Dopravci vybaví zaměstnance respirátory, cestující na ně už upozorňují

Dopravci jsou na zpřísnění podmínek cestování připraveni. Své zaměstnance vybaví respirátory a cestující na nové povinnosti upozorňují už nyní. Přesné podmínky nastaví během dneška. Například Leo Express pak bude pasažérům rozdávat dvě chirurgické roušky a respirátory prodávat ve vlacích. Vyplývá to z informací dopravců, které dnes ČTK oslovila. Od úterý budou kvůli sílící epidemii ve veřejné dopravě povinné respirátory, nanoroušky nebo dvě chirurgické roušky na sobě.

Autobusová doprava v Praze
doporučujeme

České dráhy, RegioJet i Leo Express deklarovaly, že nové podmínky pro ně nebudou problémem. Opatření už začaly připravovat v minulých dnech, a to směrem k zaměstnancům i cestujícím.

České dráhy uvedly, že na přesné vymezení podmínek čekají do vyhlášení nařízení ministerstva zdravotnictví. Už nyní však průvodčí ve vlacích cestující s látkovou rouškou upozorňují, že od úterý se situace změní, neboť tato rouška už nebude považována za bezpečnou a dostačující. Státní dopravce už v minulých měsících vybavil své zaměstnance, kteří jsou v kontaktu s cestujícími, ochrannými rouškami či respirátory, dále brýlemi a rukavicemi.

Své zaměstnance vybaví respirátory také RegioJet. Ten už o víkendu začal informovat i cestující, respirátory či dvě roušky budou povinné nejen ve vlacích či autobusech, ale i v prodejnách RegioJetu nebo čekárnách.

Leo Express bude vybavovat ochranným materiálem i cestující. Dosud jim k jízdence zdarma dával balenou chirurgickou roušku, od úterý bude rozdávat tyto roušky dvě. Nákup respirátorů pak umožní přímo ve vlaku, společnost už je objednala v minulých dnech. Pro zaměstnance dopravce zavedl povinné respirátory už dříve.

"Palubní personál již nyní dohlíží na dodržování bezpečnostních opatření a bude kontrolovat také používání dvou chirurgických roušek, respirátorů a či nařízených ochranných pomůcek," uvedl mluvčí Leo Expressu Emil Sedlařík. Podle společnosti jde o další opatření, které může snížit počty cestujících, ochranné pomůcky by tak měl pro cestující zařídit v prvé řadě stát.

Dopravci zároveň pokračují v ochranných opatřeních, které většinou zavedli na začátku krize loni. Jde především o vybavení vlaků a autobusů dezinfekcí, jejich pravidelné čištění a využívání technologií pro čištění vzduchu. Loni tato opatření dopravce vyšla na desítky milionů korun.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stát varuje před neoficiálním prodejem dálničních známek

02.03.2021 13:33 Aktualizováno Nové elektronické dálniční známky začali v posledních týdnech prodávat stále častěji i neoficiální…

Dálnici D8 blokují nehody, zemřel člověk

02.03.2021 12:53 Aktualizováno Na D8 na Litoměřicku při nehodě několika kamionů zemřel jeden člověk. Informovali o tom hasiči.…

V únoru na českých silnicích zemřelo 26 lidí, o šest méně než loni

28.02.2021 16:03 V únoru v Česku na silnicích zemřelo 26 lidí, o šest méně než loni. Od začátku roku je obětí…

Dopravci nevylučují další omezení spojů. Dezinfekce vlaků stojí desítky…

27.02.2021 16:45 Dopravci k dalšímu omezení spojů kvůli vládním omezením zatím nepřistoupili, ale nevylučují ho.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama