Česko čeká dopravní kolaps? Žáci se nedostanou do škol, dospělí do práce

Podstav řidičů je evidován napříč celou Českou republikou. Nedostatek kvalifikovaných pracovníků, kteří by usedli za volant, pociťují lidé ve všech krajich. Projevuje se hlavně tím, že některé autobusy přijedou do zastávky se zpozděním, nebo dokonce nedorazí vůbec.

Autobus, ilustrační foto
doporučujeme

Nedostatek řidičů autobusů má za následek nemalý počet lidí, kteří čekají na zastávce zbytečně. Mnohdy se do své cílové destinace nedostanou včas, nebo musí dokonce využít k přepravě jiný způsob, jako je třeba taxík. Takovéto situace nastávají prakticky každý den.

Hromadná doprava se potýká s největším nedostatkem autobusáků zejména v Praze, kde chybí dokonce 300 řidičů. Další tisíce autobusáků odejdou v následujících měsících do důchodu a situace se pak ještě víc zkomplikuje.

V České republice chybí aktuálně bez mála 5 tisíc řidičů, a to je jedním z důvodů, proč jsou dopravci nuceni rušit dokonce i některé spoje. "Nasadili jsme dokonce i zálohy, tedy i řidiče, kteří byli připraveni v pohotovosti, ale vzhledem k tomu, že i tito řidiči byli na trase, nebylo možné pokrýt jimi potřebné spoje," uvedl mluvčí dopravní společnosti Arriva Martin Farář. "V tuto chvíli by společnost Arriva byla schopna obratem zaměstnat až 300 řidičů," dodává.

Mluvčí Ropidu Pavel Drápal ubezpečuje občany, že redukce jízdních řádů je až krajním řešením, kterému se chce společnost vyhnout.

Situace není o nic lepší ani v ostatních regionech. V Brně se potýkají s nedostatkem celkem šedesáti řidičů a v Pardubicích jich chybí přibližně třicet. Tomáš Pelikán, ředitel dopravního podniku v Pardubicích, informoval o tom, že byla již zavedena určitá opatřeni v reakci na zoufalou situaci. Jedná se o prodloužení intervalů mezi spoji z deseti na dvanáct minut. Některé linky ale musely být zrušeny.

Momentálně je v republice přibližně 25 000 autobusáků, mnoho z nich ale v blízkých měsících čeká odchod do důchodu. Jeden z řidičů říká v reportáži pro TV Nova: "Je málo volna a musíme vstávat třeba i v půl třetí ráno. Každý na to prostě není. Když budou peníze, budou i lidi." Dopravní podnik města Prahy při tom nabízí nováčkům až 39 tisíc hrubého.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V centru Prahy prasklo potrubí, provoz tramvají je přerušen

04.08.2020 08:42 Kvůli prasklému vodovodnímu potrubí v Ječné ulici byl dnes před 07:00 v obou směrech zastaven…

Nehod na železnici přibývá. Červenec 2020 byl nejhorší za posledních pět…

03.08.2020 15:53 Uplynulý červenec byl na železnici co do počtu incidentů nejhorším kalendářním měsícem minimálně od…

Pražská integrovaná doprava dostane nový design, opozice nešetří kritikou

03.08.2020 15:25 Autobusy, tramvaje, příměstské vlaky i soupravy metra zapojené do Pražské integrované dopravy (PID)…

U Lovosic hořel kamion, dálnice D8 byla několik hodin uzavřena

03.08.2020 13:27 Aktualizováno Dálnice D8 ve směru na Ústí nad Labem a dál na Drážďany byla u Lovosic od noci téměř deset hodin…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama