Dálniční kontroly tento týden odhalily 1200 aut bez známky

Policisté a celníci tento týden při kontrolní akci na dálnicích zastavili zhruba 1200 motoristů, kteří neměli zaplacenou novou elektronickou dálniční známku. Policisté takových řidičů odhalili téměř 600 a podobný počet zaznamenali celníci. Speciální kontrolní akce potrvá do pátku, řekl dnes novinářům Michal Hodboď z ředitelství služby dopravní policie.

Policie ČR, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Častou omluvou je, že řidič zapomněl, že si to neuvědomil, ale setkáváme se i s případy, kdy řidič neměl uhrazeno časové zpoplatnění a byl si toho vědom. Pouze spoléhal na to, že ho hlídka nezastaví," uvedl Hodboď. Za únor podle něj policisté zaznamenali již 2000 takových přestupků, které vyřešili na místě uložením pokuty přes 1,5 milionu korun.

Podobné zkušenosti mají celníci, podle nichž se řada motoristů domnívá, že nový systém ještě není funkční a kontroly je neodhalí. "Je vidět, že lidé k novému systému přistupují poněkud benevolentně," uvedl Stanislav Švidek z Generálního ředitelství cel.

Elektronické známky od letošního roku nahradily staré papírové kupony, jejichž platnost definitivně skončila na konci ledna. Nové elektronické známky jsou vázány na poznávací značky aut, není už tak nutné je lepit na přední sklo vozidla. Podle policie se najdou i řidiči, kteří spoléhají na to, že známku lze poměrně rychle pořídit přes internet. Kuriozitou byl případ, kdy se spolujedoucí pokoušel zaplatit elektronickou dálniční známku přes mobil až v okamžiku, kdy vozidlo stavěla hlídka.

Policisté a celníci při kontrolách používají systém, který se skládá z přenosného tabletu a kamery ve služebním vozidle. Zařízení automaticky skenuje registrační značky při statické kontrole nebo při souběžné jízdě. Je s ním možné zkontrolovat i dálniční odpočívadlo. Kromě toho se lze připojit vzdáleným přístupem ke kontrolní bráně vybavené nočním viděním. "Dřív musela hlídka spoléhat na svůj zrak, dnes je díky kontrolním branám možné kontrolovat povinné zpoplatnění i v nočních hodinách," uvedl Švidek.

Cílem společné akce policie a celníků je otestovat systém převzatý počátkem roku. V lednu využití nepřicházelo v úvahu, protože ještě souběžně platily staré papírové známky. Policie má k dispozici 43 těchto sad a celní správa 15. Dnes policisté a celníci kontrolovali například řidiče na 35. kilometru dálnice D10 ve směru na Mladou Boleslav. V kontrolách budou pokračovat i v rámci běžné činnosti.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lokomotivy nákladních vlaků se podařilo po nedělní nehodě plně oddělit

07.04.2021 12:51 Lokomotivy dvou nákladních vlaků, které se srazily v neděli odpoledne u obce Světec na Teplicku, se…

Na Teplicku pokračují práce na odstranění následků nehody vlaků

06.04.2021 20:10 Aktualizováno Oddělení lokomotiv po nedělní kolizi dvou nákladních vlaků u obce Světec na Teplicku se zatím…

Po srážce vlaků na Teplicku pokračuje odstraňování následků

05.04.2021 14:24 Po čelní srážce dvou nákladních vlaků u obce Světec na Teplicku, která se stala v neděli odpoledne,…

Na Teplicku se čelně srazily dva vlaky

04.04.2021 22:00 Aktualizováno Po srážce dvou nákladních vlaků u obce Světec na Teplicku zemřel dnes strojvedoucí, druhý je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama