Dálniční kontroly tento týden odhalily 1200 aut bez známky

Policisté a celníci tento týden při kontrolní akci na dálnicích zastavili zhruba 1200 motoristů, kteří neměli zaplacenou novou elektronickou dálniční známku. Policisté takových řidičů odhalili téměř 600 a podobný počet zaznamenali celníci. Speciální kontrolní akce potrvá do pátku, řekl dnes novinářům Michal Hodboď z ředitelství služby dopravní policie.

Policie ČR, ilustrační fotografie

"Častou omluvou je, že řidič zapomněl, že si to neuvědomil, ale setkáváme se i s případy, kdy řidič neměl uhrazeno časové zpoplatnění a byl si toho vědom. Pouze spoléhal na to, že ho hlídka nezastaví," uvedl Hodboď. Za únor podle něj policisté zaznamenali již 2000 takových přestupků, které vyřešili na místě uložením pokuty přes 1,5 milionu korun.

Podobné zkušenosti mají celníci, podle nichž se řada motoristů domnívá, že nový systém ještě není funkční a kontroly je neodhalí. "Je vidět, že lidé k novému systému přistupují poněkud benevolentně," uvedl Stanislav Švidek z Generálního ředitelství cel.

Elektronické známky od letošního roku nahradily staré papírové kupony, jejichž platnost definitivně skončila na konci ledna. Nové elektronické známky jsou vázány na poznávací značky aut, není už tak nutné je lepit na přední sklo vozidla. Podle policie se najdou i řidiči, kteří spoléhají na to, že známku lze poměrně rychle pořídit přes internet. Kuriozitou byl případ, kdy se spolujedoucí pokoušel zaplatit elektronickou dálniční známku přes mobil až v okamžiku, kdy vozidlo stavěla hlídka.

Policisté a celníci při kontrolách používají systém, který se skládá z přenosného tabletu a kamery ve služebním vozidle. Zařízení automaticky skenuje registrační značky při statické kontrole nebo při souběžné jízdě. Je s ním možné zkontrolovat i dálniční odpočívadlo. Kromě toho se lze připojit vzdáleným přístupem ke kontrolní bráně vybavené nočním viděním. "Dřív musela hlídka spoléhat na svůj zrak, dnes je díky kontrolním branám možné kontrolovat povinné zpoplatnění i v nočních hodinách," uvedl Švidek.

Cílem společné akce policie a celníků je otestovat systém převzatý počátkem roku. V lednu využití nepřicházelo v úvahu, protože ještě souběžně platily staré papírové známky. Policie má k dispozici 43 těchto sad a celní správa 15. Dnes policisté a celníci kontrolovali například řidiče na 35. kilometru dálnice D10 ve směru na Mladou Boleslav. V kontrolách budou pokračovat i v rámci běžné činnosti.

Na Rychnovsku bylo po srážce auta se sanitkou zraněno dítě

24.06.2021 15:41 Vážná dopravní nehoda dnes po poledni zablokovala v Častolovicích na Rychnovsku hlavní silniční tah…

Dostavbu vnitřního okruhu by mohl od Prahy převzít stát

23.06.2021 12:30 Aktualizováno Dostavbu zbylé části pražského vnitřního okruhu by od města, které ho má nyní na starosti, mohl…

Modernizace D1 by měla skončit na přelomu září a října

23.06.2021 12:27 Modernizace posledních úseků dálnice D1 skončí na přelomu září a října. Následovat budou…

České dráhy na konci léta nasadí ve Středočeském kraji čtyři vlaky…

23.06.2021 11:08 České dráhy nasadí na přelomu srpna a září ve Středočeském kraji čtyři nízkopodlažní motorová…

V Praze začne o víkendu oprava na Hlávkově mostě, čekají se dopravní…

21.06.2021 14:38 Pražská Technická správa komunikací (TSK) vyrovná dlažbu na Hlávkově mostě, práce začnou tuto…

Doprava v Olomouckém kraji kolabuje. Část dálnice uzavřela oprava, jinou…

21.06.2021 11:13 Aktualizováno Velké dopravní komplikace způsobuje od rána na Olomoucku a Přerovsku uzavřená dálnice D35 mezi…

NKÚ: Třetina peněz na podporu městské hromadné dopravy se nevyčerpá

21.06.2021 08:52 Ministerstvo dopravy vyčlenilo na podporu městské hromadné dopravy v elektrické trakci, tedy…

Dálnice D1 byla kvůli požáru neprůjezdná. Uzavřena byla i dálnice D8

19.06.2021 21:58 Aktualizováno Požár kamionu, který začal hořet v úseku s dopravním omezením na 170. kilometru D1 u Domašova ve…

Další problémy na dálnicích. Na D35 kvůli teplu praskla silnice, pět nehod

19.06.2021 17:49 Aktualizováno V důsledku vysokých teplot popraskal dnes povrch dálnice D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem na…

Ženu v Brně zabilo auto, když seděla na lavičce na zastávce

19.06.2021 14:39 Ženu středního věku srazilo dnes před polednem v Brně v Úzké ulici osobní auto, které vjelo na…

Související:

Právě se děje