Česko čeká dopravní kolaps? Žáci se nedostanou do škol, dospělí do práce

Podstav řidičů je evidován napříč celou Českou republikou. Nedostatek kvalifikovaných pracovníků, kteří by usedli za volant, pociťují lidé ve všech krajich. Projevuje se hlavně tím, že některé autobusy přijedou do zastávky se zpozděním, nebo dokonce nedorazí vůbec.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

Autobus, ilustrační foto
doporučujeme

Nedostatek řidičů autobusů má za následek nemalý počet lidí, kteří čekají na zastávce zbytečně. Mnohdy se do své cílové destinace nedostanou včas, nebo musí dokonce využít k přepravě jiný způsob, jako je třeba taxík. Takovéto situace nastávají prakticky každý den.

Hromadná doprava se potýká s největším nedostatkem autobusáků zejména v Praze, kde chybí dokonce 300 řidičů. Další tisíce autobusáků odejdou v následujících měsících do důchodu a situace se pak ještě víc zkomplikuje.

V České republice chybí aktuálně bez mála 5 tisíc řidičů, a to je jedním z důvodů, proč jsou dopravci nuceni rušit dokonce i některé spoje. "Nasadili jsme dokonce i zálohy, tedy i řidiče, kteří byli připraveni v pohotovosti, ale vzhledem k tomu, že i tito řidiči byli na trase, nebylo možné pokrýt jimi potřebné spoje," uvedl mluvčí dopravní společnosti Arriva Martin Farář. "V tuto chvíli by společnost Arriva byla schopna obratem zaměstnat až 300 řidičů," dodává.

Mluvčí Ropidu Pavel Drápal ubezpečuje občany, že redukce jízdních řádů je až krajním řešením, kterému se chce společnost vyhnout.

Situace není o nic lepší ani v ostatních regionech. V Brně se potýkají s nedostatkem celkem šedesáti řidičů a v Pardubicích jich chybí přibližně třicet. Tomáš Pelikán, ředitel dopravního podniku v Pardubicích, informoval o tom, že byla již zavedena určitá opatřeni v reakci na zoufalou situaci. Jedná se o prodloužení intervalů mezi spoji z deseti na dvanáct minut. Některé linky ale musely být zrušeny.

Momentálně je v republice přibližně 25 000 autobusáků, mnoho z nich ale v blízkých měsících čeká odchod do důchodu. Jeden z řidičů říká v reportáži pro TV Nova: "Je málo volna a musíme vstávat třeba i v půl třetí ráno. Každý na to prostě není. Když budou peníze, budou i lidi." Dopravní podnik města Prahy při tom nabízí nováčkům až 39 tisíc hrubého.

Loading...
Vstupte do diskuze (21)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Po Česku jezdí více než milion motorek. Češi milují hlavně ty staré

15.09.2019 10:32 Počet motocyklů na českých silnicích se v pololetí meziročně zvýšil o 21.058 strojů na 1,169…

Auto sestřelilo v Přerově dvě dívky přebíhající silnici, zemřely

15.09.2019 09:45 Po srážce s osobním automobilem zahynuly v sobotu večer v Přerově dvě mladé dívky, které přebíhaly…

V Česku bylo loni 91 leteckých nehod, zemřelo 11 lidí

15.09.2019 09:40 Leteckých incidentů v Česku přibývá, loni bylo nahlášeno 91 nehod, což je meziročně o 19 více. O…

Kolaps MHD v centru Prahy. Kvůli poškození troleje nejezdily tramvaje

13.09.2019 15:08 Aktualizováno Kvůli poškození trolejového vedení dnes více než pět hodin nejezdily mezi Masarykovým nádražím a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama