Kolaps u německých hranic: Doprava se zastavila, v kolonách se stojí i 10 hodin

Na dálnicích D5 a D8 před hranicemi do Německa se od noci tvořily mnohakilometrové kolony. Dnes je první pracovní den, kdy platí přísné německé kontroly kvůli nepříznivé epidemické situaci v Česku. Podle některých zdrojů se v kolonách čeká už 10 hodin.

Ilustrační foto
doporučujeme

Až pětadvacetikilometrové kolony se od dnešního rána tvoří na dálnici D8 ve směru na Německo. ČTK to dnes řekla regionální mluvčí policie Jana Slámová. Sasko ode dneška zavedlo na hranicích kontroly kvůli nepříznivé epidemické situaci v Česku. Mluvčí policie Ondřej Moravčík ČTK řekl, že nákladní dopravci se mohou na hraničních přechodech v Ústeckém nechat otestovat, což je podmínka pro vstup do Německa. Naopak v Libereckém kraji byl ráno provoz na hranicích bez větších problémů.

Berlín od neděle oficiálně obnovil stálé hraniční kontroly na pomezí s Českou republikou, kterou Německo nyní považuje za oblast s vysokým výskytem mutací koronaviru. První den kontrol se provoz na hranicích obou států kvůli slabšímu víkendovému provozu obešel bez komplikací.

Národní dopravní informační centrum ČTK sdělilo, že na D5 vznikla brzo ráno mezi 140. a 151. kilometrem dlouhá kolona kvůli kontrolám v Německu. Vozidla stála ve všech pruzích. Na D8 směrem do Drážďan policie reguluje průjezd přes estakádu Knínice a tunely Libouchec - Panenská.

Více než kilometrová kolona se ráno vytvořila na hraničním přechodu v Pomezí nad Ohří na Chebsku. Důvodem jsou zpřísněná pravidla pro vstup do Německa. V koloně stojí i kamiony, jejichž řidiči musí mít nově také negativní testy na koronavirus.

U českého testovací místa se parkoviště hned po ránu rychle zaplnilo, testovat se nechávají jak řidiči osobních aut, tak i řidiči kamionů. Jak ČTK řekl, zatím jsou čekací doby okolo hodiny a půl až dvou hodin. Zatímco v koloně, která začíná už před přehradou Skalka stojí zejména kamiony, přímo před hranicí se pak osobní auta a kamiony spojují do jedné fronty. Na dopravu dohlíží policisté.

Moravčík uvedl, že na dálnici D8 jsou kolony dlouhé desítky kilometrů. Nedostanou-li se pendleři přes kontrolu v Německu, německá policie je vrací zpět v protisměrných pruzích. "Ostatní hraniční přechody jsou plynulé," doplnil mluvčí s tím, že Česká republika zajišťuje jako službu pendlerům antigenní testování přímo u hranic, a to i v Ústeckém kraji.

Hranice obou sousedních zemí mohou překračovat s negativním testem jen němečtí občané a cizinci s trvalým pobytem v Německu. Po příjezdu musí do karantény. Výjimku z karantény mají mimo jiné nákladní dopravci, kteří rovněž musí mít test. Rozbor potřebují i lidé, kteří chtějí Německem projet, v takovém případě ale musí tranzit doložit humanitárními důvody.

Výjimku z opatření mají také někteří pendleři. Na základě celoněmeckého nařízení dostali původně výjimku jen zdravotníci. Sasko rozhodlo, že vlastním zemským nařízením na seznam výjimek přidá ještě pracovníky v zemědělství, zejména v živočišné výrobě.

Bavorsko se rozhodlo pro volnější přístup s tím, že budou moci dojíždět všichni pendleři, které zaměstnavatel označí za nezbytné. Od středy má Německo umožnit denní dojíždění za prací všem důležitým profesím.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dopravci chtějí pro své řidiče kvůli cestám do Německa častější testy

05.03.2021 12:40 Kamionoví dopravci žádají stát pro své řidiče možnost častějších koronavirových testů hrazených…

Škoda chce do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o 3000

04.03.2021 17:41 Aktualizováno Automobilka Škoda Auto chce podle odborů od letoška do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o pět…

Stát varuje před neoficiálním prodejem dálničních známek

02.03.2021 13:33 Aktualizováno Nové elektronické dálniční známky začali v posledních týdnech prodávat stále častěji i neoficiální…

Dálnici D8 blokují nehody, zemřel člověk

02.03.2021 12:53 Aktualizováno Na D8 na Litoměřicku při nehodě několika kamionů zemřel jeden člověk. Informovali o tom hasiči.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama