Kupka: Česko chce při předsednictví prosazovat úpravu dopravních sítí

Hlavní českou prioritou v dopravě bude při předsednictví v Radě EU zlepšit propojenost dopravních koridorů v EU a tím i úprava rozsahu transevropských dopravních sítí TEN-T. Stát tím chce do budoucna zvýšit možnosti pro čerpání evropských peněz na budování dopravních koridorů v tuzemsku.

Martin Kupka

K dalším prioritám, které chce vláda v EU prosazovat, patří například pomoc při dopravním napojení Ukrajiny, rozšíření dobíjecích stanic pro elektromobily nebo rozvoj kosmických aktivit v EU. Novinářům to dnes řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Transevropská dopravní síť TEN-T je síť silničních a železničních koridorů, mezinárodních letišť a vodních cest v Evropské unii.

"Klíčovými prioritami našeho předsednictví je propojenost dopravních sítí v Evropě a úprava dosud platného rozsahu systému rychlých spojení TEN-T. Obojí by mělo umožnit lepší spojení pro všechny. Pro Českou republiku to bude znamenat příležitost pro budování nejen vysokorychlostních tratí, ale i další modernizaci celé dopravní sítě. Předsednictví znamená pro Českou republiku velkou příležitost i prestiž, a proto chceme, aby na jeho konci bylo jasné, jak se v následujících letech změní doprava nejenom v České republice, ale i v Evropě,“ řekl Kupka.

Stát chce při úpravě současné podoby sítí TEN-T klást větší důraz na propojení i východního křídla EU. Podle Kupky to bude klíčové pro možnosti možného spolufinancování dopravních projektů z fondů EU. Česko se tak při úpravě sítí TEN-T zaměří zejména na rozvoj vysokorychlostních železnic, zároveň chce zlepšit propojenost s okolními státy.

Ministr chce také s evropskými partnery v dopravě diskutovat o možné budoucí pomoci Ukrajině při obnově dopravní infrastruktury a jejího napojení na evropské sítě.

Mezi další témata Kupka zařadil rozvoj bezemisní dopravy. Česko chce podle něj v této otázce prosazovat umírněnější návrh na rozšíření dobíjecích stanic do roku 2025. Ten počítá se stanicí s celkovým výkonem 1400 KW na každých 60 kilometrů. Tyto stanice by stačily pro osobní automobily. Některé západoevropské státy prosazují ambicióznější návrh, kde by dobíjecí stanice s vyšším výkonem mohla více využívat i nákladní auta.

Česko chce během svého předsednictví v Radě EU klást větší důraz také na kosmické aktivity. Cílem má být výstavba kosmické infrastruktury mnoha set družic pro autonomní spojení pro uživatele z EU. Systém má poskytovat služby jak pro vládní účely, tak širokopásmové datové připojení k internetu. Kupka připomněl, že ČR má v kosmickém programu dobré postavení díky Agentuře EU pro kosmický program, která sídlí v Praze.

Kupka: Dopravní spojení do Prahy by při předsednictví nemělo dělat problémy

Dopravní spojení mezi Českem a Bruselem by během nadcházejícího předsednictví Česka v Radě EU nemělo způsobovat větší problémy. Řekl to dnes novinářům ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Celkově by mělo kvůli předsednictví cestovat během následujícího pololetí na trase Praha-Brusel kolem 80.000 lidí. Podle Kupky budou delegace kromě pravidelných spojů využívat letecké speciály nebo jiné než letecké formy dopravy.

"Věřím, že to z hlediska kapacity tak velký problém nebude," řekl Kupka. Připomněl, že v současnosti sice z Prahy na bruselské letiště Zaventem létá pouze jedna linka, kromě ní však budou delegace využívat i jiné formy dopravy. Část z nich bude do Prahy cestovat leteckými speciály, k čemuž bude sloužit nedávno zrekonstruovaný terminál na starém ruzyňském letišti. Delegace z okolních států pak bude podle ministra využívat také například železniční dopravu. Věřím, že naše infrastruktura je na to připravená a zvládne to," dodal.

Do Prahy v současnosti létají přímo do Bruselu pouze aerolinky Brussels Airlines. Na letiště Charleroi, které je od hlavního belgického města vzdáleno více než 60 kilometrů, ještě létá Ryanair. Nápor na letecké linky může vzniknout hlavně v létě, kdy Brussels Airlines budou vypravovat zřejmě pouze jeden let denně. Kritické bude zejména období od 6. do 21. července, kdy by se mezi oběma městy mělo pohybovat přes 6000 lidí. Dopravce už podle pražského letiště slíbil, že bude na vybraných spojích používat větší letadla s větší kapacitou. Od podzimu by pak měl přidal další spoje.

Vláda v minulých týdnech jednala o možném obnovení letů s ČSA. Podle serveru Aktuálně.cz však k dohodě strany nedospěly. Jiří Šimáně, majitel společnosti Smartwings, která je mateřskou firmou ČSA, sdělil serveru, že pro ČSA není výhodné obnovení pravidelných linek do Bruselu a pro vládu zase není schůdné objednání nepravidelných letů.

Rusko zaútočilo raketami na nákupní centrum plné lidí

27.06.2022 21:11 Počet obětí na životech v ukrajinském městě Kremenčuk, kde dnes ruské střely zasáhly obchodní…

V Česku přibylo po téměř dvou měsících více než 1000 potvrzených případů…

28.06.2022 09:16 V Česku přibylo v pondělí opět po téměř dvou měsících více než 1000 potvrzených případů koronaviru.…

Počasí trápí odborníky. Místy už je extrémní sucho

28.06.2022 06:30 Po intenzivních lokálních srážkách v minulém týdnu se výrazně prohloubily rozdíly v míře sucha mezi…

Užívání konopí zvyšuje podle OSN tlak na zdravotnické systémy

27.06.2022 09:19 Rostoucí spotřeba konopí vyvíjí tlak na zdravotnická zařízení ve světě. Ve své nové zprávě to uvádí…

Ruská federace je v platební neschopnosti, potvrdila agentura Moody's

28.06.2022 11:32 Ruská federace je v platební neschopnosti, protože věřitelé nedostali na účet platbu úroků. Uvedla…

Škody na havarovaném pendolinu jdou do desítek až stovek milionů korun

28.06.2022 13:44 Hmotné škody na havarované soupravě pendolina, která se v pondělí střetla v Bohumíně na Karvinsku s…

Noční bouřka poničila trať ze Strakonic do Horažďovic

28.06.2022 13:29 Aktualizováno Po noční bouřce bude několik dní neprůjezdná železniční trať mezi Strakonicemi a Horažďovicemi. Jde…

V Česku jezdí přes 33 tisíc aut se značkou na přání, poptávka však poklesla

28.06.2022 11:39 Po českých silnicích jezdí více než 33.000 automobilů s registrační značkou na přání. Poptávka po…

V Bohumíně se srazilo pendolino s lokomotivou, jeden mrtvý a pět zraněných

27.06.2022 12:36 Aktualizováno Ve stanici Bohumín na Karvinsku se dnes brzo ráno srazil vlak pendolino odjíždějící do Prahy s…

V Praze se srazil autobus s autem. Zranilo se 15 lidí, hlavně jde o děti

23.06.2022 10:14 Aktualizováno V Praze Hostivaři se dnes ráno srazil zájezdový autobus s osobním automobilem. Záchranná služba…

Ceny pohonných hmot dál stoupají, benzin je na novém maximu

23.06.2022 09:09 Aktualizováno Cena benzinu je na novém maximu, blíží se 48 korunám za litr. Ve středu stál Natural 95 v průměru…

Silnice v Olešnici pokryla místy souvislá vrstva krup, hasiči řeší…

17.06.2022 03:20 Silnice v Olešnici na Blanensku pokryla dnes večer místy souvislá vrstva krup, která vypadá jako…

Benzin za týden zdražil o více než korunu na rekordních 47,69 Kč za litr

16.06.2022 13:37 Aktualizováno Cena benzinu je znovu na novém rekordu. Natural 95 za týden zdražil o 1,14 koruny na průměrných 47…

Senát chce umožnit užívání vozidel najatých bez řidiče pro silniční…

15.06.2022 16:55 Senát chce v souladu s novými unijními předpisy umožnit užívání vozidel najatých bez řidiče pro…

Držitelé parkovacích karet v Praze budou moci nechat zaparkovat návštěvu

15.06.2022 16:27 Majitelé parkovacích karet v hlavním městě si budou moci v budoucnu koupit tzv. hodinový parkovací…

Související:

Právě se děje

reklama