Aktivisté protestovali proti rozšíření pražského letiště, z ministerstva spustili maketu letadla

Papírové vlaštovky dnes létaly za zvuku přistávajícího letadla v budově ministerstva dopravy v Praze. Zhruba tři desítky aktivistů z hnutí Extinction Rebellion tak protestovaly proti plánovanému rozšíření Letiště Václava Havla. Aktivisté také spustili banner a maketu letadla z balkonu ministerstva, kam vylezli.

Ministerstvo dopravy
doporučujeme

Aktivisté požadují, aby ministerstvo vydalo k rozšíření letiště nesouhlasné stanovisko a usilovalo o zdanění leteckého paliva.

K ministerstvu dorazili členové hnutí kolem půl desáté dopoledne. Podle nich je nesmyslné rozšiřovat letiště a podporovat růst skleníkových plynů vnikajících vlivem letecké dopravy na "prahu klimatické krize". Tvrdí, že plánované úpravy by měly špatný vliv na kvalitu života městských částí nedaleko letiště i Pražanů obecně. Aktivisté chtějí, aby ministerstvo, vedle vydání záporného stanoviska k rozšíření letiště, zdanilo letecké palivo a peníze investovalo do udržitelné dopravy, například na budování bezpečné železnice.

Během protestu aktivistky v kostýmech letušky a pilotky spustily z balkonu maketu letadla a banner s nápisem "Nerozšiřujte letiště". Na místo pak dorazila policie, protože akce nebyla oznámena.

Stavba paralelní ranveje za zhruba devět miliard korun má začít v roce 2025 a navýšit kapacitu letiště. To loni odbavilo rekordních 17,8 milionu cestujících a ocitlo se tak na hraně své kapacity.

Proti stavbě nové ranveje se zatím úspěšně brání městské části Nebušice a Suchdol. Krajský soud v červnu zrušil aktualizaci zásad územního rozvoje Středočeského kraje, ve kterých se vymezovala plocha pro stavbu paralelní ranveje. Soud tak učinil proto, že kraj nezohlednil některé zdroje hluku a emisí. Letiště společně se Středočeským krajem a Ředitelstvím silnic a dálnic pak podalo žádost na přiznání odkladného účinku kasační stížnosti do doby, než Nejvyšší správní soud rozhodne, ale neuspěly. Příprava územního řízení na stavbu nové ranveje tak zatím nemůže pokračovat.

Kromě ranveje chystá letiště i rozšíření druhého terminálu za 16 miliard korun, s plánovaným dokončením do roku 2028.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Škoda po tragédii na D1 u Brna je 2,5 milionu, příčina nehody se stále…

24.09.2020 12:44 Materiální škoda po středeční tragické nehodě dvou kamionů a čtyř osobních aut na okraji Brna je…

Alarmující zjištění: Kolik mostů na silnicích nižších tříd je v havarijním…

24.09.2020 11:51 Aktualizováno V České republice se od roku 2004 téměř zdvojnásobil počet mostů ve špatném až havarijním stavu na…

České dráhy nemusí vracet státu 7 miliard, potvrdil soud

23.09.2020 18:46 České dráhy nemusejí vracet státu víc než sedm miliard korun, které dostaly v roce 2008 za převod…

Hromadná nehoda na D1 u Brna: Zahynuli tři lidé včetně dítěte

23.09.2020 17:02 Aktualizováno Při hromadné nehodě dvou kamionů a čtyř osobních aut na dálnici D1 na okraji Brna zemřeli dnes tři…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama