Doprava budoucnosti: Elektromobily i autonomní vozy to budou mít těžké

Chytrá auta se pomalu dostávají do našeho každodenního života, ale mají před sebou ještě dlouhou cestu. Auta bez řidičů budou součástí provozu nejdříve v roce 2030. Veřejnost má na autonomní řízení různý názor a stále ho nenajdeme na žádném trhu. Na nástup autonomních vozidel se připravuje i Česká republika.

Dálnice D1

Od roku 2017 společnost Deloitte uskutečňuje výzkum, který se zaměřuje na postoje k automobilům bez řidiče. V průběhu dvou let se snížili obavy, že autonomní vozidla jsou nebezpečná, ze 72 % dotazovaných na 47 %. Z dotázaných se 43 % těší, že autonomní vozidla jim umožní bez obav používat mobilní telefon. Odpočinek si od dopravy budoucnosti slibuje 41 % respondentů. Sledovat filmy se chystá 30 % lidí a 15 % využije čas na hraní videoher.

“ Z dosavadního dynamického vývoje a ambiciózních plánů jednotlivých automobilek to nyní vypadá, že by se auta bez řidiče na nejvyšších stupních autonomie mohla na našich dálnicích prohánět už za několik málo let. Ve městech, kde je prostředí složitější, to však bude trvat déle, nejdříve kolem roku 2030,” vysvětluje analytik České spořitelny Radek Novák pro server evropavdatech.cz.

Mnoho lidí v dnešní době používá prvky autonomního řízení, aniž by si to uvědomovali. Jsou to například adaptivní tempomaty a parkovací asistenti. Světový trh v současnosti nabízí vozidla, která dokážou řešit některé dopravní situace bez zásahu řidiče. Automobily jsou schopné provádět jednoduché úkony jako zrychlování, zpomalování nebo zatáčení. Řidič musí mít ruce stále na volantu a být schopen převzít ovládání vozidla.

Nedostačující technologie nejsou hlavní překážkou v automatizaci. „Je nutné, aby byla připravená i národní legislativa umožňující provoz těchto vozidel na českých komunikacích,” říká viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar pro server evropavdatech.cz.

Legislativu čeká více složitých rozhodnutí. Zákonodárci budou muset stanovit, za jakého počasí budou autonomní vozidla moci vyjet na silnici. Dále budou muset rozhodnout, zda vozidla bez řidičů budou moci mezi běžné účastníky provozu.

“Legislativa bude vyžadovat určité úpravy především s ohledem na technickou způsobilost vozidel a také způsob, jakým musí být řidič zapojen do ovládání vozidla. Stávající předpisy totiž striktně vyžadují, aby se plně věnoval řízení, což u autonomních vozidel nemusí být ani možné. Pokud jde o odpovědnost za škodu způsobenou provozem vozidla, občanský zákoník již nyní počítá s primární odpovědností provozovatele vozidla, nikoli výslovně řidiče,” vysvětluje Jan Procházka, partner Deloitte Legal pro server evropavdatech.cz.

Česká republika není na autonomní automobily připravená. Společnost KPMG pracovala na studii, ze které vychází, že Česko je na 19. místě z 25 zkoumaných zemí. Za ostatními krajinami zaostáváme, ať jde o připravenost legislativy, technologií, infrastruktury či postoje veřejnosti. V Česku nevznikl žádný patent spojený s autonomním řízením a silnice jsou ve špatném stavu.

S nástupem autonomních aut se očekává plynulejší a bezpečnější provoz. Zavedení těchto automobilů má přinést i úsporu paliva a snížení stresu u řidičů. Dále by mělo být méně policejních zásahů u nehod a eliminace velké části kolon. Očekává se také zlevnění pojištění vozidel. Autonomním autem by mohli jezdit i nezletilí, lidé se zdravotním postižením, nebo osoby pod vlivem alkoholu.

Před tím, než se autonomní vozidla zavedou, musejí projít radou testů probíhajících v podmínkách, které neohrožují životy lidí. Existuje mnoho center, které se zabývají testováním těchto automobilů. Před zavedením vozidla do běžného provozu se musí odstranit všechny možné nedostatky automobilu. “Pro zemi s tradicí automobilového průmyslu, jako je ta naše, je naprosto nezbytné, abychom byli v této oblasti aktivní. Musíme mezi prvními umožnit testování autonomních vozidel i jejich uvedení do reálného provozu,” říká viceprezident Svazu průmyslu Radek Špicar pro server evropavdatech.cz.

Lékařům se doporučuje, aby u lidí s příznaky zvažovali i opičí neštovice

20.05.2022 11:01 Lékaři by podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) měli při diagnostice lidí s typickými příznaky…

ON-LINE 86. den války: Rusko zintenzivnilo ofenzivu u Doněcku, Donbas prý…

20.05.2022 12:10 Ruské invazní jednotky zesílily ofenzivu a útočné operace v doněckém směru, aby zlepšily svou…

Letní počasí dlouho nevydrží. Podle meteorologů se ochladí

19.05.2022 06:30 Zatímco závěr týdne přinese letní teploty, příští týden se ochladí. Podle meteorologů by teploty…

Počasí v Česku ovlivní bouřky, hrozí až do sobotního rána

20.05.2022 06:30 Meteorologové varují od dnešních 15:00 před bouřkami, které mohou zasáhnout celé území České…

Čtyři další země hlásí první případy opičích neštovic

20.05.2022 15:45 Po zjištění výskytu opičích neštovic v několika evropských zemích z tohoto týdne potvrdilo první…

Dálnice D8 byla v obou směrech uzavřená. Při vážné nehodě zemřeli dva lidé

19.05.2022 17:19 Aktualizováno Na 45. km dálnice D8 na Litoměřicku ve směru na Prahu se dnes v poledne střetla dodávka s kamionem.…

Řidiči letos začali více nakupovat krátkodobé dálniční známky

19.05.2022 11:08 Řidiči letos začali více nakupovat krátkodobé dálniční známky. Od prosince dosud koupili přes 3,4…

Prahu čeká zatěžkávací zkouška. Barrandovský most vstupuje do krizové fáze…

18.05.2022 09:31 Aktualizováno Silničáři v Praze dnes začali bourat nájezd na rekonstruovaný Barrandovský most ze Strakonické…

ŘSD se stalo terčem kyberútoku, stále je nedostupný web a asistenční linka

17.05.2022 15:04 Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ČR se dnes ráno stalo terčem kybernetického útoku, nyní je stále…

V Praze se dnes představí první vodíkový vlak, týden bude jezdit po Česku

17.05.2022 06:12 Na pražské železnici se dnes představí první vodíkový vlak pro osobní dopravu na světě Coradia…

Noční můra Pražanů začala. Silničáři zahájili opravu Barrandovského mostu

16.05.2022 11:22 Stavební práce na opravě Barrandovského mostu v Praze začaly dnes ráno. Silničáři frézují vozovku…

Barrandovský most připravují na rekonstrukci, silničáři přiváží techniku

15.05.2022 15:45 Na pražském Barrandovském mostě se silničáři připravují na pondělní zahájení rekonstrukce mostu. Na…

Úpravy dopravního režimu způsobily kratší kolony v okolí Barrandovského…

14.05.2022 11:44 Silničáři dnes začali na pražském Barrandovském mostě a jeho okolí vyznačovat dopravní omezení…

Dálnice D8 byla ve směru na Prahu kvůli nehodě uzavřená

13.05.2022 11:53 Aktualizováno Tři lidé se dnes ráno zranili při nehodě dodávky na 81. km dálnice D8 u Libouchce na Ústecku.…

Dopravní stavby se letos kvůli prudkému růstu cen prodraží o miliardy

09.05.2022 13:47 Dopravní stavby, které v Česku zajišťuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), se letos kvůli prudce…

Související:

Právě se děje

reklama