Česko přijde kvůli Německu o 300 milionů. Začne zdražovat

Nad Českem tento rok prolétá méně letadel než loni, což se promítne mimo jiné i ve výši příjmů, které plynou z letového provozu. Loni bylo letadel ve vzduchu ke konci prázdnin téměř 913 tisíc, zatímco letos proletělo nad Českem o čtyři tisíce strojů méně.

Letadla, letectví
doporučujeme

Podle informací ČT24 by měl být zmiňovaný rozdíl oproti loňskému roku přibližně 300 milionů korun. Důvod nižšího výskytu letadel v Českém vzdušném prostoru je problém Německého řízení letového provozu, které nestíhá korigovat velké množství strojů, které prolétají mezi západem a východem, a proto jsou nuceni rozdělit letové trasy na severní a jižní.

Nad Českem se také objevuje větší počet menších letadel, ze kterých plynou menší výnosy. Na příklad za přelet největšího letadla Airbus A380 inkasuje státní podnik 17 tisíc korun.

Generální ředitel Řízení letového provozu Jan Klas uvedl, že se momentálně podnik potýká s meziročním poklesem dopravy o jedno procento, což vede ke ztrátě přibližně 300 milionů korun. Řízení proto doufá, že se do budoucna provede zvýšení poplatků požadovaných za přelet nad Českem, které bylo v důsledku evropské legislativy v předchozích letech několikrát sníženo.

Bruselské řízení letového provozu plánuje v následujících letech zvýšit počet strojů ve vzduchu a tím snížit případná zpoždění, která byla toto léto v Evropě v průměru kolem 40 minut. Český průměr se ale v červenci pohyboval pouze okolo 21 minut. Nutno dodat, že více než tříhodinové zpoždění času plánovaného odletu mělo 34 letadel.

Paříž se snaží zvýšit kapacitu jednoho z tamních letišť o jednu desetinu tím, že od sebe oddělí malá a velká letadla a následně jim umožní přistávat střídavě na paralelních drahách. Toto opatření by mělo také zkrátit dobu čekání cestujících v důsledku nepříjemných zpoždění.

Momentálně se denně v evropském vzdušném prostoru pohybuje 37 tisíc letadel, nicméně plánuje se kapacitu do budoucna zvednout o 20 až 25 procent. V budoucnu by měly proběhnout i změny tras některých linek nad Evropou.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V centru Prahy prasklo potrubí, provoz tramvají je přerušen

04.08.2020 08:42 Kvůli prasklému vodovodnímu potrubí v Ječné ulici byl dnes před 07:00 v obou směrech zastaven…

Nehod na železnici přibývá. Červenec 2020 byl nejhorší za posledních pět…

03.08.2020 15:53 Uplynulý červenec byl na železnici co do počtu incidentů nejhorším kalendářním měsícem minimálně od…

Pražská integrovaná doprava dostane nový design, opozice nešetří kritikou

03.08.2020 15:25 Autobusy, tramvaje, příměstské vlaky i soupravy metra zapojené do Pražské integrované dopravy (PID)…

U Lovosic hořel kamion, dálnice D8 byla několik hodin uzavřena

03.08.2020 13:27 Aktualizováno Dálnice D8 ve směru na Ústí nad Labem a dál na Drážďany byla u Lovosic od noci téměř deset hodin…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama