Dopravci chtějí pro své řidiče kvůli cestám do Německa častější testy

Kamionoví dopravci žádají stát pro své řidiče možnost častějších koronavirových testů hrazených státem a také přístup k nim pro šoféry s čerstvě prodělanou nákazou. Důvodem jsou přetrvávající problémy při cestách do Německa. Uvedl to dnes generální tajemník Sdružení automobilových dopravců ČESMAD Bohemia Vojtěch Hromíř. Současný systém testování je podle něj nedostatečný. Německé restrikce zároveň dál zvyšují ztráty dopravců a zpožďují zakázky.

Německo od poloviny února považuje Česko za oblast s vysokým výskytem mutací koronaviru. Na hranicích proto zavedlo přísné kontroly, kvůli kterým se v posledních dnech tvoří na některých úsecích i mnohakilometrové kolony. Už dříve dopravci označili německé restrikce vůči kamionům za nesmyslné, protože řidiči podle nich nejsou rizikem.

Současné kontroly na hranicích však podle dopravců přetěžují testovací kapacity v Česku. Ty navíc nyní omezuje i povinné testování ve firmách. To vše komplikuje přejezdy kamionů do Německa. Podle Hromíře mnozí řidiči jezdí do Německa denně. Německo přitom vyžaduje potvrzení o negativním testu, který nebude starší než 48 hodin. Stát přitom hradí antigenní testy s odstupem tří dnů a ve lhůtě 90 dní od nemoci pak vůbec. "To samozřejmě Německo nezajímá a také jej nezajímá, že bylo u nás nově zavedeno povinné testování ve firmách, které odčerpává oficiální testovací kapacity," podotkl Hromíř. Sdružení proto do doby, než Německo nezmírní svá opatření, žádá stát o to, aby měli řidiči hrazené antigenní testy jednou za 48 hodin a i ve lhůtě 90 dnů od prodělaného covidu.

Hraniční kontroly způsobují dopravcům i další komplikace. Vypočítali si, že jedna hodina strávená v koloně stojí asi 2000 korun, celkové ztráty tak podle nich dosahují stovek milionů korun. Vedle toho dodávky zboží nabírají zpoždění, což může mít vliv na plnění zakázek.

Podle dopravních firem je pozitivita testů u řidičů přitom velmi nízká. Podle výsledků testů z prvních dnů německých restrikcí mělo pozitivní test 0,65 procenta řidičů.

Kromě negativně testováných řidičů kamionů mohou nyní hranice překračovat s negativním testem jen němečtí občané a cizinci s trvalým pobytem v Německu. Po příjezdu musí do karantény. Rozbor potřebují i lidé, kteří chtějí Německem projet, v takovém případě ale musí tranzit doložit humanitárními důvody. Výjimku z opatření mají pendleři v takzvané kritické infrastruktuře.

Související

Více souvisejících

doprava hranice Německo Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

OSN zjistila, kolik jídla lidé vyhodí do koše. Mluví o "globální tragédii"

V roce 2022 skončila každý den ve světových domácnostech miliarda porcí jídla v odpadkovém koši, oznámila OSN ve středeční zprávě o plýtvání potravinami. Tuto situaci označila za globální tragédii.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy