Pilot Smartwings udělal mnoho chyb. Létal ještě rok, teď možná skončí

Že se chybami člověk učí, a že všichni jsme jenom lidé, platí pro obyčejné smrtelníky, ale ne pro osoby, které mají odpovědnost za lidské životy, mezi něž kromě lékařů a sester patří i řidiči dopravních prostředků. O tom se teď přesvědčil kapitán letu Smartwings, který přepravoval cestující z Řecka do Prahy a podle informací vědomě letět s jedním motorem, aniž by to s kýmkoliv řešil. Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých (ÚZPLN) nehod už potvrdil, že se tím dopustil celkem 21 pochybení.

Boeing společnosti Smartwings
doporučujeme

Dotyčný pilot Pavel Veselý byl z tohoto důvodu stažen ze služby a bylo mu také doporučeno vyšetření u psychologa. V případě negativního stanoviska se už do kabiny letadla vrátí leda jako pasažér, ale nikoliv jako vedoucí letu.

"Jsem přesvědčen, že moje bohatá letová praxe je dostatečně velká, abych dokázal zhodnotit všechna rizika spojená s rozhodovacím procesem,“ odmítl Veselý podle informací Lidových novin přijmout svojí vinu.

Odborníci však mají za to, že by při zjištění takové závady měl neprodleně přistát na nejbližším letišti. Při vyšetřování letu z loňského srpna se ÚZLPN usnesl, že dotyčný kapitán pochybil v celkem 21 bodech, kdy nepostupoval v souladu s bezpečnostními pokyny.

Vyšetřovatelé se ve svém stanovisku vyjadřují také k přešlapům spočívajícím v neodpovídající komunikaci řízení letadla se stevardy a cestujícími, což je porušením předpisů, jakož i provozních příruček letounu i aerolinií a následném osudovém rozhodnutí pokračovat v cestě do Prahy navzdory jednomu motoru, který byl vyřazený z provozu. 

"Ignoroval oprávněný požadavek F/O (druhého pilota – pozn. red.) na urychlené snížení letové hladiny z důvodu klesající rychlosti letounu po vysazení pohonné jednotky, a ve výsledku tak zapříčinil gradování stresu v posádce,“ zpráva se vyjadřuje také k odmítnutí reagovat na doporučení kopilota. 

Kapitán letu rovněž riskoval i v případě paliva, jelikož si nemohl být jistý, zda porucha motoru nespočívá v jeho kontaminaci. To by pak mohlo mít za následek vysazení i zbývajícího motoru, což by mohlo skončit katastrofou. Ústav se zároveň také nechal slyšet, že lze počítat i s případnými ekonomickými sankcemi pro dotyčného pilota.

Pilot musí k psychologovi

"ÚZPLN doporučuje společnosti Smartwings na základě provedení letu a přetrvávajícího přesvědčení PIC (velícího pilota – pozn. red.), že jeho výsledný rozhodovací proces byl proveden správně, provést u PIC psychologické vyšetření v Ústavu leteckého zdravotnictví,“ usnesla se komise a do letecké společnosti poslala také kontrolu.

"Smartwings se bude řídit všemi doporučeními vyplývajícími ze závěrečné zprávy ÚZPLN,“ ubezpečila mluvčí aerolinií Vladimíra Dufková s dodatkem, že do splnění požadavků nebude Veselý řídit letadla. 

Přestože byl kapitán krátce po incidentu suspendován, zůstal ve funkci vedoucího letu, a to až do čtvrtečního vydání závěrečného auditu.

"K návratu do funkce velitele dopravních letadel musel dotyčný kapitán projít přezkoušením. Splnil tak požadavky úřadů a všechny zákonné podmínky pro výkon této funkce,“ informovala mluvčí. Navzdory nejistému zdravotnímu stavu ale dotyčný i minimálně rok nadále pilotoval. 

K případnému postihu vedoucího letu se úřady zatím neuchýlily. Správní řízení však může mít za následek buď zákaz činnosti nebo jiný disciplinární postih. V krajním případě může mít Veselý na krku i trestní stíhání.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Železničáři se připravovali na vládní návštěvu. Tetování neprošlo

05.08.2020 14:04 Návštěva premiéra Andreje Babiše (ANO), šéfa dopravy a průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) a…

Na Benešovsku se srazil vlak s autem. Řidička vozu zemřela

04.08.2020 19:56 Aktualizováno Na železničním přejezdu v Heřmaničkách na Benešovsku se dnes vpodvečer srazil vlak s osobním autem.

V centru Prahy prasklo potrubí, provoz tramvají je přerušen

04.08.2020 17:31 Aktualizováno vůli prasklému vodovodnímu potrubí v Ječné ulici byl dnes před 07:00 v obou směrech zastaven provoz…

Dálniční e-známky by měly distribuovat Česká pošta a Čepro

04.08.2020 14:08 Elektronické dálniční známky nejspíš bude fyzicky distribuovat konsorcium státních podniků České…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama