Česko přijde kvůli Německu o 300 milionů. Začne zdražovat

Nad Českem tento rok prolétá méně letadel než loni, což se promítne mimo jiné i ve výši příjmů, které plynou z letového provozu. Loni bylo letadel ve vzduchu ke konci prázdnin téměř 913 tisíc, zatímco letos proletělo nad Českem o čtyři tisíce strojů méně.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Letadla, letectví
doporučujeme

Podle informací ČT24 by měl být zmiňovaný rozdíl oproti loňskému roku přibližně 300 milionů korun. Důvod nižšího výskytu letadel v Českém vzdušném prostoru je problém Německého řízení letového provozu, které nestíhá korigovat velké množství strojů, které prolétají mezi západem a východem, a proto jsou nuceni rozdělit letové trasy na severní a jižní.

Nad Českem se také objevuje větší počet menších letadel, ze kterých plynou menší výnosy. Na příklad za přelet největšího letadla Airbus A380 inkasuje státní podnik 17 tisíc korun.

Generální ředitel Řízení letového provozu Jan Klas uvedl, že se momentálně podnik potýká s meziročním poklesem dopravy o jedno procento, což vede ke ztrátě přibližně 300 milionů korun. Řízení proto doufá, že se do budoucna provede zvýšení poplatků požadovaných za přelet nad Českem, které bylo v důsledku evropské legislativy v předchozích letech několikrát sníženo.

Bruselské řízení letového provozu plánuje v následujících letech zvýšit počet strojů ve vzduchu a tím snížit případná zpoždění, která byla toto léto v Evropě v průměru kolem 40 minut. Český průměr se ale v červenci pohyboval pouze okolo 21 minut. Nutno dodat, že více než tříhodinové zpoždění času plánovaného odletu mělo 34 letadel.

Paříž se snaží zvýšit kapacitu jednoho z tamních letišť o jednu desetinu tím, že od sebe oddělí malá a velká letadla a následně jim umožní přistávat střídavě na paralelních drahách. Toto opatření by mělo také zkrátit dobu čekání cestujících v důsledku nepříjemných zpoždění.

Momentálně se denně v evropském vzdušném prostoru pohybuje 37 tisíc letadel, nicméně plánuje se kapacitu do budoucna zvednout o 20 až 25 procent. V budoucnu by měly proběhnout i změny tras některých linek nad Evropou.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Po Česku jezdí více než milion motorek. Češi milují hlavně ty staré

15.09.2019 10:32 Počet motocyklů na českých silnicích se v pololetí meziročně zvýšil o 21.058 strojů na 1,169…

Auto sestřelilo v Přerově dvě dívky přebíhající silnici, zemřely

15.09.2019 09:45 Po srážce s osobním automobilem zahynuly v sobotu večer v Přerově dvě mladé dívky, které přebíhaly…

V Česku bylo loni 91 leteckých nehod, zemřelo 11 lidí

15.09.2019 09:40 Leteckých incidentů v Česku přibývá, loni bylo nahlášeno 91 nehod, což je meziročně o 19 více. O…

Kolaps MHD v centru Prahy. Kvůli poškození troleje nejezdily tramvaje

13.09.2019 15:08 Aktualizováno Kvůli poškození trolejového vedení dnes více než pět hodin nejezdily mezi Masarykovým nádražím a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama