Česko zasáhlo husté sněžení, silnice blokují nehody i lavina

Praha - Řidičům v Česku dnes ráno komplikuje situaci sněžení a v některých místech také silný vítr. Zejména ve vyšších polohách hrozí tvorba sněhových jazyků. Na silnici mezi Harrachovem a Rokytnicí spadla lavina, v Náchodě je uzavřen přechod do Polska. Kvůli sněhu nabírají zpoždění i vlaky. Počasí ovšem pročistilo vzduch a smogová situace v jednotlivých krajích se tak zlepšila, zjistila ČTK.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

V Libereckém kraji napadlo přes noc až 20 centimetrů sněhu. Kvůli kamionům je neprůjezdná silnice I/9 mezi Svorem a Rumburkem, kopec je zablokován v obou směrech. Silnice mezi Harrachovem a Rokytnicí nad Jizerou bude kvůli pádu laviny zavřená asi dvě hodiny. Auta stála i na zafoukané R35 od Turnova na Liberec. V úseku Smržovka - Josefův Důl nejezdí vlaky, výluka by měla trvat zhruba do 10:00. Problémy kvůli sněhu byly ráno i na trati mezi Libercem a Frýdlantem, tu se ale podařilo zprůjezdnit. 

V Ústeckém kraji zůstávají uzavřené pro veškerou dopravu silnice z Výsluní do Rusové a Horní Halže k hotelu Nástup na Chomutovsku. Problémy na těchto dvou cestách bývají každou zimu. Řidiči se nedostanou ani z Krásného Lesa do Adolfova na Ústecku. Několik vlakových spojů má zpoždění. 

Sněžení trápí řidiče také v hradeckém kraji, kde napadlo až čtvrt metru. Od rána je kvůli situaci na polské straně uzavřen vjezd do Polska přes hraniční přechod v Náchodě. Silnice z Vrchlabí do Špindlerova Mlýna je sjízdná pouze se sněhovými řetězy, některé silnice nižších tříd jsou zaváté a neprůjezdné. 

V sousedním Pardubickém kraji jsou pro kamiony špatně sjízdné veškeré kopcovité terény na silnicích druhých a třetích tříd v okolí Moravské Třebové. Na všech silnicích leží vrstva nového sněhu. V celém kraji by si řidiči měli dávat pozor na zbytky rozbředlého sněhu, ve vyšších polohách na sněhové jazyky. 

Jen se zvýšenou opatrností jsou sjízdné silnice na jižní Moravě. Především na vedlejších silnicích druhých a třetích tříd leží místy až pěticentimetrová ujetá vrstva sněhu. Také v Olomouckém kraji musí být řidiči opatrní, na mnoha místech jsou sněhové jazyky. Ty komplikují dopravu i v Plzeňském, Karlovarském, Jihočeském i Středočeském kraji. Na Vysočině se vyšších polohách mohou tvořit i závěje, v kraji se kvůli počasí stalo několik dopravních nehod. 

Větrné počasí se sněžením ovšem v Česku zlepšilo smogovou situaci, která bylo v uplynulých dnech velmi špatná. Koncentrace polétavého prachu však na mnoha místech stále zůstávají nad povoleným limitem. Například v Moravskoslezském kraji se místy blíží i jeho čtyřnásobku. Nejhůř je v Bohumíně a Dolní Lutyni-Věřňovicích na Karvinsku, kde v 06:00 vykázaly měřicí stanice průměrnou denní koncentraci prašného aerosolu 195 respektive 193 mikrogramu na metr krychlový, přičemž povolená mez je 50 mikrogramů. 

V Pardubickém a Středočeském kraji se situace zlepšila natolik, že byl odvolán signál regulace. Vzduch se pročistil i v Libereckém kraji, prachu je ráno v ovzduší minimum. Denní limity jsou však stále překročeny v Liberci, Jablonci nad Nisou a České Lípě. 

Zlepšení hlásí také Olomoucký kraj. Čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu sice ještě ráno zůstaly na limitem v Olomouci, Přerově i Prostějově, aktuální hodinová měření už jsou ale příznivá. 

V Plzni se naměřené koncentrace polétavého prachu oproti úterý snížily zhruba o polovinu.

Témata: sníh | Počasí | doprava
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kolaps D1 řeší i Sněmovna. KSČM chce omezit předjíždění pro kamiony na…

13.12.2018 12:08 Komunisté chtějí kvůli kolapsu na dálnici D1 v důsledku sněžení a dopravních omezení navrhnout, aby…

D1 jede jen s velkými problémy. Zjišťovali jsme, jak neuváznout v koloně

13.12.2018 10:43 I dnes dopoledne přetrvávají problémy na páteřní dálnici D1. Nejdelší kolona ve směru na Brno na…

Kalamita na Vysočině odvolána. Silnice včetně D1 jsou s opatrností sjízdné

13.12.2018 09:08 Aktualizováno Dálnice D1 na Vysočině byla celou noc i dnes ráno sjízdná jen s velkými problémy. Kalamitní stav na…

Provoz na D1 zkolaboval kvůli sněžení. Auta uvázla v koloně, chybí…

12.12.2018 20:48 Aktualizováno Sněžení dnes odpoledne zastavilo na čtyři hodiny dálnici D1 na Vysočině. Kolony se vytvořily kolem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama