Česko po útoku ve Vídni zavedlo namátkové kontroly na hranicích, víc je střežen Terezín

Česká policie namátkově kontroluje lidi překračující hranice s Rakouskem po pondělním teroristickém útoku ve Vídni. Žádné dopravní problémy nenastaly, řekl dnes ČTK jihomoravský policejní mluvčí Bohumil Malášek. Při útoku zemřeli čtyři lidé a 17 zraněných je v nemocnicích. Jeden z atentátníků, jehož policie zastřelila, byl zřejmě stoupenec teroristické organizace Islámský stát (IS).

Státní hranice České republiky
doporučujeme

"Na přechodech probíhají namátkové kontroly. Pod kontrolou máme i turistické přechody i zelenou hranici," uvedl Malášek. Spolupráce s rakouskými policisty je podle něj na vysoké úrovni. "Dostáváme od nich informace, na základě kterých na hranicích upravujeme výkon služby. Využíváme informací z rakouské strany, na co se máme zaměřovat," dodal.

Provoz na hranicích je nízký, dopravní komplikace tak podle mluvčího nejsou.

"Už v pondělí po útoku ve Vídni jsme se na hranice přesunuli. Přesný počet lidí, které tam máme, však nebudeme z taktických důvodů uvádět," řekl mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner. Policie tak nahodile kontroluje cestující, kteří míří přes Jihočeský nebo Jihomoravský kraj do Rakouska. Matzner uvedl, že žádné kolony se na přechodech netvoří.

Policie zvýšila dohled nad Terezínem na Litoměřicku kvůli teroristickému útoku ve Vídni z pondělního večera. ČTK to dnes řekl bezpečnostní expert z Terezína David Rožek. "Co se týká Památníku Terezín, tak policie zvýšila svoji aktivitu a poskytuje nám plnou podporu a my jí," řekl Rožek. Zvýšený dohled nad Terezínem je podle Rožka celoroční. Zaměstnanci Památníku jsou podle experta připraveni jak na zvládání krizových situací, tak na odhalení případnéhopodezřelého chování.

"Situace pro nás teď není úplně nová," uvedl Rožek s tím, že v souvislosti s děním ve Vídni je Terezín v režimu zvýšené ostražitosti. "Zaměstnanci vědí přesně, podle čeho mají postupovat, čeho si mají všímat a velmi ostražitě monitorují prostor," řekl expert.

Památník Terezín je od 9. října z důvodu restriktivních opatření vlády proti šíření koronaviru uzavřen, což podle Rožka situaci personálu i policii ulehčuje. "Lehce rozeznáme jakoukoli podezřelou aktivitu v těchto časech," uvedl bezpečnostní expert. Uvedl, že si lidé rozmysleli i návštěvu židovského hřbitova. "V meziročním srovnání to máme jednodušší než léta předtím," dodal.

Obětí večerní střelby ve Vídni se stali dva muži a dvě ženy. Ve vídeňských nemocnicích je 17 zraněných, z toho šest má vážná zranění. Kritický, ale stabilizovaný je stav jednoho policisty.

Útok se stal ve čtvrti známé nočním životem, kde se také nachází židovská synagoga. Pozadí atentátu zůstává nejasné. Útočníkovu identitu policie zná, ale kvůli vyšetřování ji zatím nezveřejnila. Policie dále pracuje s verzí, že pachatelů mohlo být více.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vážná nehoda zastavila D8. Jeden člověk zemřel

24.11.2020 20:44 Při nehodě na dálnici D8 u Zdib u Prahy zemřel dnes odpoledne řidič osobního auta. Dálnice byla ve…

V příštím roce chce stát otevřít 46,5 km dálnic, víc než letos

24.11.2020 15:43 V příštím roce plánuje stát otevřít 46,5 kilometru nových dálnic a přes 23 kilometrů silnic první…

Pražský okruh ve směru na Brno uzavřela tragická nehoda, zaklíněný řidič…

24.11.2020 15:30 Aktualizováno Pražský okruh ve směru na Brno uzavřela dopoledne tragická nehoda. U Horních Počernic se srazila…

Jízdní řády pražské MHD se kvůli posunu zákazu vycházení nemění

23.11.2020 13:39 Aktualizováno Jízdní řády pražské MHD se v souvislosti s posunem zákazu vycházení o dvě hodiny na 23:00 zatím…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama