Do pražských ulic vyjela první klimatizovaná tramvaj, jezdí na lince 18

Praha - Pražské ulice od pondělka křižuje první tramvaj ForCity vybavená vlastní klimatizací. Agentuře Mediafax to sdělila mluvčí Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) Jana Velčická.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Klimatizace umožňuje řidiči tramvaje regulovat vnitřní teplotu nebo nastavit optimální hodnotu a nechat na systému, aby ji automaticky udržoval. Automaticky také reaguje na změny teplot jak uvnitř, tak vně tramvaje a dokáže ochladit celý prostor pro cestující až o deset stupňů Celsia. Poprvé vyjela v pondělí z vozovny Pankrác jako linka číslo 18.
 
"Vývoj klimatizace pro tramvaj ForCity je výsledkem spolupráce Dopravního podniku a Škody Transportation na technické úrovni. Klimatizovaná tramvaj ForCity bude z vnějšku viditelně označena. Případné objednání na dodávané tramvaje je otázkou zájmu cestujících, ekonomické smysluplnosti v místních klimatických podmínkách a budoucího jednání," řekla pověřená generální ředitelka DPP Magdalena Češková.
 
Před prvním ostrým vyjetím vylepšené tramvaje předcházel dlouhý testovací provoz, který začal v březnu a tramvaj při zkušebních jízdách najela více než sedm tisíc kilometrů.
 
"Klimatizace pro pražskou tramvaj 15T ForCity je projekt, na kterém pracovali naši odborníci ve vývoji tak, abychom dosáhli co nejlepší funkčnosti s ohledem na časté otevírání dveří. Také jsme chtěli, aby ve všech částech vozu měla klimatizace stejný výkon. Zvolené řešení je navíc možné použít bez větších zásahů na již vyrobené tramvaje," přiblížil generální ředitel Škody Transportation Josef Bernard.
 
Kontejner s klimatizací je umístěný na střeše a je zabezpečený jak proti prachu, tak proti působení počasí. Konstrukce je sestavená tak, aby byla co nejlehčí, a má životnost třicet let. Nízkopodlažní tramvaje 15T ForCity se v příštích šesti letech stanou jednou z tváří pražské hromadné dopravy. V ulicích hlavního města by měly totiž postupně nahrazovat starší modely. Od moderních souprav ForCity si DPP slibuje výrazné zkvalitnění cestování.

Loading...
Témata: mhd | Praha
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brno-Bystrc postaví za dva miliony skoro 50 parkovacích míst

25.05.2019 06:54 Městská část Brno-Bystrc chce letos postavit dvě parkoviště s téměř padesátkou míst. Náklady…

Armáda opět bourala. Na Jižní spojce se srazilo dělo s autem

24.05.2019 14:58 Aktualizováno Na pražské Jižní spojce se dnes dopoledne srazila armádní houfnice s osobním vozem. Nikdo nebyl…

Zablokovaná D1 na Žďársku. Porouchaný kamion v zúžení překáží

24.05.2019 08:53 Aktualizováno Porouchaný kamion dnes ráno na několik hodin částečně zablokoval dálnici D1 v zúžení na 141.…

Plán rozvoje dopravy v Praze do roku 2030 schválen. Co se změní?

24.05.2019 06:52 Pražští zastupitelé dnes ráno schválili plán rozvoje dopravy do roku 2030. Tzv. plán udržitelné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama