Ekonomické následky dopravních nehod v Česku? Nová data jsou alarmující

Ekonomické následky dopravních nehod v České republice dosáhly v loňském roce podle předběžných údajů 82 miliard korun, tedy zhruba 1,5 procenta HDP. Novinářům to dnes řekl Ondřej Valach z Centra dopravního výzkumu. Jedna oběť dopravní kolize podle něj vyjde stát na 19,8 milionu korun, jeden těžce zraněný zhruba pět milionů. Na českých silnicích loni při téměř 105.000 haváriích zemřelo 565 lidí.

Autonehoda

"K tomu, abychom vykalkulovali, jaký dopad mají nehody na stát a naši společnost, tak se zabýváme jednotkovými náklady. Ty jsou přímé a nepřímé," uvedl Valach. Do první kategorie lze podle něj zahrnout výdaje na zdravotnické služby a zařízení, na příjezd hasičského záchranného sboru k nehodě, na správní orgány či policii. Nepřímé náklady se skládají ze ztráty daní, sociálních výdajů a náhrady škody. V roce 2017 stály podle Valacha havárie Česko 72 miliard Kč.

Centrum dopravního výzkumu vytvořilo s pomocí Nejvyššího soudu aplikaci Datanu.cz, která obsahuje veškerá rozhodnutí obecných soudů týkající se sporů o náhradu škody za nehody. "S pomocí aplikace vyčíslíme, kolik stojí průměrné odškodnění pozůstalým a bolestné či finanční náhrada za ztížení společenského uplatnění u zraněných," uvedl Valach.

Aplikace je přístupná veřejnosti, používají ji i soudy. Podle Valacha by měla mimo jiné pomoci sjednotit judikaturu. Lidé po nehodě ji také mohou využít k tomu, aby si spočítali, kolik soudy v podobných případech, jako je jejich, obvykle obětem přiřknou. V letech 2013 až 2017 činila podle centra průměrná výše odškodnění za jednoho usmrceného pozůstalým 830.000 korun, u těžce zraněného to bylo 377.000 korun.

Databázi soudních rozhodnutí mohou lidé nalézt také v rozšířené publikaci ABC poškozených a pozůstalých po obětech dopravních nehod, kterou dnes představili zástupci Autoklubu ČR, Českého sdružení obětí dopravních nehod a Platformy VIZE 0. Jejím hlavním cílem je poskytnout potřebné rady těm, kteří se po dopravní nehodě ocitají v těžké životní situaci.

V publikaci lze nalézt kapitoly o tom, jak se chovat při dopravních kolizích, rady z oblasti práva, pojišťovnictví či psychologie. Obsahuje také kontakty na pomáhající organizace. Lidé mohou příručku nalézt na stránkách všech zmíněných institucí.

Vzpomenout na oběti dopravních nehod a připomenout dlouhodobé dopady havárií chtějí v neděli 17. listopadu zástupci Českého sdružení obětí dopravních nehod. Pořádají pietní akt u památníku na nultém kilometru dálnice D1 v Praze 4 na Chodově, řekl zástupce organizace Stanislav Vondruška. O dalším víkendu budou následovat vzpomínkové setkání v Plzni a ekumenická bohoslužby v jediné dálniční kapli v ČR na dálnici D5 a v evangelickém kostele v Moravské Chrastové na Svitavsku. ČR se tak připojí ke Světovému dni dopravních nehod.

Na Rychnovsku bylo po srážce auta se sanitkou zraněno dítě

24.06.2021 15:41 Vážná dopravní nehoda dnes po poledni zablokovala v Častolovicích na Rychnovsku hlavní silniční tah…

Dostavbu vnitřního okruhu by mohl od Prahy převzít stát

23.06.2021 12:30 Aktualizováno Dostavbu zbylé části pražského vnitřního okruhu by od města, které ho má nyní na starosti, mohl…

Modernizace D1 by měla skončit na přelomu září a října

23.06.2021 12:27 Modernizace posledních úseků dálnice D1 skončí na přelomu září a října. Následovat budou…

České dráhy na konci léta nasadí ve Středočeském kraji čtyři vlaky…

23.06.2021 11:08 České dráhy nasadí na přelomu srpna a září ve Středočeském kraji čtyři nízkopodlažní motorová…

V Praze začne o víkendu oprava na Hlávkově mostě, čekají se dopravní…

21.06.2021 14:38 Pražská Technická správa komunikací (TSK) vyrovná dlažbu na Hlávkově mostě, práce začnou tuto…

Doprava v Olomouckém kraji kolabuje. Část dálnice uzavřela oprava, jinou…

21.06.2021 11:13 Aktualizováno Velké dopravní komplikace způsobuje od rána na Olomoucku a Přerovsku uzavřená dálnice D35 mezi…

NKÚ: Třetina peněz na podporu městské hromadné dopravy se nevyčerpá

21.06.2021 08:52 Ministerstvo dopravy vyčlenilo na podporu městské hromadné dopravy v elektrické trakci, tedy…

Dálnice D1 byla kvůli požáru neprůjezdná. Uzavřena byla i dálnice D8

19.06.2021 21:58 Aktualizováno Požár kamionu, který začal hořet v úseku s dopravním omezením na 170. kilometru D1 u Domašova ve…

Další problémy na dálnicích. Na D35 kvůli teplu praskla silnice, pět nehod

19.06.2021 17:49 Aktualizováno V důsledku vysokých teplot popraskal dnes povrch dálnice D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem na…

Ženu v Brně zabilo auto, když seděla na lavičce na zastávce

19.06.2021 14:39 Ženu středního věku srazilo dnes před polednem v Brně v Úzké ulici osobní auto, které vjelo na…

Související:

Právě se děje