Tramvaje na Václavském náměstí nechceme, prohlásil starosta Lomecký

Praha - Městská část Praha 1 si nepřeje návrat tramvají v horní části Václavského náměstí v rámci plánované přestavby. Ve středu to uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09) s tím, že nové troleje by narušily vzhled náměstí.

371
doporučujeme

"Své stanovisko jsem sdělil pani primátorovi a on ho podpořil," sdělil Lomecký výsledek úterního jednání pracovní skupiny, která má na starosti koncepci Václavského náměstí. Původní plány nové tváře náměstí ale s propojením Vinohrad tramvajovou tratí počítaly. Zadrátování náměstí ale starosta kategoricky odmítá. Vše ale závisí na magistrátu, protože Václavské náměstí patří pod jeho správu.

Praha si nechala vypracovat studie a podle starosty se "krása" prostoru horní části náměstí tramvajovou dopravou poškodí. "Ten přínos dopravní je dnes realizovaný metrem," doplnil starosta. Peníze navíc nejsou a magistrát ani nepočítá se zahloubením magistrály pod Národním muzeem. Lomecký vyzdvihl, že se s názorem městské části ztotožňuje i řada architektů a památkářů.

Přestavba Václavského náměstí se skloňuje ve všech pádech již deset let. "Je to jako s Yettim. Každý o něm mluví a nikdo ho neviděl," dodal starosta. Soudí, že na začátku příštího roku by mohlo být již rozhodnutí o územním povolení a do konce volebního období by se na Václavském náměstí mohlo začít se stavbou.

"Projekt však musí probíhat v etapách. Začít bychom měli horní částí náměstí, která je méně komplikovaná," sdělil Lomecký.

Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) souhlasí se starostou, že Václavské náměstí patří mezi diskutované problémy. "V této věci se však dlouhodobě nedělo nic. Spolu s Městskou částí Praha 1 a řadou dalších odborníků jsme se shodli na aktivním řešení problematiky Václavského náměstí, a to do konce volebního období," potvrdil primátor slova starosty Lomeckého.

Obyvatelé metropole mohou architektonické návrhy uvidět 18. září v rámci dne Václavské náměstí bez aut, který se koná od 10 do 16 hodin. Pokud se akce vydaří, město ji plánuje opakovat jednou za měsíc.

Témata: Praha | Tramvaje
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Benešovsku se srazil autobus s autem, devět zraněných

13.07.2020 22:28 Aktualizováno U Divišova na Benešovsku se dopoledne srazil autobus s osobním autem. V autobuse se lehce zranilo…

Nehoda tří nákladních aut uzavřela D1. Dálnice je neprůjezdná

13.07.2020 22:21 Aktualizováno Dálnici D1 na 139. kilometru ve směru na Prahu u Velkého Meziříčí uzavřela dnes večer nehoda tří…

Při nehodě dvou osobních aut v Praze se zranili dva policisté

13.07.2020 22:05 V pražských Kobylisech se dnes večer srazilo policejní auto s jiným osobním vozem. Tři lidé jsou…

Incidenty na železnici: Malé tratě lze zabezpečit již existujícími…

13.07.2020 12:03 Malé regionální tratě lze zabezpečit již existujícími technickými zařízeními, tvrdí šéf největšího…

Související:

Právě se děje

Další zprávy