Babiš jednal se zástupci krajů. Na silnice nižších tříd má letos jít šest miliard

Vláda nabídne krajům letos šest miliard korun na údržbu silnic druhých a třetích tříd, v příštím roce čtyři miliardy. Novinářům to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj to bude pro kraje výhodnější než pomoc v krizi v důsledku epidemie koronaviru, kterou navrhuje Senát. Senátoři navrhli dát krajům zhruba 4,4 miliardy korun a obcím dalších deset miliard korun jako kompenzaci za výpadky z příjmů, které jim nastanou kvůli vládní podpoře podnikatelů.

Silnice, ilustrační fotografie
doporučujeme

Babiš dnes o možné pomoci jednal s místopředsedou Rady Asociace krajů a hejtmanem Kraje Vysočina Jiřím Běhounkem (ČSSD). Po schůzce ve Strakově akademii zdůraznil, že dohoda zatím ještě není konečná, záležitost ještě musí projednat vláda i Asociace krajů. "My jsme přišli s návrhem, že bychom ještě tento rok uvolnili pro kraje na dvojky, trojky dodatečné peníze. Šlo by letos o šest miliard a příští rok by šlo o čtyři miliardy," řekl. "Já jsem rád, že už tyto částky, o které mluvíme, bohatě převýší různé návrhy Senátu," dodal Babiš.

Běhounek uvedl, že vládní návrh podpory vítá, na příští rok by ale kraje podle něj potřebovaly na opravy silnic šest miliard korun. Zdůraznil, že je potřeba o poskytnutí peněz rozhodnout rychle, aby kraje mohly zahájit proces k zadání příslušných zakázek.

Hejtman také uvedl, že jistota vládního příspěvku by pro kraje byla zřejmě výhodnější než podpora navržená Senátem. Ta totiž podle něj nezajišťuje, že by kraje dostaly i další potřebné peníze na údržbu silnic a nemusely by rozdíl doplácet ze svých prostředků.

Babiš dnes také na dotaz novinářů řekl, že dohoda s kraji se netýká případné kompenzace pro obce. Opatření se týkalo pouze krajů.

"Je naprosto v pořádku, že vláda dá šest miliard krajům na cesty. Ale současně doufám, že vláda nebude brát peníze krajům a obcím. Jestli vláda chce pomoct České republice, nechť nechá městům, obcím a krajům jejich peníze a ještě k tomu přidá dotační peníze. To je nejlepší pomoc pro českou ekonomiku, aby firmy a lidi měli práci," řekl novinářům ve Sněmovně předseda poslanců KDU-ČSL a zastupitel Jihočeského kraje Jan Bartošek.

Pomoc krajům na silnice druhých a třetích tříd je podle místopředsedy ODS a zastupitele Středočeského kraje Martina Kupky důležitá a nezbytná, premiér ale podle něj neřeší problém výpadku příjmů obcí a měst.

Místopředsedkyně hnutí STAN a středočeská zastupitelka Věra Kovářová uvedla, že vláda si dala do programového prohlášení, že financování krajských komunikací vyřeší systémově. Babiš podle ní nyní nabízí určitou, ale ne systémovou pomoc. "Je důležité, aby vláda splnila svůj slib, aby hejtmani každoročně nemuseli leštit kliky u pana premiéra a aby se financování krajských komunikací dostalo do zákona, protože hejtmani potřebují plánovat rekonstrukce a výstavbu nových komunikací," řekla novinářům.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Drážní úřad chystá audit práce strojvedoucích, přibude kontrol ČD

15.07.2020 18:51 Drážní úřad připravuje audit zaměřený na práci strojvedoucích a jejich podmínky. Chce také České…

Zabezpečení na české železnici ovlivňuje lidský faktor, říká strojvedoucí

15.07.2020 17:12 Každý typ zabezpečovacího zařízení na tratích v České republice ovlivňuje lidský faktor, chybu může…

Srážka vlaků u Českého Brodu: Osm zraněných je mimo ohrožení života, byly…

15.07.2020 16:49 Aktualizováno Osm zraněných lidí, které z tragické úterní srážky vlaků rozvezla záchranná služba do vinohradské a…

České dráhy kvůli nehodám zintenzivní kontroly a výcvik

15.07.2020 16:29 České dráhy zintenzivní kontroly práce strojvůdců, zároveň budou chtít zkvalitnit jejich výcvik a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama