka zatím kvůli krátkému času v čele ministerstva příliš hodnotit. "Má dobré záměry, ale málo času," podotkl s tím, že se Kremlík musel zabývat i řadou věcí, které nedořešil jeho předchůdce.

Kremlík nahradil 30. dubna v čele resortu dopravy Ťoka, který odstoupil po čtyřech a půl letech ve funkci. Do té doby Kremlík zastával funkci náměstka na Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. V minulosti krátce působil na ministerstvu dopravy jako správní ředitel.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdy se stát vyjádří k mýtu? ÚOHS posunul termín

17.09.2019 16:59 Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) prodloužil na žádost ministerstva dopravy lhůtu pro…

Řidič na Přerovsku na přechodu srazil ženu s třemi dětmi

17.09.2019 09:51 Řidič osobního auta srazil v pondělí ve Slavíči u Hranic na Přerovsku ženu s třemi malými dětmi.…

V depu v Praze vykolejila lokomotiva, nehoda zastavila provoz

17.09.2019 08:19 Aktualizováno V železničním depu v Praze Vršovicích dnes ráno vykolejila posunovací lokomotiva. Nehoda zastavila…

Česko má hrdinu. Pasažér za jízdy převzal řízení autobusu, řidič zkolaboval

16.09.2019 14:15 Aktualizováno Jednačtyřicetiletý cestující Ivo Raisr převzal dnes ráno za jízdy řízení linkového autobusu na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama