Havlíček velí ministerstvu dopravy. Jaké budou jeho priority?

Nový ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) chce pokračovat v prioritách, které nastavilo už předchozí vedení resortu. Letos tak chce otevřít 75 kilometrů dálnic a silnic, zajistit nové zdroje financování dopravních staveb či úspěšně dokončit projekty nových dálničních známek či jednotné jízdenky. Plánuje také reorganizaci úřadu. Havlíček to řekl na tiskové konferenci. Ve funkci dnes nahradil Vladimíra Kremlíka (za ANO).

Dálnice, ilustrační foto

"Mnohé priority jsou už dány mým předchůdcem panem Kremlíkem a my je nemůžeme měnit, protože se váží na řadu projektů, které už běží nebo se dokončují," uvedl po svém uvedení do úřadu nový ministr.

Platí tak plán na letošní zprovoznění 75 kilometrů dálnic a silnic první třídy. V plánu jsou zahrnuty nové dálnice a silnice a také úseky modernizované D1. Stavby by měly pokračovat i na železnici, kde by letos mělo být zprovozněno 49 zrekonstruovaných kilometrů železnic. Stát letos naopak nezvládne zprovoznit více než 50 kilometrů vodních cest na Vltavě. Stavby budou dokončeny až v roce 2022.

Další Havlíčkovy cíle v dopravě se týkají financování staveb. Chce pokročit především s tzv. PPP projekty, tedy se zapojením soukromých financí do projektů. Pilotním projektem, kde chce stát tuto formu využít, je 32 kilometrů dálnice D4. "Musí se na něm prokázat, že Česká republika umí s PPP projekty pracovat," podotkl. Počítá také s dalším využitím peněz z evropských fondů. V příštím programovacím období by stát mohl dostat na dopravu kolem 100 miliard korun.

Havlíček chce také stihnout včas přípravu nového systému elektronických dálničních známek, podle něj je stále reálné systém dokončit do konce roku. Plánuje spustit i systém jednotných jízdenek.

Nový ministr chce reorganizovat úřad, budou vypsána výběrová řízení na pozice všech náměstků. Jednotlivé úseky by navíc měly být rozděleny podle produktového zaměření, tedy například silnice a železnice by měly být samostatně. Chce také zavést systém větší kontroly zakázek a projektů pořádaných ministerstvem.

Havlíček povede ministerstvo dopravy současně s ministerstvem průmyslu a obchodu. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by v obou funkcích měl vydržet do konce volebního období, nejde však o spojení obou resortů. Dosavadní ministr dopravy Kremlík byl v pondělí odvolán kvůli zakázce k dálničním známkám. O Kremlíkově dalším působení na ministerstvu bude Havlíček teprve jednat.

Dálnice D1 byla kvůli požáru neprůjezdná. Uzavřena byla i dálnice D8

19.06.2021 21:58 Aktualizováno Požár kamionu, který začal hořet v úseku s dopravním omezením na 170. kilometru D1 u Domašova ve…

Další problémy na dálnicích. Na D35 kvůli teplu praskla silnice, pět nehod

19.06.2021 17:49 Aktualizováno V důsledku vysokých teplot popraskal dnes povrch dálnice D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem na…

Ženu v Brně zabilo auto, když seděla na lavičce na zastávce

19.06.2021 14:39 Ženu středního věku srazilo dnes před polednem v Brně v Úzké ulici osobní auto, které vjelo na…

Praha postaví metro D, nejprve vznikne úsek z Pankráce na Nové Dvory

17.06.2021 13:15 Aktualizováno Hlavní město začne stavět linku metra D. Jako první bude vybudován úsek trasy z Pankráce na Nové…

Praha zavede parkovací podzóny pro řemeslníky

16.06.2021 15:18 Pražané si v parkovném budou moci přidat 120 hodin pro parkování řemeslníků, kteří k nim jedou. Za…

Stavbě pražského metra D hrozí zpoždění

14.06.2021 17:20 Stavbě pražského metra D hrozí zpoždění zahájení výstavby. Ministerstvo dopravy (MDČR) totiž…

Dnes a v neděli nepojede kvůli opravě metro C v úseku Ládví a Letňany

12.06.2021 07:07 Kvůli opravě nepojede dnes a v neděli pražské metro na lince C v úseku Ládví a Letňany a místo něj…

Dnešek se kvůli nehodám přiblížil nejtragičtějším dnům roku

11.06.2021 21:55 Aktualizováno Dnešek se čtyřmi oběťmi dopravních nehod přiblížil nejtragičtějším dnům letošního roku v Česku.…

Proces kvůli sestřelení letounu MH17 vstoupil v Nizozemsku do rozhodující…

07.06.2021 13:49 Soudní řízení v Nizozemsku kvůli sestřelení letu MH17 v létě 2014 nad východní Ukrajinou vstoupilo…

Řidiči senioři bourají nejméně, jejich nehody jsou však závažnější

06.06.2021 09:51 Řidiči senioři bourají proti jiným věkovým skupinám nejméně, jejich nehody však bývají podle…

Související:

Právě se děje