Chcete se mít jako v zahraničí? Tak vám všechno sebereme. Poslanec prozradil, proč jsou jinde úspěšnější

Česko se ve stavbě dálnic nenadře. Ve skutečnosti je spíše stále dokola opravuje, než aby stavělo nové. A nejčastějším uváděným důvodem, proč nejde stavět více a rychleji, jsou problémy s pozemky. Ty by se ale podle členů Sněmovny daly vlastníkům jednoduše sebrat.

Přidejte svůj názor 26 komentářů

Miloš Zeman v Poslanecké sněmovně
doporučujeme

Vyvlastnit, začít stavět dálnici a pak se s vlastníky dohodnout. To je řešení, které by výstavbu dálnic u nás zrychlilo a posunulo na evropskou úroveň. Na podobném principu totiž funguje Polsko, které staví stovky kilometrů ročně.

V Česku naopak nejsou podle České televize výjimkou roky, kdy se neotevře vůbec nic, nebo třeba jen čtyři kilometry nové dálnice. Podle Martina Kolovratníka z ANO by byla potřeba inspirovat se v zahraničí, abychom mohli stavět tak rychle jako oni.

"Polsko má v zákoně řečeno, že když je liniová stavba schválena, získá územní rozhodnutí, v ten moment stát získá ze zákona i práva k pozemkům. Může hned stavět. Vyrovnání s majiteli řeší až následně," uvedl.

To je ale v současné Poslanecké sněmovně neprojednatelné, Češi by totiž něco takového nestrpěli. "Zkuste si to představit u nás. V prostředí České republiky dostaneme za uši, že vyvlastňujeme, že jsme se vrátili před rok 1989," dodal.

Přesto v podobném způsobu fungování vidí budoucnost. Automatické vyvlastnění by se například mohlo týkat staveb, které by byly zařazeny na strategický seznam.

Loading...
Vstupte do diskuze (26)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš: Cestování do Prahy mají zlepšit delší vlaky a nástupiště

25.02.2020 10:03 Aktualizováno Cestování příměstskými vlaky v okolí Prahy by mělo usnadnit prodloužení souprav a nástupišť. Zvýší…

ÚOHS na poslední chvíli zrušil druhou etapu brněnského okruhu

24.02.2020 20:47 Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) nepravomocně zrušil zakázku na stavbu druhé etapy…

Orkán Julie: Vlaky nejezdily na desítkách tratí, provoz se vrací k normálu

24.02.2020 13:47 Aktualizováno Provoz na desítkách úseků lokálních tratí, který byl ráno přerušen kvůli následkům silného větru,…

Srážku na přejezdu ve Staré Huti vyšetřuje policie, řidiči auta hrozí…

24.02.2020 13:24 Kriminalisté vyšetřují případ řidiče nákladního auta, které se v pátek na železničním přejezdu ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama