Kupka: Česko chce při předsednictví prosazovat úpravu dopravních sítí

Hlavní českou prioritou v dopravě bude při předsednictví v Radě EU zlepšit propojenost dopravních koridorů v EU a tím i úprava rozsahu transevropských dopravních sítí TEN-T. Stát tím chce do budoucna zvýšit možnosti pro čerpání evropských peněz na budování dopravních koridorů v tuzemsku.

Martin Kupka

K dalším prioritám, které chce vláda v EU prosazovat, patří například pomoc při dopravním napojení Ukrajiny, rozšíření dobíjecích stanic pro elektromobily nebo rozvoj kosmických aktivit v EU. Novinářům to dnes řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Transevropská dopravní síť TEN-T je síť silničních a železničních koridorů, mezinárodních letišť a vodních cest v Evropské unii.

"Klíčovými prioritami našeho předsednictví je propojenost dopravních sítí v Evropě a úprava dosud platného rozsahu systému rychlých spojení TEN-T. Obojí by mělo umožnit lepší spojení pro všechny. Pro Českou republiku to bude znamenat příležitost pro budování nejen vysokorychlostních tratí, ale i další modernizaci celé dopravní sítě. Předsednictví znamená pro Českou republiku velkou příležitost i prestiž, a proto chceme, aby na jeho konci bylo jasné, jak se v následujících letech změní doprava nejenom v České republice, ale i v Evropě,“ řekl Kupka.

Stát chce při úpravě současné podoby sítí TEN-T klást větší důraz na propojení i východního křídla EU. Podle Kupky to bude klíčové pro možnosti možného spolufinancování dopravních projektů z fondů EU. Česko se tak při úpravě sítí TEN-T zaměří zejména na rozvoj vysokorychlostních železnic, zároveň chce zlepšit propojenost s okolními státy.

Ministr chce také s evropskými partnery v dopravě diskutovat o možné budoucí pomoci Ukrajině při obnově dopravní infrastruktury a jejího napojení na evropské sítě.

Mezi další témata Kupka zařadil rozvoj bezemisní dopravy. Česko chce podle něj v této otázce prosazovat umírněnější návrh na rozšíření dobíjecích stanic do roku 2025. Ten počítá se stanicí s celkovým výkonem 1400 KW na každých 60 kilometrů. Tyto stanice by stačily pro osobní automobily. Některé západoevropské státy prosazují ambicióznější návrh, kde by dobíjecí stanice s vyšším výkonem mohla více využívat i nákladní auta.

Česko chce během svého předsednictví v Radě EU klást větší důraz také na kosmické aktivity. Cílem má být výstavba kosmické infrastruktury mnoha set družic pro autonomní spojení pro uživatele z EU. Systém má poskytovat služby jak pro vládní účely, tak širokopásmové datové připojení k internetu. Kupka připomněl, že ČR má v kosmickém programu dobré postavení díky Agentuře EU pro kosmický program, která sídlí v Praze.

Kupka: Dopravní spojení do Prahy by při předsednictví nemělo dělat problémy

Dopravní spojení mezi Českem a Bruselem by během nadcházejícího předsednictví Česka v Radě EU nemělo způsobovat větší problémy. Řekl to dnes novinářům ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Celkově by mělo kvůli předsednictví cestovat během následujícího pololetí na trase Praha-Brusel kolem 80.000 lidí. Podle Kupky budou delegace kromě pravidelných spojů využívat letecké speciály nebo jiné než letecké formy dopravy.

"Věřím, že to z hlediska kapacity tak velký problém nebude," řekl Kupka. Připomněl, že v současnosti sice z Prahy na bruselské letiště Zaventem létá pouze jedna linka, kromě ní však budou delegace využívat i jiné formy dopravy. Část z nich bude do Prahy cestovat leteckými speciály, k čemuž bude sloužit nedávno zrekonstruovaný terminál na starém ruzyňském letišti. Delegace z okolních států pak bude podle ministra využívat také například železniční dopravu. Věřím, že naše infrastruktura je na to připravená a zvládne to," dodal.

Do Prahy v současnosti létají přímo do Bruselu pouze aerolinky Brussels Airlines. Na letiště Charleroi, které je od hlavního belgického města vzdáleno více než 60 kilometrů, ještě létá Ryanair. Nápor na letecké linky může vzniknout hlavně v létě, kdy Brussels Airlines budou vypravovat zřejmě pouze jeden let denně. Kritické bude zejména období od 6. do 21. července, kdy by se mezi oběma městy mělo pohybovat přes 6000 lidí. Dopravce už podle pražského letiště slíbil, že bude na vybraných spojích používat větší letadla s větší kapacitou. Od podzimu by pak měl přidal další spoje.

Vláda v minulých týdnech jednala o možném obnovení letů s ČSA. Podle serveru Aktuálně.cz však k dohodě strany nedospěly. Jiří Šimáně, majitel společnosti Smartwings, která je mateřskou firmou ČSA, sdělil serveru, že pro ČSA není výhodné obnovení pravidelných linek do Bruselu a pro vládu zase není schůdné objednání nepravidelných letů.

V části země hrozí odpoledne silné bouřky, mohou se rozvodnit toky

04.07.2022 12:03 Jižní Čechy a Vysočinu mohou dnes odpoledne a večer zasáhnout silné bouřky s přívalovými srážkami…

Sesuv ledovce v Alpách si vyžádal život jednoho Čecha, tři další se…

04.07.2022 20:02 Jedna z obětí nedělního sesuvu ledovce v italských Alpách je z České republiky, informovala italská…

Předpověď počasí na příští týden: Tropické počasí vystřídá ochlazení

03.07.2022 06:30 Příští týden začne tropickými teplotami, postupně se ale ochladí. O víkendu pak denní maxima…

Počasí příští víkend: Léto si vezme pauzu, naměříme i méně než 20 stupňů

04.07.2022 06:30 Příští víkend bude chladný. Zatímco do středy se teploty udrží těsně pod hranicí tropické třicítky,…

Ukrajinští vojáci popisují život během bojů proti ruským okupantům jako…

04.07.2022 12:52 Sežehnuté lesy a vypálená města. Kolegové s uťatými končetinami. Bombardování tak neúprosné, že…

Mezi Karlštejnem a Zadní Třebaní nepojedou vlaky, utrhl se skalní převis

04.07.2022 14:35 Provoz na železniční trati mezi Karlštejnem a Zadní Třebaní na Berounsku bude opět zastaven.…

Železnice mezi Strakonicemi a Horažďovicemi bude zavřená do 29. července

02.07.2022 12:00 Železnice mezi Strakonicemi a Horažďovicemi bude zavřená do 29. července kvůli odstraňování škod po…

Žákům začaly letní prázdniny, řidičům nejrizikovější období roku

02.07.2022 09:55 Letní prázdniny jsou dlouhodobě nejrizikovějším obdobím roku na silnicích. V posledních deseti…

U Karlštejna se po nehodě rychlíku jezdí alespoň po jedné koleji

01.07.2022 19:18 Provoz na jedné koleji železničního koridoru mezi Karlštejnem a Zadní Třebaní na Berounsku je po…

U Karlštejna narazil rychlík do spadlé skály, 5 lehce zraněných

30.06.2022 13:55 Aktualizováno Mezi Karlštejnem a Zadní Třebaní narazil rychlík do spadlé skály na kolejích, lokomotiva a první…

Letecký provoz na pražském letišti letos dál roste nad očekávání

29.06.2022 11:53 Letecký provoz na pražském letišti letos dál roste nad očekávání. Letiště Václava Havla v Praze v…

Škody na havarovaném pendolinu jdou do desítek až stovek milionů korun

28.06.2022 13:44 Hmotné škody na havarované soupravě pendolina, která se v pondělí střetla v Bohumíně na Karvinsku s…

Noční bouřka poničila trať ze Strakonic do Horažďovic

28.06.2022 13:29 Aktualizováno Po noční bouřce bude několik dní neprůjezdná železniční trať mezi Strakonicemi a Horažďovicemi. Jde…

V Česku jezdí přes 33 tisíc aut se značkou na přání, poptávka však poklesla

28.06.2022 11:39 Po českých silnicích jezdí více než 33.000 automobilů s registrační značkou na přání. Poptávka po…

V Bohumíně se srazilo pendolino s lokomotivou, jeden mrtvý a pět zraněných

27.06.2022 12:36 Aktualizováno Ve stanici Bohumín na Karvinsku se dnes brzo ráno srazil vlak pendolino odjíždějící do Prahy s…

Související:

Právě se děje

reklama