Kontroly nových elektronických dálničních známek zjistily 1200 přestupků

Téměř 1200 přestupků zatím zjistili policisté a celníci při kontrolách nových dálničních známek. Většinu přestupků vyřídili na místě pokutou, celkem na nich dosud vybrali přes 1,1 milionu korun. Šlo například o jízdu bez zakoupené známky nebo s neplatnou vinětou. ČTK to dnes sdělil mluvčí projektu elektronických známek Martin Opatrný.

Policie ČR, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Systém kontroly elektronických dálničních známek je dvojí. Mobilní a stacionární. V prvním případě jde o přenosné sady do vozidel policie a celníků, ve druhém o kamery na vybraných mýtných branách. Obojí dělá totéž. Snímá SPZ a vyhodnocuje, zda má řidič uhrazen dálniční poplatek či nikoliv," uvedl Opatrný. Mobilní sady jsou vybaveny tabletem, speciální kamerou a příslušenstvím. Policie má k dispozici 43 těchto sad a Celní správa 15.

Nový systém kontrol dálničních známek je podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého zjednodušením práce policistů, protože už není nutné ručně vkládat známky do databází. "V praxi tak bude mnohem jednodušší zjistit vozidlo, které neuhradilo dálniční poplatek, a tím i efektivnější postihování řidičů, kteří využívají dálnic bez zaplacení poplatku," uvedl Zlý.

Celní správě naopak podle serveru Radiožurnálu v minulých dnech sady nevyhovovaly, podle ní měly technické nedostatky a nefungovaly tak jak mají. Provozovatel systému Cendis však nefunkčnost aparátů odmítl s tím, že u policie fungují bez problémů. S celníky se nakonec společnost dohodla na úpravě kontrolních systémů. Zástupkyně mluvčí Generálního ředitelství cel Ivana Kurková k mobilním sadám nyní pouze uvedla, že se tím rozšířily možnosti hlídek pro kontrolách.

Staré dálniční známky přestaly platit na konci ledna. Nyní už je nutné pro cesty na dálnicích mít výhradně elektronickou vinětu, která je vázána na poznávací značku auta a není ji tak nutné lepit na přední sklo. Staré papírové známky je nutné z čelního skla odstranit.

Řidiči dosud koupili zhruba 1,4 milionu nových známek. K dostání jsou v e-shopu edalnice.cz, na pobočkách pošty, čerpacích stanicích Euro Oil a v samoobslužných kioscích u hranic. Jednou z novinek je možnost nastavit si platnost známky od přesně vybraného data na následujících 365 dní bez ohledu na kalendářní rok. U papírových kuponů platila roční známka 14 měsíců, výhradně však od prosince předcházejícího roku do konce ledna roku příštího. Známku je nyní možné zakoupit s až 90denním předstihem. Nezměnily se naopak ceny známek, roční stojí 1500 korun, 30denní 440 korun a desetidenní je za 310 korun.

V Česku je nyní registrováno asi 6,13 milionu vozidel.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dopravci chtějí pro své řidiče kvůli cestám do Německa častější testy

05.03.2021 12:40 Kamionoví dopravci žádají stát pro své řidiče možnost častějších koronavirových testů hrazených…

Škoda chce do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o 3000

04.03.2021 17:41 Aktualizováno Automobilka Škoda Auto chce podle odborů od letoška do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o pět…

Stát varuje před neoficiálním prodejem dálničních známek

02.03.2021 13:33 Aktualizováno Nové elektronické dálniční známky začali v posledních týdnech prodávat stále častěji i neoficiální…

Dálnici D8 blokují nehody, zemřel člověk

02.03.2021 12:53 Aktualizováno Na D8 na Litoměřicku při nehodě několika kamionů zemřel jeden člověk. Informovali o tom hasiči.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama