Havlíček velí ministerstvu dopravy. Jaké budou jeho priority?

Nový ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) chce pokračovat v prioritách, které nastavilo už předchozí vedení resortu. Letos tak chce otevřít 75 kilometrů dálnic a silnic, zajistit nové zdroje financování dopravních staveb či úspěšně dokončit projekty nových dálničních známek či jednotné jízdenky. Plánuje také reorganizaci úřadu. Havlíček to řekl na tiskové konferenci. Ve funkci dnes nahradil Vladimíra Kremlíka (za ANO).

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Dálnice, ilustrační foto
doporučujeme

"Mnohé priority jsou už dány mým předchůdcem panem Kremlíkem a my je nemůžeme měnit, protože se váží na řadu projektů, které už běží nebo se dokončují," uvedl po svém uvedení do úřadu nový ministr.

Platí tak plán na letošní zprovoznění 75 kilometrů dálnic a silnic první třídy. V plánu jsou zahrnuty nové dálnice a silnice a také úseky modernizované D1. Stavby by měly pokračovat i na železnici, kde by letos mělo být zprovozněno 49 zrekonstruovaných kilometrů železnic. Stát letos naopak nezvládne zprovoznit více než 50 kilometrů vodních cest na Vltavě. Stavby budou dokončeny až v roce 2022.

Další Havlíčkovy cíle v dopravě se týkají financování staveb. Chce pokročit především s tzv. PPP projekty, tedy se zapojením soukromých financí do projektů. Pilotním projektem, kde chce stát tuto formu využít, je 32 kilometrů dálnice D4. "Musí se na něm prokázat, že Česká republika umí s PPP projekty pracovat," podotkl. Počítá také s dalším využitím peněz z evropských fondů. V příštím programovacím období by stát mohl dostat na dopravu kolem 100 miliard korun.

Havlíček chce také stihnout včas přípravu nového systému elektronických dálničních známek, podle něj je stále reálné systém dokončit do konce roku. Plánuje spustit i systém jednotných jízdenek.

Nový ministr chce reorganizovat úřad, budou vypsána výběrová řízení na pozice všech náměstků. Jednotlivé úseky by navíc měly být rozděleny podle produktového zaměření, tedy například silnice a železnice by měly být samostatně. Chce také zavést systém větší kontroly zakázek a projektů pořádaných ministerstvem.

Havlíček povede ministerstvo dopravy současně s ministerstvem průmyslu a obchodu. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by v obou funkcích měl vydržet do konce volebního období, nejde však o spojení obou resortů. Dosavadní ministr dopravy Kremlík byl v pondělí odvolán kvůli zakázce k dálničním známkám. O Kremlíkově dalším působení na ministerstvu bude Havlíček teprve jednat.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jaká bude doprava budoucnosti? Elektromobily i autonomní vozy to budou mít…

22.02.2020 16:20 Chytrá auta se pomalu dostávají do našeho každodenního života, ale mají před sebou ještě dlouhou…

Na Nymbursku se srazil vlak s nákladním autem. Tři děti zraněné, jedno…

21.02.2020 22:33 Aktualizováno Při dnešní odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na…

Rekonstrukce D1 začne v sobotu, letos bude na 71 kilometrech +MAPA

21.02.2020 14:35 První letošní práce na opravách dálnice D1 začnou v sobotu. Rekonstrukce bude letos pokračovat na…

Na Příbramsku se srazil vlak s nákladním autem a vykolejil, čtyři zranění

21.02.2020 14:31 Aktualizováno Vlak s nákladním autem se dnes před 12:00 srazil ve Staré Huti na Příbramsku, záchranáři podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama