Sněžení komplikuje dopravu. D1 u Brna stojí kvůli nehodě kamionu, desítky dalších kolizí

Dálnice D1 u Brna ve směru na Ostravu je kvůli vyprošťování nákladního vozu po nehodě uzavřena, sjíždí se na exitu Devět křížů. Dopravu v kraji komplikuje sníh, staly se desítky nehod. Policie má nahlášeno v souvislosti se špatnou sjízdností dosud asi 200 událostí. ČTK to řekl mluvčí policie Bohumil Malášek.

Zima, ilustrační fotografie
doporučujeme

Kamion na 176. kilometru D1 boural dnes dopoledne, prorazil svodila a skončil mimo komunikaci. Je třeba ho vyprostit. Dálnice je ve směru na Ostravu kvůli tomu zavřená zhruba od 12:30. Sjíždí se na exitu 168 Devět křížů, zpět řidiči najíždějí na exitu 178 Ostrovačice.

Jen od půlnoci do 8:00 měli policisté nahlášeno 36 dopravních nehod. "To je několikanásobně více než v jiné dny. Jedná se především o nehody, kdy řidiči nezvládli jízdu na kluzké a namrzlé vozovce," uvedl mluvčí. Do 11:00 přibylo dalších 38 havárií. "Před polednem se situace na silnicích mírně vylepšila. I tak hlásili řidiči nehody a problémy se sjízdností komunikací především z vyšších poloh na Blanensku, Znojemsku, Vyškovsku nebo Tišnovsku," uvedl mluvčí.

Po poledni se situace podle mluvčího stabilizovala, policie vyjížděla od půlnoci do 14:00 k sedmi desítkám nehod. V souvislosti se špatným počasím evidovala asi 200 událostí, řidiči jí hlásili například i uvízlé vozy nebo nesjízdné silnice.

Většina nehod se podle mluvčího obešla bez zranění, pouze s hmotnou škodou na vozech. Na Vyškovsku je od rána pro nákladní auta nad 12 tun do odvolání uzavřena silnice mezi Drnovicemi a Podomím. Kvůli větru měli řidiči potíže podle mluvčího například mezi Pohořelicemi a Mikulovem, především na objízdné trase přes Brod nad Dyjí a Drnholec. Jednoduchá situace nebyla ani na dálnici, především na D1 na Vyškovsku.

Práci mají i hasiči, zasahovali například v Křenové ulici v Brně, kde se srazil osobní vůz s tramvají. Řidiče z vozu museli vyprostit, skončil v nemocnici se středně těžkým zraněním. Kolem poledne zasahovali na silnici mezi Dobelicemi a Hostěradicemi na Znojemsku u nehody nákladního vozu, silnice byla neprůjezdná.

Podle webu krajského integrovaného dopravního systému nabírala kvůli špatné sjízdnosti zpoždění i většina autobusových linek, bylo od 15 do 20 minut. Problémy měly linky především na Blanensku, a to kvůli hustotě dopravy a několika nehodám v oblasti, zpoždění bylo 30 až 50 minut.

Dopravu na Vysočině dnes zkomplikovalo první významnější sněžení letošní zimy. Silnice jsou sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Policie evidovala k 7:30 asi 12 nehod, většinu na Třebíčsku a jen s lehkými následky. Sněžit začalo okolo 03:00 na Pelhřimovsku a sněhové přeháňky se postupně posouvají napříč Vysočinou. ČTK to řekl Dalibor Tomšů z dispečinku krajské správy a údržby silnic. Na kluzkou vozovku a sníh na dálnici D1 upozorňuje řidiče i státní Ředitelství silnic a dálnic.

Upravit silnice vyjelo v kraji nejprve asi 60 sypačů se solí. "Teď se přidávají i inerty. Z Pelhřimovska se sněžení přesunulo na Jemnicko. Šlo to pod úhlem 45 stupňů krajem Vysočina," řekl Tomšů. Všechny silnice jsou ale podle něho s opatrností sjízdné. Problematický je třeba úsek sinice I/38 Dlouhá Brtnice - Hladov, kde zůstaly stát kamiony. Sypače tam po 06:00 zamířily už podruhé.

Podle mluvčí policie Dany Čírtkové je tam nyní špatně sjízdný asi desetikilometrový kopcovitý úsek, kde se tvoří kolony kamionů. "Podobné je to i na silnici I/ 23 za Náměští nad Oslavou směrem k Brnu, tam je také docela velké stoupání," řekla Čírtková.

Vozovky na Vysočině byly podle Čírtkové kluzké už od pondělního večera, kdy se ale provoz obešel bez nehod. Po ránu jich začalo přibývat. Nejvíc na Třebíčsku, kde policie zvýšila počet týmů, které s řidiči nehody řeší.

"Aby řidiči nemuseli dlouho v tomto počasí na zpracování nehody čekat," řekla Čírtkova. Na Třebíčsku se zatím stala asi desítka nehod.

Na D1 jsou řidiči varováni před sněžením a kluzkou vozovkou mezi 50. a 120. kilometrem. Přitom okolo 90. kilometru u Humpolce ještě neskončila letošní část modernizace dálnice a auta tam vjíždějí do zúžení.

V Plzeňském kraji dnes na některých místech sněžilo. Silnice jsou většinou holé nebo mokré po chemickém ošetření. Například na jižním Plzeňsku se na nich místy vrstva rozbředlého sněhu, informuje Ředitelství silnic a dálnic. V kraji se stalo také několik dopravních nehod, obešly se většinou s lehkým zraněním, řekla mluvčí záchranné služby Mária Svobodová.

U Dobříva na Rokycansku narazilo osobní auto do sloupu veřejného osvětlení. "Na místě byla ošetřena starší žena s lehčími zraněními a transportována do Rokycanské nemocnice," uvedla Svobodová. S lehčími zraněními převezla sanitka do Strakonické nemocnice další ženu, která havarovala u Rábí ve směru na Horažďovice. Auto skončilo mimo vozovku. Nehoda se stala také u Nepomuku, kde auto skončilo v příkopu, starší muž neutrpěl žádná zranění.

Na většině jihočeských silnic leží sníh. Úpravu vozovek v noci na dnešek zajišťovalo 170 sypačů. Mírné dopravní komplikace byly na Českobudějovicku a Českokrumlovsku, řekl ČTK náměstek provozního úseku Správy a údržby silnic (SÚS) Jihočeského kraje Jan Vykouk.

"Řidiči musí počítat s tím, že začala zima a že na řadě míst sněží. Ale s ohledem na to, že je začátek prosince, se nejedná o nijak dramatickou situaci," uvedl.

Dodal, že sněžení zhoršilo sjízdnost některých silnic, třeba I/3, která spojuje České Budějovice s rakouskými hranicemi. "Problémy měla některá auta hlavně kolem Kamenného Újezdu a pak u stoupání u Netřebic," uvedl.

Ve středních Čechách v noci na dnešek napadl sníh, řidiči by měli být opatrní. V terénu jsou všechny sypače, řekl dnes ráno ČTK pracovník dispečinku krajské správy a údržby silnic. Policie zaznamenala větší množství nehod, většinou se obešly bez zranění. Sněžení komplikuje i veřejnou dopravu.

"Začalo sněžit a fronta šla na sever. Postupně vyjely všechny sypače," uvedl dispečer. Cestáři ve středních Čechách mají střediska v Kladně, Benešově, Kutné Hoře a Mnichově Hradišti. Podle dispečera ráno vyjížděli na silnice v celém kraji, nejpříznivější situace byla u Mnichova Hradiště.

Sněžení bylo ráno hlášeno i na Pražském okruhu nebo dálnicích D1 a D11. Řidiči tam měli počítat s horší viditelností. Na dálnici D7 na Kladensku boural kamion, havarovaný návěs zablokoval provoz ve směru na Chomutov.

Policie zaznamenala větší množství nehod, většinou bez zranění. "Jenom v okrese Kladno máme od rána šest dopravních nehod, jsou to víceméně ťukance. Lidé nezvládli řízení a nepřizpůsobili rychlost stavu a povaze vozovky," řekla ČTK kolem 9:00 policejní mluvčí Michaela Nováková.

Problémy mají i linkové autobusy. Pražská integrovaná doprava se potýká s největšími potížemi v okolí Štěchovic, Jílového u Prahy a Černošic. Provoz na lince 630 mezi Berounem a Kladnem je přerušen, podobné je to s autobusy z Jílového do Prahy. Ostatní spoje hlásí zpoždění.

Velkou část silnic v Pardubickém kraji pokryl v noci na dnešek čerstvý sníh. Většinou je po solení rozbředlý, všechny cesty jsou s opatrností sjízdné, uvedli silničáři. Sněžit by mělo v regionu i během dneška.

Řidiči by měli jet opatrně zvláště v okolí Hlinska, Pardubic a Přelouče. Slabá vrstva sněhu je také na silnicích v Železných horách, kde je omezeno použití posypové soli.

Kluzké silnice dnes způsobily několik nehod a dopravní problémy. Zraněním tří lidí skončil střet dvou osobních aut v obci Orel na Chrudimsku.

Kolony se tvořily u Holic, kde stály kvůli namrzlé silnici kamiony. Uvízlý nákladní vůz způsobil kolony také u nadjezdu Paramo v Pardubicích, které stále trvají. Ve Vysokém Chvojně skončil automobil v plotě, jeden člověk se zranil. V Podůlšanech na Pardubicku sjela dodávka do příkopu a hrozilo, že se převrátí. "V Čankovicích na Chrudimsku likvidujeme následky střetu dvou nákladních automobilů. Jednotky hasičů jsou stále v terénu, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

Dnes ráno bylo v Pardubickém kraji většinou zataženo, na Hlinecku foukal nárazový vítr. Na většině území sněžilo nebo se vyskytovaly sněhové přeháňky. Teploty se pohybovaly mezi minus čtyřmi a plus jedním stupněm.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kolaudace velké části tunelu Blanka neplatí, rozhodl soud

22.01.2021 18:47 Aktualizováno Městský soud v Praze vyhověl žalobě spolku Holešovičky pro lidi a zrušil kolaudační souhlas pro…

Ze tragickou srážku vlaků u Perninku může podle inspekce strojvedoucí

21.01.2021 10:07 Drážní inspekce označila za příčinu loňské srážky osobních vlaků u Perninku pochybení…

Paliva v Česku od minulého týdne zdražila, benzin je nad 28 Kč/l

21.01.2021 07:38 Pohonné hmoty v uplynulém týdnu zdražily. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u…

Pražské letiště loni odbavilo 3,66 milionů pasažérů, o 79 procent méně

20.01.2021 10:51 Pražské letiště Václava Havla loni odbavilo 3,66 milionu cestujících, což je meziroční propad o 79…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama