Nový mýtný systém: Jak se zaregistrovat? CzechToll spustil informační kampaň

Budoucí provozovatel mýtného systému v Česku CzechToll dnes spustil informační kampaň, která upozorní dopravce na povinnost registrovat se do nového systému a vybavit vozidla palubní jednotkou. Firma sama osloví více než 61.000 dopravců, další informace bude šířit přes internet, infolinku, inzerci a média.

Mýtné
doporučujeme

Nový satelitní mýtný systém bude spuštěn 1. prosince. Přípravu nového mýta však provází soudní spory kolem mýtného tendru a smlouvy, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) je musí znovu prošetřit. CzechToll už dříve uvedl, že přípravu systému to ovšem neohrozí.

Smlouvy v rámci nového mýta budou moci dopravci uzavírat od 22. září. I na to je upozorní informační kampaň o novém mýtu. Velké podnikatele v dopravě s více než 50 provozovanými vozidly bude CzechToll oslovovat sám, a to během následujících tří měsíců. Kontaktovat je bude dopisem, telefonátem nebo jinou formou. Téměř tři čtvrtiny z nich mají přitom sídlo v zahraničí, nejčastěji v Polsku, Rumunsku, Slovensku, Maďarsku, Německu a Rakousku. Menší dopravce, zejména pak ty, o kterých budoucí správce mýta nemá dostatek informací, chce společnost kontaktovat pomocí inzerce v tisku a dalších médiích.

Kompletní informace o novém mýtu by dopravci měli získat na aktualizované internetové stránce www.mytocz.eu. CzechTool spustil také novou telefonní linku pro zákazníky na čísle 243 243 243. Infolinka by měla fungovat nepřetržitě, tedy během jakékoliv denní doby, a to i o víkendech.

CzechToll v současnosti novou satelitní technologii pro mýto testuje. Zkoušky, které potrvají do začátku září, jsou zaměřeny na funkčnost systému, bezpečnost technologie a dat a také výkonnost systému v provozu.

Přechod na nový mýtný systém v současnosti provázejí soudní spory, které vede stávající správce systému společnost Kapsch s ÚOHS. Krajský soud v Brně v minulých týdnech rozhodl, že úřad musí znovu prošetřit námitky, které Kapsch vznesl proti podmínkám soutěže. ÚOHS se navíc musí znovu zabývat i smlouvou mezi státem a CzechTollem. Antimonopolní úřad i stát proti rozhodnutím podal kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Ten zatím o nich nerozhodl, zamítl však žádosti o odklad účinku obou soudních rozhodnutí.

Elektronické mýtné pro kamiony bylo spuštěno v roce 2007, systém funguje na více než 1400 kilometrech dálnic a vybraných částech silnic první třídy. Dosud byla správcem systému firma Kapsch. Od prosince letošního roku má nahradit dosavadní mikrovlnnou technologii satelitní systém, který bude provozovat konsorcium CzechToll/SkyToll. To zvítězilo v tendru pořádaném ministerstvem dopravy s nabídkou 10,75 miliardy korun za desetiletý provoz.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Novým šéfem Českých drah se stal Ivan Bednárik, nahradil Nebeského

03.12.2020 16:26 Novým předsedou představenstva a generálním ředitelem Českých drah se stal Ivan Bednárik, který…

Na hlavním tahu z Hradce Králové do Polska se srazily kamiony, jeden řidič…

03.12.2020 15:24 Aktualizováno U Předměřic nad Labem na hlavním silničním tahu I/33 z Hradce Králové do Polska se dnes před 08:00…

Sněžení komplikuje dopravu. D1 u Brna stojí kvůli nehodě kamionu, desítky…

03.12.2020 13:48 Aktualizováno Dálnice D1 u Brna ve směru na Ostravu je kvůli vyprošťování nákladního vozu po nehodě uzavřena,…

Praha zápolí se zimním počasím, do ulic vyjelo 73 sypačů a další technika

03.12.2020 10:11 V Praze dnes v 05:00 vyjelo kvůli napadanému sněhu všech 73 sypačů určených na úklid…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama