České dráhy neuspěly v ÚS ve sporu o náhradu škody za spadlý strom

Ústavní soud odmítl stížnost Českých drah, které se domáhaly náhrady škody 1,1 milionu korun v souvislosti s pádem stromu na trať na Jesenicku. Žaloba mířila na Správu železnic, která však podle pravomocného verdiktu zodpovědnost za následné vykolejení vlaku nenese. Strom padl na trať kvůli silnému větru, Správa železnic tomu nemohla zabránit, rozhodly soudy všech stupňů.

České Dráhy
doporučujeme

Vlak narazil v roce 2014 v Jindřichově ve Slezsku do dubu, který spadl na koleje. České dráhy chtěly od Správy železnic uhradit náklady vynaložené na opravu drážního vozidla a mimořádné přesčasy strojvedoucích. Dopravce ale neuspěl u Obvodního soudu pro Prahu 1, u Městského soudu v Praze ani u Nejvyššího soudu.

Podle odvolacího soudu vyplynulo z dokazování to, že Správa železnic dostatečně pečlivě kontrolovala průjezdnost trati. Spadlé stromy byly zdravé, mimořádné poryvy větru je vyvrátily i s kořenovými baly. Škoda tak vznikla vlivem neodvratitelné události, které Správa železnic nemohla preventivně zabránit a nezavinila ji.

V dovolání k Nejvyššímu soudu České dráhy ještě poukazovaly na to, že bezprostřední příčinou škody nebyl pád stromů, ale až následný nedbalý postup Správy železnic při organizaci drážní dopravy. Nejvyšší soud ale ponechal verdikt beze změn s tím, že šlo o "zásah zvenčí"

V ústavní stížnosti dráhy zopakovaly, že právní závěr o neexistenci viníka škody je neudržitelný, Správa železnic prý nese odpovědnost za řádný provoz. "Ústavní soud se seznámil s obsahem podání stěžovatelky i napadeného usnesení a dospěl k závěru, že jde o návrh zjevně neopodstatněný," stojí v usnesení.

Nehoda spěšného osobního vlaku se stala 4. února 2014. Nikdo se nezranil, řídící vůz ale vykolejil, a zastavil tak dopravu mezi Krnovem a Šumperkem. Správa železnic se hájila mimo jiné i tím, že její pracovníci daný úsek trati prozkoumali zhruba týden před nehodou a tehdy byly duby zdravé.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Silničářům stouply náklady kvůli zimní údržbě

07.03.2021 12:47 Aktualizováno Letošní zima byla pro silničáře v Česku náročnější než před rokem. Kvůli častějšímu sněžení a…

Dopravci chtějí pro své řidiče kvůli cestám do Německa častější testy

05.03.2021 12:40 Kamionoví dopravci žádají stát pro své řidiče možnost častějších koronavirových testů hrazených…

Škoda chce do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o 3000

04.03.2021 17:41 Aktualizováno Automobilka Škoda Auto chce podle odborů od letoška do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o pět…

Stát varuje před neoficiálním prodejem dálničních známek

02.03.2021 13:33 Aktualizováno Nové elektronické dálniční známky začali v posledních týdnech prodávat stále častěji i neoficiální…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama