Iniciativa Auto*Mat pořádá v Praze již pátý smogový dýchánek

Praha - V úterý uspořádají zástupci iniciativy Auto*Mat již popáté takzvaný 'smogový dýchánek' na severojižní magistrále, cílem happeningu je upozornit na poškozování zdraví lidí vlivem znečištěného ovzduší. Půjde o umírněný protest, řekla Mediafaxu Anna Kotková z iniciativy.

Přidejte svůj názor

ilustrační fotografie

"Cílem smogového dýchánku je upozornit na to, že v Praze je dlouhodobě poškozováno zdraví jejích obyvatel vlivem silně znečištěného ovzduší, což je převážně způsobeno tím, že Praha trpí nadměrnou zátěží z osobní automobilové dopravy," vysvětlila Kotková z iniciativy Auto*Mat.

Akce na severojižní magistrále začíná v úterý v 8.30 na Nuselském mostě poblíž Paláce kultury.

"Dýchánek na Nuselském mostě v době dopravní špičky má upozornit nejen řidiče, kteří tam stojí v zácpách, na to, že by se mělo něco změnit, ale i na to, že pražský magistrát proti tomuto znečištění ovzduší dlouhodobě nic zásadního nedělá," uvedla dále Kotková s tím, že půjde o nenásilnou komunikaci a spíše subtilní akci za účasti několika desítek lidí.

"Obáváme se, že vedení města nechápe vážnost situace," dodal Vít Masare z iniciativy Auto*Mat a pokračoval: "Pražané již od začátku zimy upozorňují na katastrofální smogové stavy. Tři městské části sepsaly memorandum za okamžité zklidnění severojižní magistrály, která ke znečištění ovzduší významně přispívá. Náměstek primátora Josef Nosek, který má na starosti dopravu, přitom řekl, že by rád snížil ohrožení zdraví Pražanů někdy kolem roku 2015. To je naprostý výsměch obyvatelům i voličům."

Ovzduší v Praze je po průmyslovém Ostravsku a Karvinsku nejzatíženější v České republice. Na rozdíl od severní Moravy, kde je na vině především těžký průmysl, může podle sdružení za "dušení obyvatel" hlavního města zejména přebujelá individuální automobilová doprava.

"Vedení města už dvacet let tvrdí, že znečištění ovzduší a ulice přecpané auty vyřeší další tunely. Zatímco však tunely pohlcují každý rok několik miliard, situace v ulicích Prahy se neustále zhoršuje. Politiku města je zjevně nutné přehodnotit," uzavřel Masare.

Témata: Smog
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

D1 jede jen s velkými problémy. Zjišťovali jsme, jak neuváznout v koloně

13.12.2018 10:43 I dnes dopoledne přetrvávají problémy na páteřní dálnici D1. Nejdelší kolona ve směru na Brno na…

Kalamita na Vysočině odvolána. Silnice včetně D1 jsou s opatrností sjízdné

13.12.2018 09:08 Aktualizováno Dálnice D1 na Vysočině byla celou noc i dnes ráno sjízdná jen s velkými problémy. Kalamitní stav na…

Provoz na D1 zkolaboval kvůli sněžení. Auta uvázla v koloně, chybí…

12.12.2018 20:48 Aktualizováno Sněžení dnes odpoledne zastavilo na čtyři hodiny dálnici D1 na Vysočině. Kolony se vytvořily kolem…

Příval sněhu ochromil Česko: Lidé bez proudu, uvízlé kamiony, nejezdí vlaky

12.12.2018 11:07 Aktualizováno Sněžení komplikuje dopravu na většině území ČR. V Libereckém kraji napadlo až 20 centimetrů sněhu a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama