Na Červenohorském sedle byla kalamita, napadl první sníh. Tah už je průjezdný

Více než dvě hodiny byl dnes dopoledne uzavřený kvůli sněhu a ledovce hlavní tah přes Červenohorské sedlo, který spojuje Šumperk s Jeseníkem. Po jeho zprůjezdnění policisté nejprve otevřeli směr od Jeseníku, nyní je již silnice průjezdná v obou směrech, sdělila ČTK jesenická policejní mluvčí Tereza Neubauerová.

Zima, ilustrační fotografie
doporučujeme

Příchod zimního počasí na sedle zaskočil především nákladní auta, která přes sedlo nemohla vyjet. Sníh pokryl i hory, na Ovčárně leží přes deset centimetrů.

Tah přes sedlo policie uzavřela kvůli špatné sjízdnosti před 09:00, zhruba po dvou hodinách byl otevřen směr z Jeseníku, o chvíli později poté celý tah. Policie již ráno nabádala řidiče k opatrnosti. "Protože v tomto úseku sněží a tvoří se ledovka, nákladní vozidla nemohou vyjet a zůstávají stát na krajnici," uvedla policejní mluvčí. Osobní auta podle dopravních informací policie mohla úsek objíždět přes Přemyslov, Nové Losiny, Brannou, Ostružnou a Lipovou-lázně. Kamiony musely počkat, až se sedlo vyčistí, uvádí policie.

O zimní údržbu silnic 1. třídy v Olomouckém kraji, tedy i tahu přes sedlo, se starají od roku 2017 soukromé firmy, které získaly zakázku. Správa silnic má na starosti silnice nižších tříd. Podle tamních dispečerů se teploty v nejvyšších partiích sedla pohybovaly ráno kolem nuly, napadly zhruba tři centimetry sněhu. V ostatních částech na severu Olomouckého kraje jsou teploty vyšší a prší, silnice jsou tak holé a mokré. "Na Červenohorském sedle leží v nejvyšších místech tři centimetry, je to poprvé, co tam napadl sníh. Dole prší, u nás je zhruba kolem šesti stupňů," řekl dnes ráno ČTK dispečer šumperské správy silnic.

Podle dispečera jesenické správy silnic ležel sníh ráno pouze v nejvyšších partiích sedla. "Rozhodují tam hodně metry v nadmořské výšce. Vozovky druhých a třetích tříd jsou na Jesenicku mokré. Správa do terénu dnes sypače ještě neposílala, není důvod," řekl dnes ráno dispečer.

Bílá atmosféra ráno panuje také na Ovčárně. Podle Ondřeje Škovránka z jesenické horské služby začalo sněžit po půlnoci a sněží stále. "Teplota je jeden stupeň pod nulou, napadlo přes deset centimetrů sněhu," řekl ČTK Škovránek. Podle zkušeností horských záchranářů je to na tuto dobu poměrně brzo, hlavně s ohledem na množství sněhu. "Před čtyřmi lety pamatuji, že napadl sníh už 5. října, ale nebylo ho tolik. Podle zkušeností kolegů napadlo hodně sněhu 18. října 2003, tehdy se nedalo vyjet bez protažení cest," doplnil Škovránek.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V říjnu výrazně klesl počet dopravních nehod, celkem zemřelo 36 lidí

31.10.2020 15:40 V říjnu zemřelo na silnicích v Česku zatím 36 lidí, o 15 méně než loni za celý říjen. Za letošek je…

Policie hledá svědka tragické nehody na Pardubicku, zahynuli při ní čtyři…

31.10.2020 10:52 Policie hledá svědka tragické srážky dodávky s kamionem, při níž v pátek odpoledne mezi Chvojencem…

Provoz metra mezi Kačerovem a Háji zastavila srážka vlaku a muže

30.10.2020 21:41 Vlak metra dnes večer srazil muže ve stanici Opatov. Muž je zaklíněný pod soupravou, je při vědomí.…

Nejsmrtelnější nehoda roku: Po srážce kamionu a dodávky na Pardubicku…

30.10.2020 18:26 Čtyři lidé zemřeli při autonehodě, která se stala dnes odpoledne u Horních Ředic na Pardubicku. Na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama